Okunma

Elon Musk Yapay Zekâyı Durduracak!


04 Temmuz 2015 Cumartesi 13:00
Elon Musk Yapay Zekâyı Durduracak!

Daha çok Tesla teknoloji ve elektrikli araba firması ve Spacex ile bilinen Elon Musk, teknolojinin hemen her alanında gelişim için büyük yatırımlar yapıyor. Ancak Elon Musk’ın tek istisnası Yapay Zekâ noktasında belirmiş durumda. Zira Elon Musk, yapay zekânın gelişiminin aslında insanların yararına değil, zararına olacağı düşüncesi içerisinde!

:: İnsan mı yoksa robot mu daha akıllı?

Yapay Zekâ alanında yapılan çalışmaların, zaman zaman insan zekasına kafa tutabilecek noktalarına geldiğine dair açıklamalarla karşılaşıyoruz. Aslında belirli grupların çalışmaları, robotların insanlar gibi hatta insanlardan daha iyi olması için geliştiriliyor. Bunun sebebi ise insanlık geleceğinin refahını sağlayabilecek gücü elde etmenin başlıca yolunun, yapay zekâda olduğu öne sürülerek açıklanıyor.

15-07/04/news_inside-elon-musk-ernertm-1.jpg

Yapay zekâ, insana tehdit olabilir mi?

Bu duruma karşı, bilim ve teknoloji dünyası için önemli isimler tarafından görüş ayrılıkları yaşanabiliyor. Zira Elon Musk’ın yanı sıra günümüz bilim insanlarının en çok saygı gösterilen bireyi Stephen Hawking’de aslında Yapay Zekâ’nın bu denli büyük gelişimlere tabii tutulmasından yana değil.

Bu noktada Elon Musk, sık sık insandan daha iyi bir yapının, insanlık için tehlike arz ettiği görüşlerini paylaşmaktan geri durmuyor. Üstelik yaptıkları sadece demeçler vermekle de kalmıyor. Elon Musk, Tesla ve Spacex gibi teknoloji ve uzay firmalarına yaptığı yatırımlara, “insancıl yapay zekâ” geliştirilmesi adına farklı şirketlere yatırımlarda bulunuyor!

15-07/04/news_inside-robot-veinsan-yapay-zeka-skynet-ernertm-2-2.jpg

İnsanlık için yapay zeka!

Söz konusu bu “insancıl yapay zekâ” mantığı, insancıl Skynet olarak kabaca tanımlanabiliyor. Elon Musk’ın yaptığı son açılamada bu tarz çalışmalar sürdüren gruplar için yaptığı yatırımları alan grup sayısının 37’ye yükseldiği yer aldı! Ayrıca aldıkları yatırım tutarı da 7 Milyon Dolar’ı geride bırakmış durumda…

Yapay zekâ alanında bu denli iki zıt görüşün, bilim ve teknoloji için önemli isimler tarafından karşılıklı olarak savunuluyor olması, gerçekten de şaşırtıcı bir durum. Zira bir yandan bu gelişmeler, insanlık için çığır açabilecek yeteneği ile sevindirirken, diğer yandan da aslında bu yeteneklerin insanlık çağına tehdit olabileceği düşüncesi, tedirginlik meydana getirebiliyor.

Ancak düşünceler ne olursa olsun, özellikle insan üstü yapay zekâ için çalışmaların ardı arkası kesilmiyor. Öyle görünüyor ki başarılı sonuçlar da alan bu çalışmaların örnekleri, önümüzdeki dönemlerde de sık sık duyuluyor olacak…

:: Yapay zekâ hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Elon Musk Yapay Zekâyı Durduracak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yaw haci arabada bulunan piller hakkinda iyilestirme yapmaya gitseniz. Garkli enerji alanlari gelistirseniz(Bunlar nukleer olmayan ve fosil yakit olmayan) olmaz mi? Yapay zeka isini baska ARGE calismalari yapan sirketler yapsinlar. Ornejin Japonlar. Bu iste Japonlarin eline kimse su dokemez. Sadece Su testisini tutanin su testisi tutucusu olurlar. :)))

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zeka aslında ilk akla gelenin aksine zeki ve kendi başına hareket eden robotlardan bize zarar gelmesi değil, bu yapay zekayı insanları yok etmek savaşta üstünlük sağlamak adına yine insanların kullanacak olması işte bu büyük bir tehdit.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yok yaa ben yapay zekaya şimdilik inanmıyorum. ve teknolojiden soğudum. istediğim gibi gelişmiyor. bir kaç örnek verecek olursak, otomobil motorları; hala 1830 yılında icat edildiği prensiple çalışıyor. tıp alanında bilinen hastalıkların %80-90 1300 yıl önce bulunmuş. bunun gibi yüzlerce örnek var.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Duyguları olmayan yapay zeka olmaz duygular insanı yanlışı veya doğruyu seçmesini sağlar bence yapay zeka insan beyninin elektronik devrelerin ve kimyasal dna mutasyonlarının yardımıyla olabilir sıfırdan sadece elektronik devreler ve metalle yapay zeka olmaz olur ama insan olmadan tek başına olmaz..benceeea:)

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yapım aşamasında olan Nano robotların da yoldan çıkıp Yapay Zeka'ya evrilmesi gibi bir tehdit var. Çoğalma hızlarına göre 2 günde herşeyi ele geçirebilecekleri hesaplanıyor. Tehdit çok, önlem alınması lazım.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İlerde insanlığı tehdit eden bir varlıkda çıkabilir ,mesela Deccal öldürülemiyecek bir insan Ahir zamanda ortaya çıkacak ve bunun nasıl bir varlık olduğu bilinmiyor acaba bilim adamlarının ilerde durdurulamayacak bir yaratık çıkarmaları kendilerinin tasarladığı bir şey tüm DÜNYAYI tehdit altına alabilecek aslında bu konu çok uzun bir şey böyle iki cümleyle antılamaz eninde sonunda bir varlık Çıkabilir artık Skynet mi olur Terminatör MÜ olur bilemeyiz belkide kendi sonumuzu hazırlıyoruz Deccalı araştırın ölümüde eriyerek olacak

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zekayı oluşturan insan zekası her zaman yapay zekadan önde olacaktır. İnsanın aklını hafife alıyorsunuz. Kötülükten sakının ama kötülerden korkmayın. Hepsi bu.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  50 yıldır aynı hikayeler, filmler ama ortada ne yapay zeka, ne yapay canlı, ne uzaylı, ne zaman yolsusu ne de ışınlanan biri var. ama aralıksız telefon modelleri yapıyorlar o ayrı.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Einstein'ın e=mc2 denklemi bilim adına büyük bir çığır açmıştı ama birileri bu denklem sayesinde atom bombasını icat etti ve büyük kitlelere zarar verdi. Günümüzde bilim adamları tamamen teknolojinin gelişimi adına artificial intelligence(yapay zeka) ve ai'dan daha tehlikeli olan artificial neural networks(yapay sinir ağları) çalışmaları yapıyor. Geçen sene Eugene Goostman'ın Turing testini başarıyla geçmiş olması, aslında gelecekte yapay zekanın ne kadar tehlikeli olabileceğinin çok bariz bir göstergesidir. Birileri iyi şeyler yapmaya çalışırken birileri de atom bombasında olduğu gibi o iyi amaçlı teknolojiyi kendi çıkarlarına göre yeniden uyarlar. Elon Musk ve Stephen Hawking endişelerinde haklılar ama bu hiçbir şeyi değiştiremez. Teknoloji bir şekilde gelişimine devam eder. Her zaman daha güçlü, daha akıllı olan kazanır. Belki biz göremeyiz ama evlatlarımız için Skynet kaçınılmaz!

 10. SDN Okuru dedi ki:

  yapay zekâ demek sadece robot demek anlamına gelmiyor doğuştan insanlara hatta belki hayvanlara da üstün zeka özellikleri kazandırılabilir

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay Zeka insanlığı çok ileri götürebilir ama ciddi bir risk. Varolma sebebini sorgulayap hakim olmak isteyecektir. Sonunda insan medeniyetinin en büyük düşmanı haline gelir. Bu bilim-kurgu değil gerçekten olması olası bir sorun. Kontrol edilecek önlemler ne kadar alınırsa alınsın bir çılgın bilimci çıkıp hackleyebilir. Yapay Zeka ve özellikle Kuantum Bilgisayar korku filmine dönüşebilecek teknolojiler. Elon Musk istemiyor ama diğer milletler üzerinde harıl harıl çalışıyor. Bütün mesele insan kapasitesinin ne kadar zeki olursa olsun belli sınırları aşamaması. Buna çözüm bulunması şart.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanı besin zincirinde en üstte tutan şey aklıdır şayet insan aklından daha iyi bir akıl olursa besin zincirindeki yerin değişir robot besleniyormuki diyenlere akıl olarak kim üstteyse o altdakileri ezer bunun onüne geçemezsiniz kendi kendini tanıyan geliştiren bir makineyi kimse durduramaz çünki o buna musade etmez hiç bir varlık ölümü kabul etmez bununda doğuracağı sonuç kıt aklımızla süper gelişmiş makineler tarafından yaa toplu imhaa yada yarı robot insanımsı bir varlık ortaya çıkıcak ALLAH sonumuzu hayretsin bilim adına insanlığın sonunu getirecekler.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  İçerisinde zeka kelimesi geçen hiçbirşey çürümüş bir toplumdan daha tehlikeli olamaz

 14. SDN Okuru dedi ki:

  skynet kaçınılmaz bir gün insanların sonunun yapay zeka getireceğini düşünüyorum ben de o zaman matrix mi ternimator mu diye bir tercihim olsa şahsen ben matrix i tercih ederdim sanal da olsa bir yaşam vaat ediyor en azından 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adam fazla film izlemiş.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  herşeyi sahte gerçek yapay zeka değil zaten olsaydı yapay zeka olmazdı

 17. orcnd dedi ki:

  samaritanci hareket durdurulamaz

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adam gerçek hayatın Tony Stark'ı…

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Ayrıca editör çok güzel yorumlamış helal olsun

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Adam haklı bence

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Robotu laz kafasıyla yaparlarsa insanlık biter…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Bence elon musk doğru yapıyor

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Hayvan gibi şii yapıyosunuz yaa.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Biride robotlarla sevişebileceksiniz diyordu

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Kacinilmaz olarak suruklendigimiz bir durum olarak goruyorum. Cunku insanoglu kendine zarar vermeyi cok seviyor bkz. Savas icin uretilen teknolijer. Bir cok teknoloji insanliga faydali olsun diye uretildi. Ama hepsi bir sekilde silah oldu. Yapay zekaninda sonu bu sekilde olacaktir.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  bu makine düşünüyorsa şunu anlamıştır ben insandan daha zekiyim neden o na hizmet edeyim

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Elon Musk reyiz ne diyorsa doğrudur 😀 Şaka maka yapay zeka gerçekten sıkıntı. Yani zamanında yapılan filmler bile yapay zekadan korkmak için yeterli.

" Elon Musk Yapay Zekâyı Durduracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elon Musk Yapay Zekâyı Durduracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elon Musk Yapay Zekâyı Durduracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "