Okunma

Ekşi Sözlük, Eski Dandik Site Oldu!


03 Ocak 2013 Perşembe 16:39
Ekşi Sözlük, Eski Dandik Site Oldu!

Ekşi Sözlük, 13 yıllık tasarımında önemli değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Bir süredir Ekşi Sözlük Beta adı altında devam eden çalışmalarla, ziyaretçilere #siyaset ve #anket gibi kategorilerin yanı sıra, daha fazla reklam içeriği sunulma olanağı tanıyan bir tasarım hazırlanıyor. Beta için yapılan son değişiklik ise, kullanıcıların tepkisine neden oldu.

Kayıtlı okur ve yazarların görüntüleyebildiği Ekşi Sözlük Beta tasarımına geçmek oldukça kolay; zira mevcut tasarımın hemen sağ tarafında “beta’da gör” tuşu yer alıyor. Ayrıca, üst barın hemen altında, farklı yazarların promosyon cümleleriyle beta linkleri yer alıyor.

Ne var ki yeni tasarıma geçen kullanıcılar, alışıldık Ekşi Sözlük tasarımına geçmek için biraz uğraşmak durumunda kalıyor. Beta arayüzünün en alt bölümünde yer alan bir buton ile eski tasarıma dönmek mümkün. Ancak bu tuş bazen “tutukluk” yapıyor ve kullanıcılar, eski tasarıma dönmek için ilgili linki elle girmek durumunda kalabiliyor.

Eski Tasarım Tuşunun Adı Değişti

Beta üzerinde yapılan son güncelleme ile, bahsi geçen tuşun adı “eski dandik site” olarak değiştirilmiş görünüyor. Bu ise, 10 yılı aşkın süredir alışılan Ekşi Sözlük tasarımına bir hakaret olarak algılanmış ve yazarların eleştiri oklarına hedef olmuş durumda. Geliştirici ekibin esprili bir “vazgeçirme” tekniği olarak görülmesi mümkün olan değişiklik, sözlük yazarlarında yoğun eleştiri bombardımanına tutuluyor.

Sözlükte açılan eski dandik site başlığı, kısa sürede yazarların tepkileriyle doldu. Sözlük yönetiminin bu tepkiye karşı bir değişiklik yapıp yapmayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

:: Ekşi Sözlük Beta’yı denediniz mi?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Ekşi Sözlük, Eski Dandik Site Oldu!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar hayrına mı yapcak. tabi ki para için. bu kadar saf insanı herkes değerlendirmek ister doğrusu.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  nefret ettigim sitelerden bir tanesi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Reklamdan dogru dúrúst yazilar okunmuyor.. Hala bana üyelik onayi göndercek…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  tamam iyi hoşta bunun bi haber değeri mi var

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sözlük gittikçe dandikleşiyor. Arayüz dandik kalmış çok mu? Facebook gibi “biz böyle uygun gördük size kullanmak düşer” demeleri lazım yoksa yazar ve okurların yarısı arayüz marayüz takmaz eskiyi kullanır.
  Arayüzü salla da ssg kalitesiz yazar alımına dur demeli. 2009 yılında piyasaya çıkan bazı kalitesiz ama aşırı yazar yüklenmesi yapıp muazzam sayılarda entry giren sözlükler zirvedeki üç sözlüğü de yarışa soktu. Ekşi, uludağ, itü sıralaması bozulmuyor hiç entryler de onbin onbin artıyor ama aynı hızla da kalite eksiliyor. Tabi bilgi kaynağı olarak her zaman çok faydalılar ama eski tadı yok interaktif sözlük aleminin. Betayla metayla da olacak iş değil bu. Ne kadar çok yazar o kadar çok reklam parası mantığı kalkmalı.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  2009dan sonraki databasei silip atsınlar ve öylece kalsın.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bir “entry”de benden olsun 🙂
  Ekşi Sözlük : Sürekli birbirlerine küfür edip, egolarını bu şekilde tatmin eden klavye delikanlarının er meydanı!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  eskisini yenisini boşverin ekşi sözlük hala kalitesini koruyan bir yer. bir kaç istisna yüzünden siteyi kötülemeyin.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Alttaki spoiler’i yedin ekşide. 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  insanların birbirine küfür ettiğini sananlar var burada. Evet küfürler var ama bunların hiçbiri birisine edilen olarak değil. Çoğu zaman özet bilgiler çok işe yarayan bir site

 11. SDN Okuru dedi ki:

  CcC İnCi Sözlük CcC

 12. SDN Okuru dedi ki:

  bunun gibi sitelere hala girenler varmı aklım almıyor 🙂 bu kadar saçma bir olay daha olamaz karşındaki insan sana hakaret eder derecesinde sözler sarfediyor sen ise şaka şaka diyip gülüyorsun girilen entry lerde bir o kadar boş bilgisiz bir insan bişey öğrenmek için yanlışlıkla böyle sitelerden birisine girse o adam hiçbir bilgiyi tam olarak öğrenemezve aklı safsatalarla dolup taşar hiç bir zaman böyle sitelerde vakit öldürmedim öldürmemde

 13. lokman686868 dedi ki:

  Adı üstünde beta 😉

 14. SDN Okuru dedi ki:

  zaytung vs ek$isozluk

 15. rtsbora dedi ki:

  bence ekşi sözlük, wikipedia’dan bile daha zengin bir içeriğe sahip. aklınıza gelebilecek hemen her konuda girilmiş entryler mevcut. bazen hiçbir yerde bulamadığınız bilgilere ekşi sözlükte ulaşabiliyorsunuz. arada boş mesajlar, küfürler de var tabi..

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bu konuda ekşi sözlük yazarlarına hak vermekteyim. Klasikleşmiş bir temanın dandik site diye adlandırılması bir hakaret. Bu arada ekşi sözlüğün yeni tasarımı o kadar da iyi değil. İtü sözlük biraz daha güzel yapmış yeni tasarımını. Daha şık.

 17. isocity dedi ki:

  bir zamanların kutsal bilgi kaynağı. kimilerine göre ise çöplük. azalan kalitesine rağmen okumaya değer birçok entari bulunabiliyor. Beta olayı bence şükela!

 18. SDN Okuru dedi ki:

  “eski dandik site” butonuna sağ tıklayıp bağlantı adresini kopyalayın. Yer imi olarak kaydedin. Böylece her açılışta beta ile karşılaşarak sinirleriniz bozulmaz. Daha rastgele butonu yok, ukte yok; siyasetle anketle bizi tavlayacaklar.

  Ek olarak, ekşi sözlüğü bugünlere getiren o eski dandik sitedir. Yeni tasarımı “beta” adı altında tema desteği bile olmadan yayınlayıp, güzel reklam alması için kodlayan zihniyetten başka ne beklenebilir ki?

 19. SDN Okuru dedi ki:

  yeni tasarim icin eksi eklentisi cikmadigi surece ssg kimseden yeni tasarima gecmesini beklemesin.

 20. YeniJenerasyon dedi ki:

  Çok ayıp ettiler çoook. Ben de eski bir ekşi okuyucusu olarak her ne kadar betaya alışmaya çalışsamda yazarlar haklı abicim. Eski tasarıma hakaret etmeyeydiler eyiydi. 😀

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni dandik siteleri de pek farklı değil.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  ekşi sözlük falan nedir yahu hala buralara itibar edenler varmı birbirlerine küfreden belirli bir siyasi görüşün hakim olduğu dandik yazarlarla dolup taşan saçma sapan bir yer.

" Ekşi Sözlük, Eski Dandik Site Oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ekşi Sözlük, Eski Dandik Site Oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ekşi Sözlük, Eski Dandik Site Oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "