Dünya Sağlık Örgütü’nden onay alan ilk aşı


01 Ocak 2021 Cuma 10:00
Dünya Sağlık Örgütü’nden onay alan ilk aşı

Aralık ayında hayatımıza girişinin birinci yılını tamamlayan koronavirüs salgını için aşı beklenişi sürüyor. Aşılar noktasında pek çok ülke farklı çalışmalar sürdürüyor. Şu anda gözler Almanya’da ve Çin’de geliştirilen aşılarda. Çin aşısı olarak da adlandırılan aşı geçtiğimiz günlerde 3 milyon dozluk ilk parti ile Türkiye’ye ulaşmıştı. Bir diğer aşı ise Pfizer/BioNTech aşısı oluyor. Koronavirüs aşısı için DSÖ onayı verdi.

Koronavirüs aşısı için DSÖ’den ilk onay

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çiftinin yönettiği BioNTech ile Amerikan ilaç devi Pfizer’in ürettiği koronavirüs aşısı için acil kullanım onayı verdiğini duyurdu. Bildiğiniz üzere dikkat çeken ve İngiltere’nin de ilk onayladığı aşı olan Pfizer/BioNTech aşısı DSÖ tarafından da onaylanan ilk aşı oluyor.

Aşının İngiltere tarafından onaylanmasının ardından ABD ve Kanada tarafından da onay gelmişti. Aşının Avrupa İlaç Ajansı ve Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 21 Aralık’ta onaylandığı duyurulmuştu.

Koronavirus-asisi-00

Avrupa Birliği ülkelerinde geçen hafta, salgına karşı ilk aşılar yapılmaya başlandı. İlk aşılar yaşlılar ve sağlık çalışanları da dahil olmak üzere nüfusun en savunmasız kesimleri ve politikacılara da uygulandı. Birleşmiş Milletler sağlık kurumu ise aşıların yalnızca zengin ülkelere gitmesinin önüne geçmek ve daha yoksul ülkelere de aşının ulaşması için COVAX adlı küresel bir çabanın içine girmiş durumda.

Dünya Sağlık Örgütü destekli COVAX ittifakının yaklaşık iki milyar doz için anlaşması bulunuyor ve ilk teslimatları 2021’in başlarında yapılacağı biliniyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Biz daha çin aşısıyla denek olalım

" Dünya Sağlık Örgütü’nden onay alan ilk aşı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya Sağlık Örgütü’nden onay alan ilk aşı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya Sağlık Örgütü’nden onay alan ilk aşı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)