Okunma

En çok kullanılan şifre yine değişmedi!


22 Nisan 2019 Pazartesi 14:30
En çok kullanılan şifre yine değişmedi!

Günümüzde kişisel verilerin korunması konusunda yapılan uyarılar her geçen gün artmaya devam ederken, maalesef güvenliğin en temelinde yani şifre tarafında kullanıcıların büyük bir bölümü gerekli hassasiyeti göstermiyor.

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) tarafından daha önce ele geçirilen milyonlarca hesabın sızdırılan şifreleri incelendi. İnsanların büyük bir bölümü yıllardır olduğu gibi şifrelerini “123456” yapmaya devam ediyor.

İnternet üzerinde en çok kullanılan şifre değişmedi!

23.2 milyondan fazla hesapta bu basit şifrenin kullanıldığı görüldü. Listenin geri kalanı ise geçtiğimiz yıllardan alışık olduğumuz şekilde. İkinci sırada “123456789” yer alırken bunu “1111111” ve ” qwerty ” gibi şifreler takip ediyor.

en kötü şifreler

Sosyal medyadan e-posta hesaplarınıza kadar internet ortamında güvenliğinizi sağlamanız için güçlü şifreler kullanmanız gerekiyor. Buna ek olarak günümüzde birçok platformun desteklediği iki faktörlü doğrulamayı tercih edebilirsiniz.

İki faktörlü doğrulamayı aktif ettiğinizde parolanıza ek olarak telefonunuza gelecek olan bir şifreyi veya farklı bir doğrulama yöntemini daha kullanmanız gerekiyor. Yani hesabınıza giriş yapılması için iki katmanı geçmek gerekiyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “En çok kullanılan şifre yine değişmedi!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ne şifresi abi kimi neyden koruyorsun, telefon ve bilgisayar TV USB gibi cihazlarda ınternet bağlandığı anda ABD şirketleri yazılımla herşeyi kendine kop yalıyor, simdi ise huawei cin şirketi yapıyor, ABD bundan rahatsız ve her yeni çıkan teknolojiyi kendine istiyor. Türkiye sen veto aracılığıyla milyonlarca proje ve fikir ABD ye geçti, içimizde satılık insanlar oldukça gelişme yok, hep boyle herşey pahalı olacak ve giderek fakir ülke haline gelecek, yatmaya devam edelim, ülkemiz için birşey geliştirmeye çalışmaya lim,

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Ne diyeceğimi bilemedim. Allah yardımcınız olsun. :))

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İyi de bunu nerden biliyorlar

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şifrelerimize neden bakıyorlar

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kimse demiyor ki belirlediğimiz şifreleri nereden biliyorlar.

 5. Ceyhunx dedi ki:

  “Sticky Password” kullanın. Askeriye tarafından da kullanılan dünyanın önde gelen standardı AES-256 şifreleme kullanmaktadır. Şimdi kampanya dahilinde ömür boyu kullanım ücreti sadece 53 TL. Kaçırmayın derim. Reklam gibi oldu, ama ben çok memnun kaldım.

" En çok kullanılan şifre yine değişmedi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En çok kullanılan şifre yine değişmedi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En çok kullanılan şifre yine değişmedi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "