Dijital oyun gelirleri her geçen gün büyüyor


19 Haziran 2019 Çarşamba 21:30
Dijital oyun gelirleri her geçen gün büyüyor

Dijital oyun gelirleri sayesinde elde edilen pay, gittikçe daha çok kişiyi memnun ediyor. Zira pasta payı arttıkça kazanan birey sayısında da artış görülüyor. Oyunlar konusunda analizler hazırlayan Newzoo isimli firmaya göre global video ve elektronik oyunlar pazarının geleceği çok iyi.

Dijital oyun gelirleri artmaya devam edecek

Newzoo, 2019 yılında, küresel video ve elektronik oyunlar pazarının, geçen yıla göre%9.6 artacağını öngörüyor. Hollanda merkezli firmanın genel müdürü Peter Warman, böylesine bir büyümeyi farklı dijital eğlence biçimlerinin bir araya gelmesine bağlıyor.

dijital oyun gelirleri

Sözlerine, oyunların insanlara kazandırdığı arkadaşlıklardan bahsederek devam eden yönetici, yapımlara olan güveninin tam olduğunu belirterek cümlelerine eklemeler yaptı: “Oyunlar, her yerde görünür hale geldikçe insanların arkadaşlarıyla daha çok sohbet edebilmesine ve yeni kişiler ile tanışabilmesine olanak sağlayan bağlantı araçlarına dönüşüyorlar. Fortnite’ın yayıncısı Epic Games Inc şirketinin oyun dünyasında bir iletişim platformu olarak hizmet verdiğine inanıyorum.”

oyunlar ne kadar kazanıyor

Oyun camiasında çok ciddi miktarda paranın döndüğünü söylemek yersiz olmaz. Zira Facebook, Çin şirketi Tencent Holding‘in mesajlaşma yazılımı olan WeChat ile yaptığı gibi, oyunlarını Messenger ve WhatsApp platformuları üzerinden de çalıştırıyor. Bir başka örnek olan Words With Friends yapımının geliştiricisi Zynga Inc. markası da, 5 Haziran 2019’da, projesini Snapchat üzerinden ilerletmeye başlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin’in dijital oyun kazancı nedir?

Oyun ve gelir analizi ekipleri, ABD’nin bu sene Çin’in önüne geçeceğini düşünüyor. Amerika’daki Fortnite’ın etkisi ve Asya gururunun oyunlar üzerindeki baskıcı rejimi, bu öngörünün en güçlü dayanaklarından ikisi. Tahminlere göre bu sene, ABD’nin toplam dijital oyun kazancı 36.9 milyar dolar olacak iken Çin’in kendine sağlayacağı para 36.5 milyar dolar olacak. Asya ülkesi ise bu durumun geçici olduğunu ve bu konuda kendilerinin bir numara olacağını ifade etti.

dijital oyun kazancı

Japon şirketleri de, kısmen, retro oyunların nostaljisine olan ilgi sayesinde gelirlerini artırmaya devam ediyor. Bu hamlenin en son örneği, 1997 yılında çıkan Final Fantasy VII‘nin seneye tekrar çıkacak olması. Bir başka bilgi ise klasik Pac-Man oyunlarının geliştiricisi olan Nintendo Co Ltd ile Bandai Namco Holdings Inc. ekiplerinin, Newzoo’nun “halka açık olan en iyi oyun şirketleri” listesinin gelir sıralamasında, sırasıyla, 9. ve 10. sırada yer alması. Ayrıca, bazı Japon geliştiricilerin yavaşlığından dem vuran Peter Warman, bu konu hakkında şunları söyledi: “Bazı Japon geliştiricilerinin mobil oyunları benimsemeleri ve iş modellerini ücretli versiyondan ücretsiz versiyona geçirme hamlesini tamamlamaları vakit aldı ama başarılı oldular.”

tablet oyunları

Akıllı telefon oyunları ile tablet oyunları PC ve konsollara karşı iyi mi?

Akıllı telefon oyunları ile tablet oyunları, PC  ve konsollara karşı oldukça iyiler. Yayımlanan raporda, mobil ile tabletin kazandırdığı toplam gelirin bu sene (en güncel veri) 68.5 milyar dolar (küresel oyun pazarının %45‘i) olduğu açıklandı.

akıllı telefon oyunları

Son olarak raporda bulunan istatistiklerin tespit edilmesinde, E- spordan veya resmi ve profesyonel video oyunları yarışmalarından elde edilen gelirlerin hesaplamalara katılmadığı ifade edilmiş. Newzoo, Şubat ayında, küresel bazda, E-spor gelirinin bu yıl 1.1 milyar dolara ulaşacağını bildirmişti.

 
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dijital oyun gelirleri her geçen gün büyüyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Kazanıyorlar tamam ama abi adamlar da yapıyor yani onda ki emeğe helal olsun tabi kalitesiz oyunlara demiyorum mesela bir pes fifa ya da creysis geta 5 yani örnekleri çok adamlar yapmışlar diyorsun uzun soluklu sinema ya da uzun soluklu futbol maçı gibi

" Dijital oyun gelirleri her geçen gün büyüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dijital oyun gelirleri her geçen gün büyüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dijital oyun gelirleri her geçen gün büyüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Galaxy Note20 serisine yakından baktık! Galaxy Note20 serisine yakından baktık!
 2. 2 Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler! Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler!
 3. 3 YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak? YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak?
 4. 4 Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık! Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık!
 5. 5 Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight
 6. 6 Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video) Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video)
 7. 7 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035
 8. 8 Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler? Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler?
 9. 9 Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık! Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık!
 10. 10 A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi? A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi?