Okunma

Elektrikli Otobüsler Yollara Çıkıyor!


25 Ağustos 2015 Salı 14:05
Elektrikli Otobüsler Yollara Çıkıyor!

Bilim ve teknoloji alanlarında birçok farklı proje yürüten Tesla, özellikle elektrikli araç sektörünün önemli isimlerinden oluyor. Zira başta Tesla Model S olmak üzere çeşitli elektrikli otomobil modelleri, aktif olarak beğeniyle kullanılıyor.

Elektrikli araçlar üzerinde her gün yeni adımlar atan Tesla, şimdi de daha önce ortaya çıkan ve test sürecinde olan elektrikli toplu taşıma aracını, yollara çıkarmayı amaçlıyor.

Elektrikli toplu taşıma aracı, kullanıma hazır!

15-08/25/news_11-tesla-elektrikli-otobusleri-kullanima-baslaniyor-2015-sdn-sdn-garaj-1440508110.jpg

Uzun bir süre önce Proterra’nın, Tesla çatısı altında yer almasıyla, üzerinde çalıştığı elektrikli otobüs de, Tesla’nın eline geçmişti. Birkaç yıldır üzerinde çalışılan bu elektrikli otobüs, son olarak ise Haziran 2015 ayı boyunca, aktif testlerini sürdürmekteydi.

Son gelen bilgilere göre ise, toplu taşıma amacı için kullanılacak bu elektrikli otobüs, son testlerini başarılı bir şekilde tamamladı ve yola çıkmaya hazır duruma erişebildi.

Proterra’nın teknik detayları!

15-08/25/news_21-tesla-elektrikli-otobusleri-kullanima-baslaniyor-2015-sdn-sdn-garaj.jpg

Söz konusu elektrikli otobüsün teknik detayları ise oldukça dikkat çekici. Aktarılan bilgilere göre Proterra, tek şarj ile yaklaşık 322 km yol kat edebiliyor. Kendine özgü şarj istasyonları ile pratik bir şekilde şarj olabilen otobüs, yakın zamanda yollara çıkabilecek seviyeye ulaştığı yorumlamalarını alıyor. Bahsi geçen bu elektrikli otobüsün sol hali ile ilgili, şu an bunların dışında çok detaylı bilgiler aktarılmış değil. Ancak yakın zamanda, başta Amerika yollarında ortaya çıkması, şaşırtıcı olmayacaktır.

:: Elektrikli araçların bu denli gelişim göstermesi ve her geçen gün yollarda, farklı tür araçlar ile ortaya çıkabilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Elektrikli Otobüsler Yollara Çıkıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Nükleer santralimizi de yapıp bu otobüsleri de kullanırsak güzel olur fiyatı makul olursa millet araba da kullanmaz yollar daha da rahatlar ama yanma riski yüksek ısınarak

 2. SDN Okuru dedi ki:

  çok güzel bir gelişme gelsin tüm araçlara….

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Şuan Temsa ve Aselsan'da elektrikli otobüs üzerinde çalışıyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  TCV BUNU DAHA ÖNCEDEN YAPIYORDU. HATTAYURT DŞINDAYOLLAR DA VE 420 KM YOL GİDİYOR.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Dövlöt bize bakmiğ :))))

 6. SDN Okuru dedi ki:

  otobüs parçaları %100 metal kaliteli müthiş yapmışlar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Biz bu araca 300 kişi sığdırırız

 8. ConfickerBelasi dedi ki:

  elektrikli daha iyi .nn– – – Mesaj Guncellendi – – –nnyakinda izmir’de elektrikli otobusler kullanilcak.

 9. ConfickerBelasi dedi ki:

  elektrikli daha iyi .

 10. YiðitBey dedi ki:

  Elektrikli olana ne gerek var canim. Elektrik de ***** />nEn iyisi ***** />n

" Elektrikli Otobüsler Yollara Çıkıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrikli Otobüsler Yollara Çıkıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrikli Otobüsler Yollara Çıkıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "