Doğmamış Bebeğin 3D Baskısını Aldılar!


12 Şubat 2015 Perşembe 05:00
Doğmamış Bebeğin 3D Baskısını Aldılar!

3 boyutlu baskı, geleceğin en önemli teknolojileri arasındaki yerini usul usul almaya devam ediyor. Elbette 3D baskı son kullanıcı için heykeller üretmekle sınırlı değil, kendisine çok daha faydalı konularda kullanım sahası buluyor. Örneğin çeşitli uzuvların, hatta kafatasının 3D baskıyla üretilmesi gibi gelişmelerle bilim ve tıp alanında çığır açmaya devam ediyor.

15-02/12/ekran_resmi_2015-02-12_01_40_33.jpgBu konuya ilişkin en son gelişmelerden biri de anne karnındaki bebeğin, ultrason görüntülerinden yola çıkılarak hazırlanan 3D baskılar. Bu haberde Estonya’da doğmamış bir bebeğin 3 boyutlu baskısından görüntüler yer alıyor. Ultrason işleminin ardından, gerçek boyutlardaki bebek kafatasının 3D baskısının alınışını görüyorsunuz.

15-02/12/ekran_resmi_2015-02-12_01_40_58.jpg3D baskı yolu ile fetus içinde gelişim aşamasındaki bebeğin detaylı görüntülerine ulaşılırken, konunun ana fikri bir tür anı şeklinde olmanın da ötesine geçiyor.

15-02/12/ekran_resmi_2015-02-12_01_41_43.jpgABD ve Japonya’da popülerliği hızla gelişen bir sağlık yöntemi olmaya başlayan bu tür baskılarla, bir bebeğin doğmadan önceki sağlık sorunları hakkında fikir elde edilebiliyor. Fiziksel sakatlıklarla dogma riskleri ortaya çıkabiliyor ve yarık dudak gibi yüz malformasyonları tespit edilebiliyor.

:: 3D baskının sağlık, bilim gibi alanlardaki kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? 

 

 
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Yakinda dogmamis cocuga da don bicerler

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

3d print teknolojisinin inanılmaz bir geleceği var, ilerde tekstil ve yemek sektöründe kullanılabilecek olmasının yanında haberde olduğu gibi sağlık konusundada yararlı olacağa benziyor. Bir artısıda yeni icatların önünü açacak olması; insanlar örneğin mekanik bir sistem geliştirdiğinde bunun prototipini hayata geçirmek için bir üreticiye geeksinim duyuyordu ama bu teknoloji sayesinde tasarlanan fikirler taslak olarak pratik bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

" Doğmamış Bebeğin 3D Baskısını Aldılar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Doğmamış Bebeğin 3D Baskısını Aldılar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Doğmamış Bebeğin 3D Baskısını Aldılar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)