Dünya kirlilik oranında şok gelişme


03 Mart 2021 Çarşamba 10:15
ABONE OL
Dünya kirlilik oranında şok gelişme

Küresel CO2 emisyonları, pandeminin neden olduğu kısıtlamaların gevşemesiyle birlikte yeniden yükseldi. Yeni verilere göre; küresel olarak Aralık ayında gezegeni ısıtan karbondioksit emisyonları salgın öncesinden daha fazla üretildi.

Uluslararası Enerji Ajansı‘na göre, dünya genelinde enerji kullanımından kaynaklanan CO2 emisyonları; Aralık 2020’de bir önceki yılın aynı ayındaki küresel seviyelere kıyasla yüzde 2 yükseldi.

Pandemide nefes alan Dünya eski haline geri döndü

Yeni veriler, COVID-19‘un yayılmasını durdurmak için konulan kısıtlamaların bir sonucu olarak başlangıçtaki küresel emisyonların düştüğü bir yılı geride bıraktığımız söylüyor. İşlerin pandemide kısa bir süre durması, daha şiddetli iklim krizini önlemek için yeterli olmadığını ortaya çıkardı.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) genel müdürü Fatih Birol yaptığı açıklamada; “Geçen yılın sonuna doğru küresel karbon emisyonlarındaki toparlanma, dünya çapında temiz enerji geçişlerini hızlandırmak için yeterince yapılmadığına dair kesin bir uyarıdır” dedi.https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/03/dunya-kirlilikte-pandemi-oncesi-haline-geri-dondu-1.jpgUluslararası Enerji Ajansı ekonomik büyüme ve enerji güvenliğini sağlarken emisyonları azaltma zorunluğunun altını çiziyor. Ülkeler ve şirketler tarafından yüzyılın ortasına kadar net sıfır emisyona ulaşma taahhütlerinin arttığı bir ortamda; emisyonlardaki değişkenlikler bu hedeflere hızlı ve somut bir eylemle ulaşılmazsa neler olacağını gösteriyor.

Ülke bazında karbondioksit emisyonları ne durumda

Çin‘in yıl boyunca ekonomik toparlanmasının etkisiyle 2019 seviyelerine göre 2020’nin tamamı için Çin’deki emisyonlar yüzde 0.8 artarak 75 milyon ton oldu.

Çin, salgından çıkan ve kısıtlamaları kaldıran ilk büyük ekonomiydi ve ekonomik faaliyetinin ve emisyonlarının Nisan ayından itibaren toparlanmasına neden oldu. Ayrıca Çin, 2020’de büyüyen tek büyük ekonomiydi.https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/03/dunya-kirlilikte-pandemi-oncesi-haline-geri-dondu-3.jpgHindistan’da, ekonomik faaliyet geliştikçe ve kısıtlamalar gevşetildikçe emisyonlar Eylül ayından itibaren 2019 seviyelerinin üzerine çıktı. Brezilya’da, Nisan ayının düşük seviyesinden sonra karayolu taşımacılığındaki toparlanma petrol talebinde bir canlanmaya yol açarken; 2020’nin sonraki aylarındaki gaz talebindeki artış, son çeyrek boyunca emisyonları 2019 seviyelerinin üzerine çıkardı.

Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki emisyonlar 2020’de yüzde 10 düştü. Ancak aylık bazda, baharda en düşük seviyelerine ulaştıktan sonra, eski haline dönmeye başladı.

Aralık ayında, ABD emisyonları 2019’un aynı ayında görülen seviyeye yaklaşıyordu. Bu, artan ekonomik aktivitenin yanı sıra; daha yüksek doğal gaz fiyatları ve daha soğuk havanın kömür kullanımındaki artışın bir sonucuydu.
yazarEnes Emre Kılınç

Çocukluğundan beri meraklı olduğu bilim ve teknoloji alanlarında içerik üretmeyi seven Enes Emre aynı zamanda Biyomedikal Mühendisliği okuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

cin ve hindistani ortadan kaldirsak dunya temiz hava alacak ama

" Dünya kirlilik oranında şok gelişme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya kirlilik oranında şok gelişme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya kirlilik oranında şok gelişme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme