Okunma

Dünyanın İlk SSD Tabanlı Sunucusu


12 Mart 2009 Perşembe 14:21
Dünyanın İlk SSD Tabanlı Sunucusu

Sun Microsystems, uçtan uca kurumsal Flash stratejisindeki bir sonraki adımı olarak x64, CMT (Chip Multi-Threading) ve Blade sistemlerine yönelik Solid State Disk (SSD) Flash teknolojisini duyurdu.

Sun, “Open Flash Modül”ün tasarımını da http://www.opensolaris.org/os/community/storage/ adresinde OpenSolaris Depolama topluluklarına açıkladı. Sun’ın yazılım, sistem ve depolama arasında SSD entegrasyonu sağlamaya yönelik sistem tasarımı yaklaşımı, kurumsal seviyedeki bileşenleri kullanıyor ve depolama hiyerarşisini yeniden tanımlıyor.


Bu yaklaşım ile kurumlar yanıt sürelerini yüzde 65’e kadar arttırıyor, sekiz kata kadar daha yüksek performans ve geleneksel sabit disk sürücülerine göre yüzde 38 daha az güç tüketim şansı elde ediyorlar. 

Sun Flash’ı Hizmete sunuyor
Sun’ın x64, CMT sunucuları ve Blade sistemlerinden oluşan portföyü; hâlihazırda sanallaştırma platformları, kurumsal uygulamalar, internet, veritabanı ve Yüksek Başarımlı Bilgiişlem (HPC – High-Performance Computing) uygulamaları için sektörün en iyi performans sunan ve en verimli çözümleri.


Sistemlere Solid State Disk’lerin eklenmesiyle birlikte kurumlar, I/O yoğunluklu uygulamalarında performans ve verimlilik artışı elde edebiliyor. Sun’ın x64 sunucuları ve Blade sistemleri; UltraSPARC, AMD Opteron ve Intel Xeon işlemcileri de dahil olmak üzere çok işlemcili mimarileri ve işletim sistemlerinden Solaris 10, Linux, Windows ve VMware‘i destekliyor.

Sun’ın Blade sistemleri, kurumlara rakip blade ve raflı sistemlere göre iki kata kadar fazla bellek ve I/O kapasitesi ve benzer raflı sunuculara göre yüzde 15 enerji tasarrufu sağlıyor. Şirketin CMT sunucuları da kurumlara watt başına dört kat yüksek performans ve rakip sunucuların dörtte biri kadar maliyet avantajı ve çevre verimliliği sağlıyor.

Şimdi Solid State Diskler’in (SSD) Sun sistemlerine eklenmesiyle, kurumlar performanslarını ve I/O-yoğun uygulamalarını ikiye katlayabiliyor, güç tüketimini önemli ölçüde azaltabiliyorlar.


::
SSD ürünler hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dünyanın İlk SSD Tabanlı Sunucusu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın İlk SSD Tabanlı Sunucusu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın İlk SSD Tabanlı Sunucusu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "