Okunma

Dünyayı Kurtaracak Adımlardan Biri Atıldı


22 Nisan 2009 Çarşamba 13:59
Dünyayı Kurtaracak Adımlardan Biri Atıldı

Ericsson tarafından hayata geçirilen “Dünyayı Kurtaran Adım” adlı sosyal sorumluluk projesi, iklim değişikliğine dikkat çekerek, “Ben ne yapabilirim?” sorusuna yanıt arıyor. “Teknolojiyi akıllı kullan, Dünyayı kurtar” sloganıyla yola çıkan dunyayikurtaranadim.com portali, küresel ısınmaya karşı önemli araçlardan biri olarak bilişimi konumlandırıyor. Projenin ilk tanıtımı da, içeriğine uygun olarak “karbonsuz basın toplantısı” adıyla dünyanın doğum günü kabul edilen 22 Nisan’da, dijital ortamda gerçekleştirildi.


Dünyayı Kurtaran Adım, dünyanın doğum günü kabul edilen 22 Nisan’da yayına başladı.

Dünyayı Kurtaran Adım girişiminin temeli “akıllanmak” üzerine kurulu. Proje ile bir yandan kitleleri bilinçlendirmek amaçlanırken, bir yandan da bilişim dünyasının avantajlarını kullanarak akıllı şehirlere, akıllı ofislere, akıllı seyahate, akıllı evlere, akıllı enerjiye doğru uzanan yol kurgulanıyor.

Cep Telefonu Ne Kadar Karbon Salıyor?

Bilişim sektörü gezegendeki toplam karbon salınımının %2’sini oluşturuyor, fakat teknolojiyi doğru kullanarak kalan %98’lik bölümü çok aşağılara çekmek mümkün. Örneğin, bir saatlik araba yolculuğu ile seyahat etmek ortalama 25 kg CO2 salınımına neden oluyor. Aynı miktarın bir cep telefonu tarafından üretilmesi için ise bir yıl boyunca kesintisiz görüşmek gerekiyor. Dunyayikurtaranadim.com herkesi daha az seyahat etmeye davet ediyor. İnternet bankacılığını, e-ticareti, e-öğrenmeyi, görüntülü iletişimi, kısaca teknolojiyi kullanarak her bireyin karbon ayak izini küçültebileceğine dikkat çekiyor.


Sitedeki “Küre Sen Isınma” başlıklı bölümde önerilerinizi paylaşabiliyorsunuz.

Dunyayikurtaranadim.com hem çevreye katkıda bulunan örnek “akıllı” projeleri gün ışığına çıkartıyor, hem de herkesi adım atmaya çağırıyor. İnteraktif sitenin dikkat çeken bölümleri arasında, küresel ısınmaya karşı fikirlerin paylaşılıp oylandığı “Küre Sen Isınma” ve bireylerin 5 aşamada kişisel değişimlerini planlayarak, “Dünyayı kurtarmak için ben ne yapabilirim?” sorusuna yanıt aradıkları “Kişisel Dönüşüm Planlayıcı” başlıkları bulunuyor.

:: Dünyayı kurtarmak dendiğinde aklınıza ilk ne geliyor?

Bilgi için: Dünyayı Kurtaran Adım
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dünyayı Kurtaracak Adımlardan Biri Atıldı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    oh oh maşallah

" Dünyayı Kurtaracak Adımlardan Biri Atıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyayı Kurtaracak Adımlardan Biri Atıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyayı Kurtaracak Adımlardan Biri Atıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "