Dünyanın en büyük teleskobu güneş lekesi görüntüledi


07 Aralık 2020 Pazartesi 08:31
Dünyanın en büyük teleskobu güneş lekesi görüntüledi

Dünyanın en büyük güneş teleskobu güneş lekesi görüntüsünü yakalamayı başardı. İlk çarpıcı güneş lekesi görüntüsü olan fotoğraf, gerçekten de dikkat çekiyor. NSF’nin Inouye Güneş Teleskobu tarafından 28 Ocak 2020’de yakalanan bir güneş lekesinin yüksek çözünürlüklü fotoğrafının yayımlanması dikkate değer. Zira ocak ayında çekilen ve bir araya getiren görüntülerle yüksek çözünürlüklü bir görüntü elde eden uzmanlar devasa güneş lekesini görünür kılıyor.

Dünyanın en büyük güneş teleskobu güneş lekesi yakaladı!

Güneş lekesinin yapısını ortaya koyan şaşırtıcı derecede ayrıntılı bir görüntü paylaşan ekip, ilerleyen süreçte bu güneş teleskobunun çok daha detaylı ve daha farklı ufuklara yelken açmayı sağlayan görüntüler çekmeyi başaracağı söyleniyor.

Güneş lekeleri, Güneş’in manyetik alanının özellikle güçlü olduğu ve Güneş’te hapsolmuş ısının bir kısmının yükselmesini önleyerek yüzeyde daha serin bir bölge oluşturduğu kısımlarda hayat bulan ”lekeler” olarak tanımlanıyor. Ayrıca belirtmekte fayda var bu lekeler çevresine göre daha soğuk olabilir ancak halen 4 bin 150 santigrat dereceye ulaşıyor olmasıyla ölümcül.

2013 yılında inşasına başlanan teleskobun, tamamlanması durumunda son teknoloji bir gözlemevi olacağı belirtiliyor ve ölçüm için gerekli mekansal, zamansal ve pek çok detayı sunabilecek. Koronavirüs salgınından kaynaklanan aksaklık sebebiyle teleskopun yapımı uzadı ancak gözlemevinin en geç 2021 yılında bilim faaliyetlerine başlaması bekleniyor. Teleskobun ilk görüntüsü ise güneş lekesini 36.500 x 26.500 km’lik ayrıntılı bir görünümü yakalamak oluyor.

Dünyanın en buyuk gunes teleskobu gunes lekesi-01

Bundan önceki görüntü ise 6.214 km boyunca uzanan bir bölgeyi kapsıyordu. Bu genişlik, Dünya’yı rahatça yutacak kadar büyük olsa da, Güneş’in yüzeyinin sadece bir kısmı olduğunu belirtelim.

NSF’nin Ulusal Güneş Gözlemevi’ndeki görüntü ve müdür yardımcısı ve araştırmanın başındaki isimlerden Thomas Rimmele, “Güneş lekesinin görüntüsü, daha önce ulaşılandan 2,5 kat daha yüksek bir uzamsal çözünürlüğe ulaşıyor ve güneş yüzeyinde 20 km kadar küçük manyetik yapılar gösteriyor” diyor.

Bu güneş lekesi, 11 yıllık yeni güneş aktivitesi döngüsünün ilklerinden birini temsil ediyor. Yıldızımız, Aralık 2019’da en az aktivite sergilediği nokta olan solar minimum seviyesinden daha yeni geçti. Güneş 2025’te maksimum güneş enerjisine doğru ilerledikçe aktivitenin artması bekleniyor, bu nedenle daha iyi bir zaman olamazdı. Daniel K. Inouye Güneş Teleskopu bilimsel kariyerine başlamak üzere.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Sauron değil mi bu?

" Dünyanın en büyük teleskobu güneş lekesi görüntüledi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın en büyük teleskobu güneş lekesi görüntüledi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın en büyük teleskobu güneş lekesi görüntüledi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  3. 3 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  4. 4 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  5. 5 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  6. 6 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  7. 7 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  8. 8 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  9. 9 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  10. 10 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!