Okunma

Elektrikli Vespa yollara çıkmaya hazırlanıyor!


29 Ağustos 2018 Çarşamba 13:52
Elektrikli Vespa yollara çıkmaya hazırlanıyor!

Elektrikli Vespa yollara çıkmak için gün sayıyor. Elektrikli motosiklet devri çoktan başladı ve benzinle, mazotla çalışan modellerin yerini almaya başladı. Vespa‘da bu gidişin farkına vararak geçen sene Elettirica adıyla bir  elektrikli Vespa geliştirmeye başladı.

Üretimine Eylül ayında başlanacak olan motosiklet ilk olarak Ekim ayında Avrupa yollarına çıkacak. 2019 yılı başında ise ABD ve Asya‘da satılacak.

Elektrikli Vespa hangi özelliklere sahip?

Yeni Vespa, yaklaşık 100 km (99,7 km) menzile sahip. Elettirica‘nın tamamen boşalan pilini doldurmak ise dört saat sürüyor. Vespa‘nın bağlı olduğu Piaggio Group henüz Ellettrica‘nın fiyatını açıklamış değil. Ancak şirket üst seviye Vespa motosikletlerle benzer fiyatlarda olacağına dair bir açıklama yaptı.

Performans olarak Elettirica, 50cc bir benzinli motordan daha yüksek bir performansa sahip. Dört saatte şarj olan pili ise 1000 kez şarj edildiğinde performansı yüzde 80‘lere düşüyor. Bu da yaklaşık olarak pilin tam kapasiteyle 10 yıl çalışabildiğini gösterir.

Elettirica‘nın yaya algılama, alternatif rota sunma, yol durumu kötüleştiği zaman sürücüyü uyarma gibi yapay zeka özellikleri de mevcut. Elektrikli motosiklet ayrıca Vespa‘nın Multimedya Platformunun en son sürümünü de içerecek.

elektrikli vespa

Sürücü, akıllı telefonunu dijital gösterge panosuna, navigasyon servislerine ve seyahat durumlarına erişmek için Bluetooth kullanarak Elettrica‘ya bağlayabilecek.

Elettirica tasarım açısından temel Vespa çizgileri dışına çıkmıyor. Yeni Vespa ile bu çizgilere daha modern bir yorum katılmış. Motosiklet gümüş gövde tasarımına sahip. Yedi farklı renk seçeneği bulunan Elettirica‘da bu gümüş gövdenin üzerine çizgisel olarak farklı renkler ekleniyor.

Elettirica‘nın 200 km menzile sahip bir de hibrit kardeşi de aynı zamanda piyasaya çıkacak. Elettirica X adlı motorda, tamamen elektrikli olan kardeşinden daha küçük bir batarya bulunuyor. Ancak X‘te yer alan benzinli jeneratör sayesinde pil yeniden şarj oluyor. Bu da Elettirica X‘in daha uzun bir menzile sahip olmasını sağlıyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Elektrikli Vespa yollara çıkmaya hazırlanıyor!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Süperrr

" Elektrikli Vespa yollara çıkmaya hazırlanıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrikli Vespa yollara çıkmaya hazırlanıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrikli Vespa yollara çıkmaya hazırlanıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "