Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı!


07 Eylül 2020 Pazartesi 16:00
Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı!

Corona virüs nedeniyle değişen dünya düzeninden etkilenen bir alan da eğitim. Tüm dünyada yüz yüze eğitimler, pandemi nedeniyle çevrim içi eğitime dönüştürüldü. Ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar ve diğer eğitim kurumları 2020-21 eğitim yılında şu an için çevrim içi eğitime devam ediyor. Bu noktada Kaspersky Güvenlik Uzmanı Alexander Gutnikov, çevrim içi eğitimin popülerliğinin artması sonucunda eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları artış gösterdi.

Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı!

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Alexander Gutnikov’un açıkladığı verilere göre bu yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre çevrim içi eğitim kaynaklarına yönelik DDoS (Distributed Denial of Service/Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırıları yüzde 350 arttı.

eğitim kaynakları için ddos saldırıları

Yapılan açıklamada DoS (Denial of Service/Hizmet Engelleme) saldırılarında siber suçlular, ağ sunucusuna çok fazla sayıda hizmet talebi göndererek, sunucunun çökmesine ve kullanıcıların hizmete ulaşamamasına neden oluyor. Tekil bilgisayar kullanan DoS saldırısından daha çok DDoS saldırısına daha çok rastlanıyor. Özellikle bu saldırı türünün yarattığı hasar birkaç gün ya da hafta sürmesi, eğitimin zorunlu olarak ertelenmesini ve öğrencilerin eksik eğitim görmelerine yol açıyor.

Ocak-Haziran 2020 döneminde 168 bin 550 tekil Kaspersky kullanıcısı, popüler çevrim içi eğitim platformlarını ve video konferans uygulamalarını (Moodle, Zoom, edX, Coursera, Google Meet, Google Classroom, Blackboard) taklit eden çeşitli tehditlerle karşılaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky uzmanları, DDoS saldırılarından korunmak için şu önerilerde bulundu:

“Web kaynakları operasyonlarını DDoS saldırılarına nasıl müdahale edeceğini bilen uzmanlara bırakın. Bu uzmanların gece ve hafta sonu gibi zamanlarda da müdahaleye hazır olmasını sağlayın. İnternet servis sağlayıcıları da dahil olmak üzere üçüncü taraflarla yaptığınız sözleşmeleri ve bunların iletişim bilgilerini kontrol edin. Bu sayede, bir saldırı anında bunlara hızlıca erişebilirsiniz. Profesyonel çözümler uygulayarak kurumunuzu DDoS saldırılarından koruyabilirsiniz.”
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Amacınız ne ya bırakın çocuklar eğitimini görsün işte

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Geçen hafta aldığımız Eduves canlı eğitim sisteminde, bizde sözleşmemize 7/24 destek ve ddos önlem paketini dahil ettik. Herhangi bir sorun yaşamadık henüz.

" Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik