Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı!


07 Eylül 2020 Pazartesi 16:00
Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı!

Corona virüs nedeniyle değişen dünya düzeninden etkilenen bir alan da eğitim. Tüm dünyada yüz yüze eğitimler, pandemi nedeniyle çevrim içi eğitime dönüştürüldü. Ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar ve diğer eğitim kurumları 2020-21 eğitim yılında şu an için çevrim içi eğitime devam ediyor. Bu noktada Kaspersky Güvenlik Uzmanı Alexander Gutnikov, çevrim içi eğitimin popülerliğinin artması sonucunda eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları artış gösterdi.

Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı!

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Alexander Gutnikov’un açıkladığı verilere göre bu yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre çevrim içi eğitim kaynaklarına yönelik DDoS (Distributed Denial of Service/Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırıları yüzde 350 arttı.

eğitim kaynakları için ddos saldırıları

Yapılan açıklamada DoS (Denial of Service/Hizmet Engelleme) saldırılarında siber suçlular, ağ sunucusuna çok fazla sayıda hizmet talebi göndererek, sunucunun çökmesine ve kullanıcıların hizmete ulaşamamasına neden oluyor. Tekil bilgisayar kullanan DoS saldırısından daha çok DDoS saldırısına daha çok rastlanıyor. Özellikle bu saldırı türünün yarattığı hasar birkaç gün ya da hafta sürmesi, eğitimin zorunlu olarak ertelenmesini ve öğrencilerin eksik eğitim görmelerine yol açıyor.

Ocak-Haziran 2020 döneminde 168 bin 550 tekil Kaspersky kullanıcısı, popüler çevrim içi eğitim platformlarını ve video konferans uygulamalarını (Moodle, Zoom, edX, Coursera, Google Meet, Google Classroom, Blackboard) taklit eden çeşitli tehditlerle karşılaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky uzmanları, DDoS saldırılarından korunmak için şu önerilerde bulundu:

“Web kaynakları operasyonlarını DDoS saldırılarına nasıl müdahale edeceğini bilen uzmanlara bırakın. Bu uzmanların gece ve hafta sonu gibi zamanlarda da müdahaleye hazır olmasını sağlayın. İnternet servis sağlayıcıları da dahil olmak üzere üçüncü taraflarla yaptığınız sözleşmeleri ve bunların iletişim bilgilerini kontrol edin. Bu sayede, bir saldırı anında bunlara hızlıca erişebilirsiniz. Profesyonel çözümler uygulayarak kurumunuzu DDoS saldırılarından koruyabilirsiniz.”
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Geçen hafta aldığımız Eduves canlı eğitim sisteminde, bizde sözleşmemize 7/24 destek ve ddos önlem paketini dahil ettik. Herhangi bir sorun yaşamadık henüz.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Amacınız ne ya bırakın çocuklar eğitimini görsün işte

" Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
 2. 2 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 3. 3 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 4. 4 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 5. 5 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 6. 6 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 7. 7 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 8. 8 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 9. 9 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 10. 10 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!