Okunma

Dünyanın En Büyük Tehdidi İnsanlar!


29 Haziran 2016 Çarşamba 17:00
Dünyanın En Büyük Tehdidi İnsanlar!

İngiliz fizikçi, evrenbilimci, astronom, teorisyen ve yazar Stephen Hawking, CNN‘de yayınlanan Larry King Live adlı televizyon programında, insanlığın geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İnsanlığın “kendi aç gözlülüğünün ve aptallığının” kendisini yok edeceği ibarelerini kullanan Hawking, insanlığın en büyük tehditinin yine insanlar olduğunu söyledi.

16-06/29/stephen-hawking-pbs.jpg

İnsanlık kendini yok edecek

Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Kara Deliklere, Herşeyin Teorisi gibi kitapların yazarı olan ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, 6 yıl önce verdiği bir başka röportajda insanlığa ilişkin aynı ifadeleri kullandığının hatırlatılması üzerine, geçen 6 yıl içerisinde fikirlerinde bir değişiklik olmadığını belirtti.

6 yıl öncesinde “insan kirliliği, nüfus artışı” tehlikelere karşı uyarılarda bulunduğunu dile getiren Hawking, iki meselenin geçen süre boyunca daha da kötüye gittiğini söyledi.

Hawking, kötü gidişinin devam etmesi halinde 2100 yılında dünya nüfusunun 11 milyarı aşacağını, kentsel alanlarda yaşayanların yüzde 80‘inin hava kirliliğine maruz kalacağını ifade etti.

Hükümetlerin yapay zekalara ilişkin çalışmaları hakkında sorulan soruya ise Hawking, hükümetlerin yapay zekaları silah yapımı konusunda kullandıklarını, bu bağlamda algoritmaların savunma sanayisinde uygulanabileceğini belirtti.

Yapay zekaların aynı zamanda medikal alanda da işlevsellik kazanabileceğini aktaran Hawking, kendisini hayatta tutan şeyin ne olduğu sorusunu, “cevaplamak istediğim sorular” olarak yanıtladı.

:: Stephen Hawking’in geleceğe ve insanlığa ilişkin görüşlerine katılıyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Dünyanın En Büyük Tehdidi İnsanlar!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Anca mı farketmiş?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Anca mı farketmiş?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adam bilim adamı değil, kahin. Hiç bir zaman bilim üretirken görmedim. Hep kehanetlerde bulunduğunu görüyorum.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Şöyle bi meteor çarpsa, güneş supernova olup patlasa, dünya kendi yörüngesinden çıksa boşluğa sürüklense keşke ne güzel olur hepimiz ölürüz böylece tanrı var mı yok mu anlarız ve dünya da bizden arınmış olur!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bence fazla iyimser konuşmuş.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adam kahinlikten başka birşey yapmaz mı? Ne zaman bu adamla ilgili bir haber okusam hep gelecekle ilgili kehanetlerde bulunduğuna şahit oluyorum. Bir kere de bilimsel bir şey söyle be adam!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bilinen şeyleri tekrarlamaktan öteye gidemedi bi. ülkemizdeki siteler adamı görünce omzunda taşıyor adeta.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  zeki insanlarin yasamlarin bir bölümünde zorluklarla karsilasmasi bir
  tesaduf müdür yoksa cogunun kaderi ayni mi

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Adam dünyayı bilgilendirmek için doğmuş resmen, Büyük Adamsın Mr. Hawking

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar internetten stephen hawking in nasıl konuşabildiğini araştırın çok iyi bilgiler var

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Gidişatın kötü olduğu belli değil ***** yani insan nüfusu arttıkça daha bi refah ve mutluluk içinde mi yaşayacaktık böyle bir beklentisi olan var mıdır merak ***** belli bir şeyi sorularla kontrol etmenin ne anlamı var onun yerine bu işten nasıl kurtulabilirizi sorgulasalar ya.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Teoriden öteye gidemez

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Haklilik Pacasindan akiyor HawkingsinAma bir gün bütün bu kirlikliktten ve olumsuzluktan vazgecicez

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar seri nasıl konuşuyor veya konuşturuyorlar. Hiç bir yeri oynamıyor.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Tehdidi olur orasi turkce dersi verilir..

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Allah Allah bunu söyleyen süper zeka oluyorsa…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Doğru diyor

" Dünyanın En Büyük Tehdidi İnsanlar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın En Büyük Tehdidi İnsanlar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın En Büyük Tehdidi İnsanlar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "