Okunma

Dünya Telekomünikasyon Günü Kutlandı


24 Mayıs 2013 Cuma 09:08
Dünya Telekomünikasyon Günü Kutlandı

Her yıl 17 Mayıs’ta kutlanan Dünya Telekomünikasyon Günü, Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği TÜTED tarafından dün İzmir’de düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

Etkinliğe Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Avea CEO’su Erkan Akdemir, Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve sektör yetkilileri katıldı.

Bu yıl ‘Türkiye’de Ulaştırmada Bilişim‘ ana teması etrafında şekillenen etkinlikte bilişim önemi ve ekonomik büyüme için gerekliliğinin altı çizildi.

Dünya Bilgi Toplumu ve Telekomünikasyon Günü’nde bir konuşma yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım şunları söyledi: “Bilişim tüm dünyada hergeçen gün hızlanarak büyüyor. Güç bilgiye sahip olmak, bilgiyi üretmektir. Türkiye sadece bilgiyi kullanan değil, aynı zamanda bilgi üreten bir ülke olmalıdır. Bu bağlamda bizim bilgi çağını ıskalama lüksümüz yok.”

Türkiye’de altyapı yatırımlarının artırılması gerektiğine dikkat çeken Yıldırım, “Mevcut altyapının da daha etkin kullanılması gerekiyor. Bunların yanısıra bilgi teknolojilerine dayanan iletişim altyapılarını yerelleştirmek de önemli bir nokta.” diye konuştu. 

Geleneksel hale geldi

Telekomünikasyon sektöründe kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu olan TÜTED’in Yönetim Kurulu Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, düzenlenen Dünya Telekomünikasyon Günü etkinliklerinin artık gelenekselleştiğini söyleyerek şunları ifade etti: “Her yıl olduğu gibi, bu etkinliğimizde de kamu kurumları, özel sektör kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin değerli liderlerinin ve temsilcilerinin bizlerle birlikte olduğunu görmek hepimizi çok mutlu ediyor. Bizler bu günü sektörümüzün bayramı olarak görüyoruz. Türkiye’mizin dünya üzerindeki ışıltılarının giderek yayıldığı bu süreçte sektörümüzün yapıtaşlarını oluşturan her bir kurum ve kuruluş gibi sivil toplum örgütleri olarak bizler de kendi çabalarımızla bu gelişime katkı sağlamaya gayret ediyoruz.”

Her yıl Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından bağlı tüm ülkelerde belirlenen ortak tema çerçevesinde dünyanın dört bir yanında iletişim ve telekomünikasyon sektörlerinde gelecek vizyonunun masaya yatırıldığı etkinliğin Türkiye ayağında, sektörün tüm paydaşlarını temsilen üst düzey panelistlerin yer aldığı iki farklı panel düzenlendi.

:: Bilişimin Türkiye ekonomisinin itici gücü olabileceğini düşünüyor musunuz?   

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dünya Telekomünikasyon Günü Kutlandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya Telekomünikasyon Günü Kutlandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya Telekomünikasyon Günü Kutlandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "