Dünya Sağlık Örgütünden aşı için ”detay verin” yorumu


28 Kasım 2020 Cumartesi 11:41
Dünya Sağlık Örgütünden aşı için ”detay verin” yorumu

Koronavirüs aşısı hakkında pek çok çalışma yapılıyor. Belli başlı şirketler ve üniversitelerdeki bilim insanlarının öncülüğünde devam eden süreçte yeni bir noktaya gelindi. Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) koronavirüs (Kovid-19) aşı çalışmalarında hata yaptıklarını duyuran ancak bunu düzeltttiklerini söyleyen AstraZeneca’dan aşı hakkında daha fazla detay duymak istiyor. Koronavirüs aşısı için kafa karıştıran açıklamalar yapan AstraZeneca/Oxford Üniversitesi, güvenirliklerini kaybediyor.

AstraZeneca/Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen Koronavirüs aşısı için ”hata” yorumu

AstraZeneca/Oxford Üniversitesi ikilisi tarafından geliştirilen ve milyonlarca kişinin heyecanla beklediği koronavirüs aşısı için kafa karıştıran yorumlar yapılıyor. Daha önce AstraZeneca, yüzde 90’a kadar etkili olduğu belirtilen aşının çalışmalarında hata yapıldığını ancak bunun düzeltildiğini söylemişti. Aşı için yapılan testlerin yarısı İngiltere’de yarısı ise Brezilya’da olmak üzere 20 binin üzerinde gönüllü ile gerçekleştiriliyor.

Koronavirus-asisi-00

Aşı testlerine katılan gönüllülere iki yüksek doz olmak üzere aşı uygulanmıştı. Bu şekilde verildiğinde yüzde 62’lik bir koruma sağlayan aşının, daha iyi sonuç vermesi için bu sefer iki dozdan birinin düşük birinin yüksek doz verilmesi kararlaştırılmış ve bu şekilde verildiğinde etkililik oranının yüzde 90’a kadar çıktığı aktarılmıştı. Sonuç tarafında bu iki yorumun gelmesi üzerine, bilim dünyasında kafa karışıklığı yarattı.

Testlerde yanlışlıkla farklı dozların kullanıldığını açıklayan AstraZeneca/Oxford Üniversitesi, İngiltere’de 3 bine yakın gönüllüye, yanlışlıkla, olması gerekenin yarısı düzeyinde dozlar uygulandığını itiraf etti. Alınan aşı dozajında ​​önemli bir hata olduğunu belirten Astrazeneca tarafına karşılık ABD’li yetkililer, hatalar ve verilerin açıklanmasındaki kapalı cümleler sebebiyle Astrazeneca/Oxford Üniversitesi aşısına güvenlerinin azaldığını aktardı.

DSÖ ise bu konuda daha detaylı bilgilerin verilmesinin gerekliliğini vurguluyor. AstraZeneca tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı için çalışmaların ve süreçlerin daha şeffaf işlemesi isteniyor. Aşı çalışmalarında halen giriş aşamasında olduğunu söyleyen yetkililer, AstraZeneca tarafından geliştirilen aşının da henüz çok az kişide uygulandığını ve etkisinin kanıtlanmadığı üzerinde duruyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Ne güveni kardeşim bu durumda fantezi mi yapalım güvenli mi değil mi gelsin yaptıralım kurtulalım su illetten.

" Dünya Sağlık Örgütünden aşı için ”detay verin” yorumu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya Sağlık Örgütünden aşı için ”detay verin” yorumu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya Sağlık Örgütünden aşı için ”detay verin” yorumu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!