Elon Musk, Mars’ta kurulacak şehir hakkında konuştu


08 Kasım 2019 Cuma 22:04
Elon Musk, Mars’ta kurulacak şehir hakkında konuştu

Ay’ın ardından Mars’a da ulaşmak insanoğlunun en büyük rüyalarından biri. SpaceX CEO’su Elon Musk, sadece Mars’a ulaşmak için değil aynı zamanda gezegende insan yerleşimini desteklemek için de sürdürülebilir bir şehir kurma hedefini açıkladı.

Kırmızı gezegende sürdürülebilir bir temel oluşturmak için zaman çizelgeleri ve araç gereklilikleri hakkında ayrıntılı bilgi veren Musk’ın bu projesi tüm dünyada büyük heyecan yarattı.

Elon Musk hedefi ile dikkat çekti

Kaliforniya’daki ABD Hava Kuvvetleri etkinliğinde bu hafta başında yaptığı yorumlar hakkında bir soruya değinen Musk, nihai hedefin yapılması şartıyla, esas olarak, Starship uçuşları için sadece yaklaşık 2 milyon dolarlık fırlatma maliyetinin gerekli olduğunu söyledi. Mars’ta kendi kendine yeten şehri gerçeğe dönüştürmek için, SpaceX‘in kargo, altyapı ve mürettebatı Mars’a taşıması gerektiğine değinen ünlü girişimci, bu operasyonlar için yaklaşık 1000 uzay aracına ihtiyaç duyulacağını vurguladı. Musk, gerçekçi bir şekilde planlanacak söz konusu hamlenin yaklaşık 20 yıl süreceğini aktardı.

SpaceX ve Tesla gibi projeleriyle tüm dünyada adından sıkça söz ettiren ünlü girişimci Elon Musk, insanlığın uzay ideallerine ilişkin de birçok hayalini farklı vesilelerle paylaşıyor. Mars’a gitmek de Musk’ın üzerinde durduğu konulardan biri.

NASA, uzay misyonları açısından 2024’ü stratejik bir dönüm noktası olarak belirdi. SpaceX de 2022’ye kadar Mars’a yönelik bir operasyon planladıklarını açıklamıştı.

Elon Musk daha önce de Mars’a iniş için 2024 yılından bahsetmişti. Ancak gerçekçi bir bakışla ne 2024’ün ne de 20 yıl sonra diye tabir edilen periyodun Mars’ta ilk “sürdürülebilir şehri” kurmak için yeterli olmayacağı, en azından şimdiki duruma göre, açık.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Elon Musk, Mars’ta kurulacak şehir hakkında konuştu”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Doğru söz..

 2. EnesYazar dedi ki:

  Eğer marsta şehir kurulacak ise TRİLYON dolarlar harcanır. ve oraya insan göndermek içinde milyon dolarlar isterler

 3. Anonim dedi ki:

  Amerikanın jet fadılı

  1. Anonim dedi ki:

   aynen, amerikanin jet fadili bu adam.

  2. Anonim dedi ki:

   türkiye’nin sıradan malı

  3. Anonim dedi ki:

   Zeki müren de bizi görecek mi diyen zihniyet.

" Elon Musk, Mars’ta kurulacak şehir hakkında konuştu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elon Musk, Mars’ta kurulacak şehir hakkında konuştu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elon Musk, Mars’ta kurulacak şehir hakkında konuştu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "