Okunma

Dünyanın ilk masaüstü holografik ekranı


20 Ekim 2016 Perşembe 05:30
Dünyanın ilk masaüstü holografik ekranı

Jaime Ruiz-Avila tarafından geliştirilen ve Kickstarter’da bağışa açılan Holovect adındaki holografik vektör ekran dünyada bir ilk olmasıyla da öne çıkıyor. Holovect Mk II bağımsız lazer tabanlı hacimsel ekran sistemi, kolaylıkla laboratuvar veya masaüstüne sığabiliyor.

Hologram değil holografik

Bilim-kurgu filmlerinden çıkmış gibi gözüken ve 3 boyutlu objeleri ışık ile havaya çizebilen, lazer tabanlı masaüstü holografik ekran Holovect Mk II’nin ticari olarak mevcut olan ilk ürün olmasının da altı çiziliyor.

Holovect’in görüntülerinin hologram olmadığı ancak hacimsel vektör görüntülerini modifiye edilmiş havaya yansıttığını belirtelim. Detaylandırırsak; hologramlar lazer ışın dalgalarının pozitif karışımı ile oluşan ve film veya cam tabakalar üzerine yapılan üç boyutlu kayıtlar olarak tanımlanıyor.

Holovect’in sunduğu holografik görüntünün bana, Star Wars evreninde asilerin Ölüm Yıldızı planlarını inceledikleri sahneleri hatırlattığını söyleyebilirim. Tabii ki bu evrendeki teknolojinin daha çok gerisindeki hali olarak.

16-10/19/holovect02.jpg

Holovect görüntüleri ise havada serbestçe salınan nesnelerin üç boyutlu bilgilerini içeren holografikler ve gerçek 3 boyutlu yansımalar olarak karşımıza çıkıyor. 1.6 milyar voksel çözünürlüğü, 360 derece görüntüleme alanı, 12x12x12 cm çizim kutusu, 1.8 litre çizim hacmi, çift işlemci ve saniyede 50 karede 100 vektör ürünün detayları arasında.

Açık kaynaklı yazılım felsefesi uygulana projede kullanıcıların Holovect’in camsız, dokunulabilir hacimsel ekranının avantajlarından faydalanabilecek kendi uygulamalarını geliştirmelerine de olanak sağlanıyor. Oyunlar, araçlar ve sanat uygulamaları için de çalışmalar yapıldığı da vurgulanırken teslimat zamanı geldiğinde bunların da kullanıcılara sağlanabileceği söylenmekte.

16-10/19/holovect03.jpg

Ürün, 3 boyutlu baskı öncesinde STL formatındaki CAD modellerinin görselleştirilmesi için kullanılabiliyor ve 3 boyutlu tarayıcı ya da tomografi taraması aracılığıyla elde edilen 3 boyutlu verilerin görselleştirilmesi de sağlanabiliyor.

45 bin dolarlık kitlesel fonlama hedefini aşmayı başaran ve 899 dolar ile destek sağlanabilen Holovect’in planlanan teslimat tarihiyse 2017 yılının Mayıs ayı.

:: İlgili alanlarda holografik vektör ekranların kullanımının yaygınlaşacağını düşünüyor musunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Dünyanın ilk masaüstü holografik ekranı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Peki zeki mürende bizi hologram olarak görecek mi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Stark koş kanka

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Nerdee o Sıkar Worsun etkileyici Holografik görüntüsü nerede bu. Daha 38 Yıl gerek o kaliteye ulaşabilmesi için.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Stark Industries be like …

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu görünce iron man filminde karakterin evindeki hologram teknolojisi geliyor .Bir gün elbet evlerimizde görmeye başlatacağız

" Dünyanın ilk masaüstü holografik ekranı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın ilk masaüstü holografik ekranı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın ilk masaüstü holografik ekranı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "