Ekşi Sözlük, nefret ve ayrımcılık için önlem alıyor!


09 Haziran 2020 Salı 09:23
Ekşi Sözlük, nefret ve ayrımcılık için önlem alıyor!

15 Şubat 1999 yılında kurulan Ekşi Sözlük, yaptığı çalışmalar ve gündeme getirdiği konular ile gündemde kalmaya devam ediyor. Son olarak, Ekşi Sözlük’te yöneticilik yapan ve “kanzuk” adı ile bilinen Başak PURUT, önemli bir açıklama yayımladı.

Ekşi Sözlük Yönetimi devreye girdi

“leninwasright” isimli bir Ekşi Sözlük yazarı tarafından paylaşılan bir mesaj, binlerce internet kullanıcısının dikkatini çekti. 8 Haziran 2020 tarihinde yayımlanan açık çağrı mesajı, sözlükte var olduğu belirtilen ayrımcılık sorunlarına ve nefret içeren davranışlar gösteren yazarlara karşı önlem alınması gerektiğini ifade ediyor.

Açık çağrının sahibi olan yazar, bu konuya destek veren yazarların bir listesini oluşturdu. “leninwasright”, ilgili listede yaklaşık 200 yazarın bulunduğunu açıkladı. Ekşi Sözlük yönetiminin dikkatini çeken bu mesaja Başak PURUT da destek verdi.

Ekşi Sözlük

Yayımladığı mesajda bu konuya hem bir yönetici olarak hem de bir yazar olarak destek verdiğini söyleyen “kanzuk” böyle bir sorunun var olduğunu kabul etti. “kanzuk”, ilk olarak moderasyon ekibinin güçlendirileceğini ve şikayet etme sürecinin kolaylaştırılacağını belirtti.

Ayrıca yeni bir karma sisteminin de sinyalini veren “kanzuk”, yeni sistemin oylama tabanlı olmayacağını söyledi. Alınan bilgilere göre, oldukça rağbet gören karma sistemi artık takdir kavramının kullanıldığı bir altyapı ile çalışacak.

Ekşi Sözlük nefret ve ayrımcılık için önlem

“kanzuk’un” dikkat çeken bazı diğer açıklamaları şu şekilde: “Nefret söylemi nedeniyle silinen her bir entry için yazarına en az 1 ay çaylaklık cezası uygulanacak. Yazarın genel profilinin yetersiz olması / nefret söyleminin şiddeti / eylemin tekrarı gibi durumlarda yazar uçurulacak (ki nefret söylemi zaten çaylaklık ve uçurma sebebi).”

“Nefret söylemi içermediği için kapatılmayan ama ayrımcı içeriklerin girilmesine vesile olan türden başlıkların işaretlenebilmesi için ayrı yeni bir kanal belirleyeceğiz ve bu şekilde işaretlenen başlıkların gündem filtresi üzerinden görünürlüğünü kısıtlayacağız. Bu tür başlıkları görmek isteyenler ayarlardan bu filtreyi kapatabilecek. Bu özellik de en geç 2 gün içinde hayata geçireceğimiz bir fonksiyon olacak.”

Ekşi Sözlük

“leninwasright” tarafından paylaşılan bu mesaj yayılmaya devam ediyor. Anlaşıldığı üzere artık Ekşi Sözlük’te yazar olmak eskisi kadar kolay olmayacak. Ayrıca bu platformda yazılan mesajlar çok daha fazla denetlenecek. Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Ekşi Sözlük, nefret ve ayrımcılık için önlem alıyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Dhkpc pkk militanlarının tamamen ele geçirip ataturk maskesi takarak devlete saldırdıkları biyer.. Bitmiştir benim için

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ülkeye ne faydaları olmuş?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  İfade özgürlüğü bitmiş. Artık sözlükteki “social justice warrior” denen tipler ne derse o olacak anlaşılan. Kendinden olmayanları troll olarak damgalayacaklar, farklı fikirlere kafalarını kuma gömmeye devam edecekler. Neyse, güle güle Ekşi Sözlük.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Sözlüklerin de içine edicekler kısaca.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Artik kufur yasak mi olacak orada 🙂

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ekşisözlük Kutsal Bilgi Çöplüğü haline gelmiş durumda. Girdim baktım, güzel entry sayısı o kadar az ki. Troller, Kasıtlı yanlış bilgi yayanlar,…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Nerde bölücü, devlet dusmani varsa buraya gelip kin kusuyor.. ayni kisiler 10 larca hesaptan bide kendilerine yorum yazip sozde olaylari buyutuyor.. gercek biseyler iletmek isteyip muhabbet etmek isteyenlere dogrulanmis profiller lazim.. kesin cozum odur..

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünyayı kurtardılar şu an teşekkür etsek fazla olur (!)

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  hakkı beyde sevinmiştir zira onun üzerine de baya gidiyorlar.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Tamamen yalan haber yayma sitesidir. Yalan başlık açarsın, sempatizanlar altına giydirir. Sonra da haber asılsız mış kusura bakmayın yazarsın. Zaten inanmaya istekli provakotor ler çoktan haberi yatmıştır sosyal medyaya. Bir şey söylersen de gerici, şeriatçı ve Ak partili sin derler. Tamamen kapatılması ülkenin menfaatinedir

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Nicki yanlış. Putin kendin söyledi; Lenin was wrong, Stalin was right diye, o nicki alan arkadaş Marksist Leninist ideolojiye sahip galiba 🙂

" Ekşi Sözlük, nefret ve ayrımcılık için önlem alıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ekşi Sözlük, nefret ve ayrımcılık için önlem alıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ekşi Sözlük, nefret ve ayrımcılık için önlem alıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!