Okunma

Ekran Kartı Piyasasından Yeni Haberler


01 Eylül 2009 Salı 08:48
Ekran Kartı Piyasasından Yeni Haberler

Fakat bu iyileşme önceki yıllara göre değil sadece 2009’un birinci çeyreğine göre. Bu yılın 2. çeyreğinde, dünya genelindeki bağımsız gönderimler 16.81 milyon adet grafik kartına ulaştı. İlk çeyrekte karşılaştırıldığında yüzde 3 artış olduğu gözüküyor. Fakat geçen yılın aynı periyodundan yüzde 15 daha az. 2007’nin 2. çeyreği ile karşılaştırıldığında ise yüzde 20.7 daha az. Daha önceki yıllardan ise yüzde 42.7 ve yüzde 33.1 daha yüksek.

Tümleşik grafik rakamlarına baktığımızda ise daha parlak gözüküyor. 2. Çeyrekte ki rakamlar satışların birinci çeyreğe göre yüzde 4 arttığını gösteriyor. Açıkçası küresel ekonomik krizin etkisi insanları daha ihtiyatlı yaptı ve grafik kartları satışlarında tümleşik modellere bir yönelme oldu.

2008 yıkının yaz aylarının başında, AMD ve Nvidia arasındaki rejkbet fiyatlara olumlu yansıdı ve kullanıcılar daha uygun fiyatla yüksek performanslı ürünleri elde edebildiler. Dünya genelinde Nvidia piyasanın hakimi olsada AMD ona oldukça yaklaşmış durumda. AMD’nin Pazar payı ilk çeyrekte yüzde 31‘ken ikinci çeyrekte ise yüzde 35‘e yükselmiş durumda. Nvidia ise yüzde 4’lük düşüşle, yüzde 68’den yüzde 64’e düşmüş durumda.

Jon Peddie Research firmasının yaptığı araştırmaya göre AMD önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde grafik kartı satışlarını dünya genelinde yüzde 53’e çıkartacak ve ilk sıraya oturacak. Tabii ki bu rakam, araştırma firmasının öngörüsü.

:: Konu hakkındaki görüşlerinizi buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ekran Kartı Piyasasından Yeni Haberler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ekran Kartı Piyasasından Yeni Haberler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ekran Kartı Piyasasından Yeni Haberler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "