En Büyük Cüce Gezegen Bulundu!


12 Temmuz 2016 Salı 10:00
En Büyük Cüce Gezegen Bulundu!

Astronomlar,  Neptün gezegeninin yörüngesi ile Plüton cüce gezegeninin arasında var olan Kuiper Kuşağı‘nda yeni bir cüce gezegen keşfettiler.

2015 RR245 adı ile etiketlenen cüce gezegenin, günümüze kadar tespit edilen en büyük cüce gezegen olduğu ifade ediliyor.

En büyük cüce gezegen keşfedildi

Gelmiş geçmiş en büyük cüce gezegenin çapı konusunda karşılaştırma yapmak gerekirse, yörüngesinde bulunduğu Plüton’un çapı 2374 kilometre iken, 2015 RR245‘in çapı 700 kilometre civarında. Bu da şu ana kadar cüce gezegenler arasında elde edilmiş en yüksek rakam.

Çapı 700 kilometre civarında olan 2015 RR245 gezegeni, Dünya’dan oldukça uzak bir konumda yer alıyor.

Araştırmacılar cüce gezegene varılması için Dünya ile Güneş arasındaki mesafeden 120 kat daha fazla mesafe katedilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Bunun anlamı şu ki, Dünya’dan söz konusu gezegene yapılacak bir uçuş, 700 yıl civarında olacak.

16-07/12/dwarfplanet.jpg

British Columbia University’den Brett Gladman konuyla ilgili yaptığı açıklamada, keşfedilen gezegenin Neptün gezegenin oluşum safhalarına ilişkin bilgileri kendilerine sunabileceğini belirtti.

Gladman, buzlu gezegenler hakkında var olan oldukça sınırlı bilgilerin aksine, söz konusu 2015 RR245‘in bu gezegenlerin tarihine ışık tutabileceğini sözlerine ekledi.

Henüz 2015 RR245 adına sahip gezegenin, yakın bir süreçte resmi ismine kavuşacağı CNET‘teki haberde yer aldı.

:: Keşfedilen en büyük cüce gezegenin Neptün, Plüton gibi gezegenlere ilişkin daha fazla bilgiyi gün ışığına çıkarabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “En Büyük Cüce Gezegen Bulundu!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kuiper kuşağı neptün ile pluton arasında değildir. Pluton'da cüce gezegen olduğuna göre bu gezegende plutondan küçük olduğuna göre en büyük cüce gezegen bu değil.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haberde hata var galiba. Kaynağınızı da okudum. Plüton ve Eris cüce gezegenleri daha büyük bundan.

" En Büyük Cüce Gezegen Bulundu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Büyük Cüce Gezegen Bulundu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Büyük Cüce Gezegen Bulundu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT
 2. 2 Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT! Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT!
 3. 3 iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son! iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son!
 4. 4 Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma
 5. 5 Isırılmış elma logosu nereden çıktı? Isırılmış elma logosu nereden çıktı?
 6. 6 Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor! Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor!
 7. 7 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar
 8. 8 Elindeki telefonu görmeden bil! Ofiste körebe Elindeki telefonu görmeden bil! Ofiste körebe
 9. 9 Tek telefonda iki WhatsApp çalıştırmak! Tek telefonda iki WhatsApp çalıştırmak!
 10. 10 Apple'dan bir zam daha! Servis ücretleri değişti (Video) Apple'dan bir zam daha! Servis ücretleri değişti (Video)