Elon Musk’ı şok eden dava: SEC anlaşmasını ihlal etti


13 Mart 2021 Cumartesi 09:33
ABONE OL
Elon Musk’ı şok eden dava: SEC anlaşmasını ihlal etti

Elon Musk, kendisini Twitter kullanımı nedeniyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yaptığı 2018 anlaşmasını ihlal etmekle suçlayan bir hissedar tarafından dava edildi. Tesla yatırımcısı Elon Musk’a açtığı dava için, ‘düzensiz’ tweetlerinin SEC anlaşmasını ihlal ettiğini gerekçe gösteriyor.

Perşembe günü geç saatlerde Delaware Chancery Court‘ta, elektrikli otomobil şirketinin yönetim kurulunu sanık olarak isimlendiren mühürlenmemiş bir şikayete göre, Musk’ın “düzensiz” tweetleri ve Tesla yöneticilerinin SEC anlaşmasına uymasını sağlamadaki başarısızlıkları, hissedarlara milyarlarca dolar kayıplar yaşattı.

Yapılan şikayette, geçtiğimiz 1 Mayıs‘ta Tesla’nın hisse fiyatının “çok yüksek” olduğu ve Tesla‘nın piyasa değerinde 13 milyar dolardan fazla düşüşe yol açan değerlendirmesi de dahil olmak üzere sosyal medya platformu Twitter‘daki birkaç Musk gönderisine dikkat çekildi.

Davacı Chase Gharrity, Musk’ın eylemlerinin ve yöneticilerin eylemsizliğinin “önemli mali zarara” neden olduğunu ve Kaliforniya merkezli Tesla, Palo Alto‘ya emanet görevlerini ihlal ettiği için tazminat ödemeleri gerektiğini söyledi.

Dava, Musk’ın “çok yüksek” tweet’inden bu yana Tesla’nın hisse fiyatının neredeyse beş kat artmasına ve Tesla’ya 600 milyar doların üzerinde bir değer biçilmesine aynı zamanda SEC‘in Musk’ı kamuoyuna açık bir şekilde ihlallerle suçlamamasına rağmen açıldı.

Delaware Üniversitesi profesörü ve kurumsal yönetişim uzmanı Charles Elson, dava ile ilgili “Bu, SEC’i bir tür başvuruda bulunmaya zorlayabilir” dedi.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
faruk.
faruk.
28 gün önce

ooo muska tarihi rekor ceza ***** diyim 5 siz deyin 10 milyar ***** işinden ceza almaz çünkü yasal düzenlemeler mevcut değil.

" Elon Musk’ı şok eden dava: SEC anlaşmasını ihlal etti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elon Musk’ı şok eden dava: SEC anlaşmasını ihlal etti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elon Musk’ı şok eden dava: SEC anlaşmasını ihlal etti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!