DJI Drone Kurtarma Haritası ile hayat kurtaracak!


01 Temmuz 2020 Çarşamba 16:30
DJI Drone Kurtarma Haritası ile hayat kurtaracak!

Sivil drone ve havadan görüntüleme teknolojisi pazarında olan önemli marka DJI, drone destekli arama kurtarma çalışmalarının takibi amacıyla çevrimiçi bir uygulama geliştirdi. Geliştirilen Drone Kurtarma Haritası sayesinde tüm dünyada 200‘den fazla acil durum müdahalesi raporlandı ve 400‘ün üzerinde insana yardım edildi!

DJI Drone Kurtarma Haritası ile karşımızda

Harita; birçok farklı polis departmanı, itfaiye teşkilatı ve gönüllü arama kurtarma ekibinden oluşuyor. Uygulamada yetkili kaynaklardan toplanılan haberler ve sosyal medya yayınlardan gelen anlık bildirimler yer alıyor. Drone’la yapılan arama kurtarmaların yeri, tarihi, özeti ve ilgili linkler sayesinde vakalar oldukça kolay takip edilebiliyor.

DJI Kamu Güvenliği Entegrasyonu Kıdemli Direktörü Romeo Durscher konuya ilişkin: “DJI Drone Kurtarma Haritası, acil durumlarda insansız hava araçlarının ne kadar etkili olduğu konusunda global kapsamda en iyi referansımız haline geldi. Arama kurtarmalarda kullanılan drone’ların, riskleri azaltmanın yanında insan hayatı kurtarmada da oldukça büyük bir etkisi var.” dedi.

Karanlıkta bile termal görüntüler yakalayabilen kameralar sayesinde ormanda, tarlada, açık denizde veya dağda kaybolan insanların görüntüleri yakalanıyor. Uygulama yalnızca dronların arama kurtarma sürecine dahil olmasıyla sınırlı kalmıyor, tehlike anı yaşayan insanların tespitinde de aktif rol oynuyor. Bütün bunlar acil durumda drone’ların geleneksel bir yer tabanlı aramaya göre müdaheledeki hızını ortaya koyuyor.

Bir parkta yaralı vaziyette yatarken gönüllü bir drone pilotu tarafından bulunan Jason Mabee‘nin, “Geliştirilen teknoloji hakkında drone’ların arama kurtarma çalışmalarındaki önemine bir drone tarafından hayatım kurtularak bizzat şahit oldum. Drone’ların tüm dünyada birçok insana yardım edebileceğini bilmek bana güven veriyor. DJI Drone Kurtarma Haritası acil durumlarda drone kullanımının öneminin en büyük kanıtı.” sözleri konunun önemini bir kez daha öne çıkardı.

DJI Drone Kurtarma Haritası ile hayat kurtaracak! - ShiftDelete.Net

Utah Eyaleti Weber Bölgesi Arama Kurtarma Drone Takım Koordinatörü Kyle Nordfors da: “Drone’lar zor koşullarda yapılan arama kurtarma çalışmalarında hali hazırdaki şartları baştan yaratıyor. Geçtiğimiz yıl iki defa geceleri tehlikeli arazide mahsur kalan yürüyüşçüleri drone’ların yardımıyla bulduk ve kurtardık. Bu teknoloji gönüllü arama kurtarma kuvvetlerimiz üzerindeki riski ve baskıyı da azalttı. Drone’ların bütün insanlığa yaptığı bu katkı sayesinde arama kurtarma ekiplerimiz de artık daha güvenli çalışma şartlarına sahipler.”. ifadesiyle destek oldu.

DJI Politika ve Hukuktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Brendan Schulman: “DJI’ın geliştirdiği Drone Kurtarma Haritası, politikacıların da drone’ların insan hayatı kurtarmadaki önemini anlamaları için oldukça güçlü bir kaynak. Drone kullanımını kısıtlayan, caydıran kararlar ve drone maliyetini artıracak politikaların zararları da artık açıkça görülebilir durumda.” dedi.

DJI bugüne kadar drone’ların arama kurtarma faaliyetlerine etkisine dair iki farklı rapor yayınladı. Yayınlanan raporda ilk olarak 2017 yılında gerçekleşen bir arama kurtarma çalışmasında 59 kişi kurtarıldı. 2018‘de yayınlanan raporda da bu rakamın küresel çapta 124‘e yükseldiği kaydedildi. DJI, drone destekli kurtarma faaliyetlerini haberler üzerinden, sosyal medyadan ve diğer kaynaklardan da takip ediyor. DJI Drone Kurtarma Haritasında yer almayan herhangi bir çalışmayı sayfanın altında bulunan form sayesinde kolayca herkes kaydedebiliyor. Kayıt sonrası yapılan başvurunun doğruluğu kontrol ediliyor.

DJI’ın geliştirdiği Dron Kurtarma Haritasına buradan erişebilirsiniz.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" DJI Drone Kurtarma Haritası ile hayat kurtaracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere DJI Drone Kurtarma Haritası ile hayat kurtaracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda DJI Drone Kurtarma Haritası ile hayat kurtaracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar