Okunma

Emoji için Kickstarter Projesi


29 Aralık 2015 Salı 16:00
Emoji için Kickstarter Projesi

Dumpling çeşitlerini evrensel olarak gören Emojination, yeni emojileri piyasaya sunmak istiyor. Polonya’da pierogi, Nepal’de momo, Rusya’da pelmeni, Japonya’da gyoza, İtalya’da ravioli, Gürcistan’da khinhali, Kore’de mandoo, Arjantin’de empanadas ve Çin’de potsticker olarak farklı şekillerde yapılan dumpling börek çeşidi için emojiler yolda.

Pizza, hamburger, taco ve birkaç farklı yemek emojilerinin olmasının yanında, dumpling olması gerektiğini düşünen ekip, Kickstarter üzerinde bu projeyi başlattı.

15-12/29/dumpling-emoji.jpg

Bu emoji nasıl görülecek?

Dumpling Emoji Projesi geliştiricileri bu işin derinine inip, bu ifadelerin nasıl sistemle kabul edildiğini araştırmış. Unicode Consortium tarafından oylanarak kabul gören emojiler, bu standartlarda kabul gördüğünde kullanılabilir hale geliyor.

Yani örneğin, Unicode onayı olmayan bir emoji, Apple cihazından gönderildiğinde, başka bir cihazda garip bir simge olarak çıkıyor. Unicode, bu onaylamayı yapmak için 11 kişilik oylama ekibi bulunduruyor. Bunlardan sekizi Oracle, IBM, Microsoft, Adobe, Apple, Google, Facebook ve Yahoo gibi şirketlerde çalışıyor. Geri kalan üçlü ise Alman firma SAP, Çinli Huawei ve Oman hükümetinde çalışıyor.

Emojiyi üretmek her ne kadar pahalı bir işlem olmasa da ekibin amacı, Unicode içerisinde oy vermeyen bir firma olarak yer alabilmek. Bu yüzden Kickstarter üzerinde 3750 dolar hedef koyulmuş. Ayrıca firmanın hedefleri arasında zürafa ve Türk nazar boncuğu emojilerini de getirmek bulunuyor.

3750 dolar hedefini şimdiden 6 bin dolar ile geçen Dumpling Emoji Projesi’nin bitimine daha henüz 44 gün var.

Dumpling Emoji Projesi ve Emojination hakkında bilgi almak için, Kickstarter sayfasını buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

:: Yeni dumpling emojileri ve gelecek projeler hakkında ne düşünüyorsunuz? 
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Emoji için Kickstarter Projesi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    baklavayla tulumbayı da unutmayalım 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Oman değil Umman

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Biz de Mantı şeklinde emoji yapak.

" Emoji için Kickstarter Projesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Emoji için Kickstarter Projesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Emoji için Kickstarter Projesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "