Kim Demiş İnsanlar Daha Akıllı Diye?


30 Haziran 2015 Salı 05:00
Kim Demiş İnsanlar Daha Akıllı Diye?

Yapay zekâ, hâlâ birçoğumuz için bilim kurgu filmleri için bir kategori olarak nitelendiriliyor. Hâlbuki yapay zekâ, aslında sezdirmeden kendini tüm yaşantımıza dâhil ediyor. Bunlarının yanında, laboratuvar ortamlarında ise yapay zekâya sahip yazılımlar, aslında sanıldığından çok daha güçlenmiş durumda!

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl içerisinde, yapay zekâ noktasında bir kırılma noktası olarak ölçü alınan Turing testi aşılmıştı. Her ne kadar Turing testini geçen sanal çocuk, çok büyük oran ile başarı elde edemese de, onlarca yıldır ilk defa bu derecede gelişmiş bir yapay zekâ algoritmasıyla oluşturulmuş yazılımla karşılaşılmamıştı.

Çin, yapay zekâ konusunda zirveye oynuyor!

Şimdi ise adını birkaç yıldır hemen hemen her alanda duyurmaya başlayan Çin’den, büyük bir yapay zekâ atılımı geldi! Bu yazılımın uzun süredir tabii tutulduğu testlerin sonuçları ise, yapımcıları için dahi büyük başarı olarak nitelendirildi!

Yapay zekâya sahip olan yazılımlar, her çeşit testlere tabi tutuluyor. Bu testler arasında son olarak hepimizin insanların zekâ seviyesini ölçmesi ile aşina olduğu IQ testi yer aldı. Hatta söz konusu yapay zekâ bu teste katılmakla kalmayıp, insanlarla zekâ yarışına girecek dereceler elde etti!

Yapay zekâdan rekor IQ sonuçları!

15-06/29/yapay-zeka-test.jpg

Çinli bilim insanları oluşturdukları yapay zekâsını IQ testine soktular. Ayrıca bu teste, içlerinde Doktora düzeyine sahip bireylerinde oluşturduğu bir gurup gönüllü yer aldı. İnsanlarla IQ yarışına giren yapay zekâ ise, aldığı puanlar ile gene ortalamanın üzerinde yer almayı başarabildi! Yani söz konusu sanal birey, aslında bir grup nitelikli insanın IQ puan ortalamasının üzerine çıkabildi.

Yapay zekâ, insanı yendi!

Ancak yapılan açıklamada IQ testinin bazı kısıtlamalarla uygulandığı dile getiriliyor. Zira çeşitli hileli sorular hazırlayarak gayet tabii yapay zekâyı yanıltmak mümkün olabiliyor. Bu nedenle bir süre daha sezgisel kavram noktasında, yapay zekânın kat etmesi gereken yolu olduğu anlaşılıyor.

Diğer yandan Çinli sanal bireyin yazı ve konuşma testlerinde de şaşırtıcı derecede başarılı sonuçlar çıkarabildiği aktarılıyor. Öyle ki sizin karşılıklı konuşmanız veya yazışmanız sırasında, üzerinizde tıpkı bir gerçek insan izlenimi kazanmanız muhtemel…

Boynuz kulağı geçiyor mu?

15-06/29/artificial-intelligence-2-yapay-zeka.jpg

Tüm bunların dışında, konu ile ilgili farklı komplo teorileri de bulunuyor. Bu teorilerin kesiştiği nokta ise bu tarz yapay zekâ ürünlerinin aslında insanlara, “akıllanması gerekenin teknoloji değil insan olduğu” düşüncesini bırakacak kadar gelişim kaydetmiş olması! Öyle ki bu gelişmiş yapının bulunduğu düşünülen(resmi açıklama yok) Tianhe-1A(2014 yılına kadar, dünyanın en güçlü işlem gücüne sahip Çinli bilgisayarının ismi) bilgisayarının, güvenlik için internete bağlanması önleniyor.

Günümüzde yavaş yavaş hayatımızda varlık gösteren Apple’ın Siri ve Microsoft’un da Cortana yazılımları, bu örneğe göre daha basit kalan birer yapay zekâ yazılım örneklerinden… Öyle görünüyor ki Turing testini geçen başlıca yapay zekâsının ardından edinilen tecrübe, insanları teknolojinin bir alt basamağına atmış olabilecek…

:: Yapay zekânın gelişimi ile ilgili sizler ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “Kim Demiş İnsanlar Daha Akıllı Diye?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yapay zeka sürekli insana bağlıdır. Google bağlansa da googledaki bilgilerde insanlara ait sonuçta. Yani yapay zeka insansız ancak bir seviyeye gelebilir. Ve sürekli insana bağımlı varlığını sürdürür. Bunun neticesinde insanlar daha zekidir.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  İnsan budünyada mağaradevrinden bugünekadar yaşayabilme beceriveteçrübe edinmiştir vebukazanımlar insanı uzay çağınataşımıştır butür korkular bilinçaltı

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Peki bunu yapan kim? Bir İNSAN 🙂

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Peki bunu yapan kim? Bir İNSAN 🙂

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu konu hakkında birçok kişi "Allah'ın yarattığı insandan daha mükemmel bir şeyi insanlar yaratamaz" diyor. Sorarım size; insan, Allah'ın yaratabileceği en mükemmel şey mi? Değil. Allah'ın gücü ile mükemmelliğin sınırı olmaz. Ama bu demek değil ki insanlar, insandan daha mükemmel bir şey yaratamaz. Tabiki yaratabilir. Ve yapay zeka ileride bunun kanıtı olacak. Birçok kişi kullandığım yaratmak kelimesine de tepki gösterecektir; Allah yoktan yaratır, ister ve olur. İnsan ise Allah'ın yaratmış olduğunu kullanarak var olmayan şeyler yaratmayı çabalar. Tuğlaları birleştir, ev olsun…

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaratan her zaman yaradilandar üstündür o robot sadece zeka konusunda bizden iyi diğerlerinde değil

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Yapay zekayı internetle buluşturun bakın bakalım birkaç yıl sonra neler oluyor

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  terminator gercek oluyor?

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Istedigi kadar akilli olsun, mutlaka onu yazan kisiler, cihaza karsi koyamayacagi bir sesli komut, sifre vb. yazacaklardir. Her ihtimali dusunmek lazim.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  rn rn rn rn rn rn Kendi kendine ogrenmeyi kendiliginden ogrendiler diyosun Boyle dusunmemistim.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  nrn rn rn rn rn rn

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  rn rn rn rn rn rn

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Biz de oyle. Ne ogrendiysek onu biliriz ve yapariz. Istisnalara da dahi deriz.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Kendine ogretileni yapiyor daha fazlasini degil!

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Stephen Hawking "yapay zeka insanlığın sonu olur" diye boşune demiyor. Ama bu gezegene ne kadar yararımız dokunuyor o da tartışılır. Yani boynuz kulağı geçerse iyi de olabilir :)))

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  İnsanlık ateşle oynuyor bu işin şakası yok.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Kardeşim yapay zekayı yapan kim yapanı bakmayacaksin yaptırani bakacaksin Allahın sanatı kim tahtik yapabilir sonsuzu yaratan Allaha Handulsun ki çok büyük şükürler olsun Allaha bizleri yarattığı için

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  İnsanlığın geleceği ; Hibrit, Cyborg, Terminatör. Önce uzullar mekanikleşecek sonra organlar yapay olacak. Robotlaşacağız iyice.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Çocukluğumuzun filmerindeki gibi makinelerin bizi ele geçirip kontrol edemeyeceğinden korkmaya başladım…

" Kim Demiş İnsanlar Daha Akıllı Diye? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kim Demiş İnsanlar Daha Akıllı Diye? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kim Demiş İnsanlar Daha Akıllı Diye? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!