Dizüstü Bilgisayarınızı Şaha Kaldırın


22 Temmuz 2010 Perşembe 12:45
Dizüstü Bilgisayarınızı Şaha Kaldırın

Dizüstü bilgisayarlar, tasarımları gereği bazı performans sınırlamalarına sahipler. (ASUS Eee PC Touch İnceleme)

Uzun bir süre kullandığınız bir dizüstü bilgisayarı zamana ayak uydurur hale getirmek, benzer süre kullandığınız bir masaüstü bilgisayara oranla daha zor.

 

Eski Dell dizüstü bilgisayar

Dizüstü bilgisayarı upgrade etmek çok kolay değil

 

Eskiyi Yenilemek

Ancak zor olması imkansız olduğu anlamına gelmiyor. Dizüstü bilgisayarınızı daha verimli kullanmak için birkaç ufak yöntem önerebiliriz. (Zamanın gerisinde kalan teknolojiler)

Bazıları gayet kolay fakat bazıları ise biraz uzmanlık gerektiren bu yöntemlerle eski dizüstü bilgisayarınızı daha iyi hale getirebilirsiniz.

Yazılımları Güncel Tutun

Bu tavsiyeyi daha önce defalarca duymuş olabilirsiniz fakat sisteminizde kullandığınız sürücüleri ve diğer yazılımları güncel tutmanın faydasının yadsınamaz ölçüde olduğunu hatırlatmakta fayda var. (Windows 7 SP1 hakkında her şey)

Windows kullanıyorsanız, Windows Update’i belli aralıklarla kontrol etmeyi ihmal etmeyin ve başta güvenlik güncellemeleri olmak üzere tüm yamaları kurun.

 

Windows Update ile güncelleştirme

Windows Update üzerinden yamaları kurmalısınız

 

Donanım Sürücüleri

Bununla beraber donanım sürücülerinin de son sürümlerini takip ederseniz, alacağınız performansta mutlaka bir artış olacaktır. (Ekran kartı sürücüsü nasıl güncellenir?)

Hangi sürücülerin zamanının geçtiğini ve yeni yamaların neler olduğunu otomatik olarak öğrenmek istiyorsanız PC Updater ve benzeri yazılımları önerebiliriz.

Daha Hızlı RAM

Aynı anda birden fazla uygulama çalıştırdığınızda performansı etkileyen bileşenlerden biri sisteminizdeki RAM’dir. (RAM satın alma rehberi)

Dizüstü bilgisayarlarda donanım değiştirmek biraz daha çetrefilli bir işlem olsa da, imkansız değil. Bazı dizüstü modellerinde RAM’i değiştirmek için arkada özel bir kapak yer alır.

 

Dizüstü bilgisayarın arkasındaki RAM kapağı

Bazı dizüstü bilgisayarların arka tarafında RAM’lere ulaşmak için bir kapak bulunuyor

 

Nelere Dikkat Etmeli?

Laptop’unuz için yeni RAM alırken kapasite dışında frekans hızı yüksek ve gecikme süreleri düşük modellere bakmalısınız. (Samsung R530 video inceleme)

Elinizdeki modele hangi RAM’in uyacağı konusunda Crucial System Scanner adlı yazılım size yardımcı olabilir.

Sabit Diski Değiştirmek

Dizüstü bilgisayarlarla gelen sabit disklerin kapasiteleri ve hızları genelde yeterli olmaktan uzaktır. Bu durumda önünüzde iki yol bulunuyor. (En hızlı SSD Türkiye’de)

 

2,5 inç boyutunda sabit disk

Dizüstü bilgisayarlarda 2,5 inçlik sabit diskler yer alır

 

SSD mi, HDD mi?

Ya hızı ve düşük güç tüketimini seçip SSD’ye geçeceksiniz, ya da daha yüksek kapasite için yeni bir sabit disk takacaksınız. (Dell Adamo Pearl video inceleme)

2,5 inçlik 500 GB’lık SATA arayüzlü bir sabit disk ihtiyacınız olan kapasiteyi size sunacakken, SSD ile çok daha hızlı ve pil ömrü çok daha uzun bir laptop’a sahip olabilirsiniz. Seçim sizin.

İşlemci ve Grafik

Dizüstü bilgisayarların parçalarını değiştirmek çok kolay değil. Ayrıca bu parçaları ayrı şekilde satın almak da zor. (Dizüstünde HD 5870)

Ancak yine de performansta gözle görülür bir artış istiyorsanız CPU ve GPU’yu değiştirebilirsiniz.

 

Dizüstü bilgisayar CPU işlemci değiştirme

İşlemciyi değiştirmek için dizüstü bilgisayarı tamamen sökmek gerekebilir

 

Kesin Artış

Eğer donanımdan biraz anlıyorsanız ve biraz da macera arıyorsanız, dizüstü bilgisayarınızı söküp yeni CPU ve GPU yerleştirebilirisiniz. Böylece büyük ölçüde performans artışı sağlarsınız. (Acer Aspire Timeline X video inceleme)

Bazı modeller upgrade için daha uygun olsa da genelde bilgisayarın arka tarafını tamamen çıkarmanız gerekebiliyor.

Tüm Arayüzler

Dizüstü bilgisayarınızın üzerinde ne kadar fazla çeşit arayüz ve giriş çıkışlar varsa cihazı o kadar verimli kullanma şansına sahip olursunuz. (Bilgisayardaki giriş çıkışları tanıyalım)

Gigabit Ethernet, Bluetooth, Esata, Wi-Fi, USB 3.0 ve daha birçok çeşit arayüzü dizüstü bilgisayarınıza ekleyebilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz en kolay şey Express Card slotu varsa onu kullanmaktır.

 

Express Card yuvası için genişleme kartları

Express Card yuvasına takılan cihazlar ile tüm bağlantı arayüzlerine erişebilirsiniz

 

USB Adaptörler

Bunun dışında laptop’un içine yeni bir modül yerleştirebilirsiniz. Bunların hepsi karmaşık geliyorsa, USB’ye takılan çeviriciler ve adaptörler büyük ölçüde işinizi görecektir. (SATA’yı USB 3.0’a çevirin)

Bu gibi cihazlar sayesinde dizüstü bilgisayarınızı bağlayamayacağınız bir cihaz kalmayacağı gibi, esnek kullanım imkanına da sahip olursunuz.

Fazladan Ekran

Dizüstü bilgisayarınızı masa üzerinde kullanmayı tercih ediyorsanız, küçük ekranlara mahkum değilsiniz.

D-Sub ya da eğer varsa HDMI üzerinden görüntüyü daha büyük boyutlardaki monitöre aktarıp, daha geniş bir görüntüde çalışabilirsiniz. (3D Vision Surround hakkında her şey)

 

Çoklu monitör sistemi

Dizüstü bilgisayara fazladan ekran bağlamak için çeşitli yollar var

 

USB Üzerinden Monitör

Eğer birden fazla monitörle çalışmak istiyorsanız bu da mümkün. USB-VGA dönüştürücüler ile USB portu üzerinden görüntü aktarabilirsiniz. (USB ile çalışan monitör)

Ancak bu adaptörlerle yüksek çözünürlüklü 3D grafiklerin desteklenmediğini belirtmek gerek.

Pili Değiştirme Vakti

Dizüstü bilgisayarların pilleri sürekli şarj olup boşaldıkça ömürleri kısalır. Uzun süredir kullandığınız bir pilin artık eskisi kadar uzun ömür sunmadığını fark etmek çok da zor değil. (Konsept tasarım dizüstü bilgisayarlar)

 

Dizüstü bilgisayar pili

Pil ömürleri zaman içinde mutlaka azalır

 

Üretim Tarihine Dikkat

Yeni bir pil alırken dikkat etmeniz gereken bazı temel şeyler var. Öncelikle eski pilinizdeki mAh ve Wh değerlerinden daha yüksek olan pilleri tercih etmeniz daha iyi olur. (Pil fiyatları artacak)

Ayrıca pilin üretim tarihine de dikkat edin. Yakın zamanda üretilmiş piller daha uzun ömürlü olur.

İnternet’e Kaydet

Dizüstü bilgisayarınızdaki sabit diski yenisiyle değiştirseniz bile bunun da bir sınırı var. 500 GB ya da hatta 1 TB’lık sabit disk yerleştirseniz de bu kapasiteyi doldurmanız mümkün. (3 TB’lık ilk sabit disk)

Sınırsız kapasiteye sahip olmak imkansız diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İnternet üzerinden depolama kapasitesi sunan firmalar sizlere sınırsız alan tanıyabilir.

 

Windows Live SkyDrive online depolama hizmeti

Online depolama seçeneklerinden biri de Windows Live SkyDrive

 

Online Depolama

Bunun için öncelikle servis sağlayıcınıza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Bu hizmetler sayesinde belli bir ücret karşılığında istediğiniz kapasiteye kavuşabilirsiniz. (En iyi veri depolama siteleri)

Ayrıca Microsoft’un da SkyDrive adını verdiği bu tip bir hizmeti bulunuyor.

:: Dizüstü bilgisayarınızın performansından memnun musunuz?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dizüstü Bilgisayarınızı Şaha Kaldırın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dizüstü Bilgisayarınızı Şaha Kaldırın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dizüstü Bilgisayarınızı Şaha Kaldırın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  2. 2 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  3. 3 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  4. 4 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  5. 5 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  6. 6 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  7. 7 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  8. 8 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  9. 9 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  10. 10 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti