En çok hibrit ve elektrikli araç kullanılan illerimiz!


23 Aralık 2018 Pazar 14:30
En çok hibrit ve elektrikli araç kullanılan illerimiz!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ülkemizdeki hibrit ve elektrikli araç kullanımıyla ilgili en son verileri kamuoyuyla paylaştı. Toplamda ülkemizde kullanılan hibrit ve elektrikli araç sayılarını paylaşan Soylu, ayrıca en çok hibrit ve elektrikli araç kullanılan illerimizi sıraladı.

İşte en çok hibrit ve elektrikli araç kullanılan illerimiz!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 30 Eylül 2018 tarihi itibariyle ülkemizde kullanılan ve trafiğe tescil ettirilen, yakıt türü hibrit ve elektrikli araçların sayısını paylaştı.

Hibrit motorlu araçların şehir içi kullanımında ciddi yakıt tasarrufları sağladığını belirtirken, bu oranın mevcut kullanımdaki araçlara göre yüzde 70’lere kadar çıkabildiğine dikkat çekildi.

Kişisel olarak maddi kaybın yanı sıra özellikle büyük kentlerdeki trafik yoğunluğu dikkate alındığında milyonlarca dolarlık akaryakıtın boşa gittiğini ve bu tarz araçlarla bu kaybın azaltılabileceği belirtildi.

Ülkemizde trafiğe tescilli hibrit araç sayısının 3 bin 464, elektrikli araç sayısının ise 23 bin 822 olduğunu belirten Soylu, hibrit ve sadece elektrik olan araçların tescil edildiği illere göre dağılımına bakıldığında ilk sırada 3 bin 533 araçla Antalya’nın yer aldığını bildirdi.

Antalya’yı 3 bin 377 araçla İstanbul takip ederken, Adana 3 bin 266 araçla üçüncü, bin 567 araçla Manisa dördüncü ve bin 544 araçla İzmir beşinci sırada yer alıyor.

Bu araçlara olan ilgini son yıllarda giderek arttığını vurgulayan Süleyman Soylu, “2015 yılında 2 bin 398, 2016’da 3 bin 669, 2017’de 8 bin 609 adet hibrit ve sadece elektrik olan araç yeni olarak tescil edilmiştir.” ifadelerine yer verdi.
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “En çok hibrit ve elektrikli araç kullanılan illerimiz!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli otomobil gelince bu rakamlar çok daha fazla olacak merakla bekliyoruz hele bir de uygun fiyatlarla gelirse tadından yenmez

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Adanada her suriyeli elektrikli mobilet alıp arka tarafına ek yük aracı takıp çöp toplar oldu adamlar çöpte plastiği demir falan bırakmıyor onun dışında elektrikli araçları otomobil gibi yapanlar da çok değişik şekillerde kullanıyorlar ama kullanan sayısı oldukça fazla

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  elekrrtikli motorda vardır onların içinde 🙁

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Devletin tesvik imkanlarini artirmasi gerek.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Elektrikli ve hibrit araçlara vergi indirimi hani nerede?

" En çok hibrit ve elektrikli araç kullanılan illerimiz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En çok hibrit ve elektrikli araç kullanılan illerimiz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En çok hibrit ve elektrikli araç kullanılan illerimiz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!