Okunma

En İdeal Bilgisayar Hangisi?


01 Ekim 2009 Perşembe 18:50
En İdeal Bilgisayar Hangisi?

Bilgisayarlar, çocuklar için oyun ve eğlenceden fazlası, hayal gücüne ve yaratıcılığa açılan sanal kapılardır. Bilgisayar kullanımı çocuklara, erken yaşta gelişmiş el ve göz koordinasyonundan bilgilerin değerlendirilmesi, karar alma, takım çalışması ve yaratıcılığa kadar, bugün ve gelecekte hayati öneme sahip gelişimsel beceriler kazandırır. Intel gibi teknoloji şirketlerinin farklı tip bilgisayarlara yönelik sunduğu işlemciler, kullanıcıların farklı ihtiyaçlara yönelik farklı bilgisayarlara sahip olmasına olanak tanıyor.

 

Intel, farklı tiplerdeki bilgisayarların çocuğunuzun bilgisayar kullanımıyla nasıl uyumlu olduğu ve büyük oranda yaşı tarafından nasıl şekillendiğini açıklamak amacıyla bir çalışma hazırladı.

 

Bu çalışma ile Intel, bilgisayarın kim tarafından ve ne şekilde kullanıldığına bağlı olarak, bazı bilgisayar özelliklerinin neden daha önemli olduğunu açıklamayı amaçladı. Genel amaçlı hazırlanmış olan bu çalışma, aynı zamanda okulların açıldığı şu günlerde çocuğunuza nasıl bir bilgisayar alacağınıza karar vermeye çalışırken kullanabileceğiniz doğru ve pratik bir başvuru kaynağı olma özelliğini taşıyor.


Okul Öncesi

Yürümeye yeni başlayan çocukların bitmek bilmeyen bir keşfetme dürtüleri vardır. Bu yaş grubundaki çocuklarda, çevrelerindeki şeylere karşı yoğun bir düşkünlük bulunur. Okul öncesi çocuklar için, bilgisayardan çok daha uygun olan, çok farklı çeşitlerde oyuncak bilgisayarlar bulunuyor. Oyuncak bilgisayarlar, klavye formatında basit etkileşimli bir öğrenme sağlıyor. Bu yaştaki çocukların ebeveynlerinin, kullanımı kolay taklit bir klavye ve basit bir ekran gibi, gerçeklerini yansıtan oyuncakları tercih etmeleri uygun olacaktır. Kuşkusuz, çocuklar tarafından sağa sola atılacakları için bu oyuncakların sağlam olması da önem taşır. Bu cihazlar çocuğunuzun el ve göz koordinasyonunu önemli derecede geliştirir; çocuğunuza erken dil gelişimi, sayısal beceriler ve şekilleri tanıma yetisi kazandırır.

 

 

Keşfetmeyi öğrenen minikler için oyuncak bilgisayarları tercih edin

 

Klavye becerileri, hızlı hareket etme kabiliyetinin yanı sıra çocuğun gördükleri ile el hareketleri arasında bağlantı kurmasını da gerektirir. Bu bilgisayarlarda ayrıca basit sesli komutlar bulunur. Muhtemelen çevresinde zaten mevcut bulunan teknoloji ile onu tanıştırırken, bir yandan da çocuğunuzun gelişimini teşvik eden, konuşan kitaplar gibidirler.


Beş – Sekiz Yaş

Bu yaş aralığındaki çocuklar çoğunlukla güçlü bir benlik duygusu geliştirmişlerdir. Çocuklar bilgisayar önüne oturtulduğunda, daha da önemlisi bilgisayardan uzaklaştırılmaya çalışıldıklarında ciddi bir protestoyla karşılaşırsınız. Erken bir yaş gibi görünse de, bu yaş grubundaki bazı çocukların bir bilgisayarın nasıl çalıştığına dair ebeveynlerinden daha bilgili olduklarını görmek şaşırtıcı değildir. Web sitelerini yüklemek, araştırmak, bunlar arasında gezinmek onlar için sokakta zıplamak, yuvarlanmak, takla atmak, hatta bazıları için yürümek kadar doğaldır. Bu yaş aralığındaki çocuklar daha çok Star Wars Lego gibi oyunlara, sanal dünya “Second Life“ın bir çeşit çocuk versiyonuna ilgi duyarlar.

Bu yaş grubu için okuma ve yazmayı geliştiren öğretici ve sesli haritalar gibi kullanılabilecek çok sayıda yazılım bulunur. Bu aynı zamanda okulda bilişim teknolojilerinin kullanımı ile bağlantılıdır ve çocuklar zaten fare, klavye ve basit uygulamalarda rahat olacaktır. E-posta ve mesajlaşma bu yaş aralığındaki çocukların çevrimiçi etkinliklerinde nadiren görülür. Etkileşimli çevrimiçi oyunlar, imge ve karakterlerin yaratılması gibi dolaylı eğitim yoludur.

 

Protestocu küçük çocuklar için en ideali netbook’lar.

 

Görüntü olarak küçük dizüstü bilgisayarlara benzeyen ama daha küçük klavye ve ekranı olan yeni internet bilgisayarı netbook‘lar bu yaş grubu için idealdir. Intel Atom işlemciler ile çalışan netbook’lar, uzun batarya ömrüne sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Taşınabilir cihazlar için önemli bir özellik olan uzun batarya ömrü, netbook’ların yüksek performans sağlayan ve internete erişim ve temel görevleri yerine getiren ideal cihazlar olmalarını sağlar. Kablosuz bağlantı olanağı sunan netbook’lar, küçük klavyeleri ile minik ellere olduğu kadar yetişkin ellerine de uygundur. Ekran çözünürlüğü ve ses kalitesi çocukların kullanımı için yeterli olacaktır. Daha yüksek ses kalitesine ihtiyacınız olduğu takdirde bilgisayarınıza hoparlör de bağlayabilirsiniz.

Eğer daha uzun dönemde veya tüm aileniz tarafından kullanılabilecek bir bilgisayar düşünüyorsanız, örneğin Intel Core 2 Duo işlemci ile çalışan orta seviye bir bilgisayar uygun olacaktır. Standart oyunlar oynanmasına ve kelime işlemciler ile elektronik tablolardan müzik dosyalarının indirilmesine, 3 boyutlu harita okuyucu yazılımlara kadar değişen farklı bir dizi uygulamayı yürütmeye uygun olan böyle bir bilgisayar, tüm ailenin bilgisayarla bağlantılı ihtiyaçlarını karşılayabilir.


Dokuz – On Bir Yaş

Zaman geçip yaşları ilerledikçe, bilgisayar çocukların doğal çevrelerinin bir parçası haline gelir. Bu yaş gurubundaki çocuklar geliştikçe, bilgisayar hem eğlence hem eğitim aracı olarak kullanılır. Bilişim teknolojisi okullarda yaygındır ve müfredat ile bütünleşiktir. Dış dünyada neler olup bittiğini yansıttığından, bilgisayara neredeyse okuma yazma kadar önem verilmektedir. Okullarda fen, matematik ve coğrafya gibi konularda öğrenime destek olan bir araç olarak ve çok taraflı eğitim projelerinde diğer okul ve kuruluşlarla bağlantı oluşturma amacıyla kullanılan bilgisayar, okul dışında daha çok bir oyun aracıdır.

 

Eğlence ve okul için orta seviye bir bilgisayar

 

Bu yaş aralığındaki çocukların etkileşim seviyesi daha fazladır. Oyun oynamak, karar alma yeteneğini geliştirir ve yüksek oranda görselin işlenmesini gerektirir. Bilgisayar oyunlar aracılığıyla böyle analitik yetenekleri öne çıkartacaktır. Intel Core 2 Duo işlemci ile çalışan orta seviye özelliklere sahip dizüstü bilgisayarlar, çocuğunuz büyüdükçe artan bilgisayar kullanımı ve buna bağlı olarak artan yoğun işlemci ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli kapasiteyi sağlayacaktır.

Oyun ihtiyaçlarını karşılayan bu sağlam cihazlar, bünyelerindeki CD/DVD yazıcılar sayesinde bir yandan ekranda yüksek çözünürlüklü teknolojiye sahip net görüntüler dururken, diğer yandan film izlenmesine ve müzik dinlenmesine olanak tanır. Yüksek işleme gücü, etkileşimli moda siteleri, Nickelodeon ve Cartoon Network gibi TV yayıncıları tarafından geliştirilen web siteleri ve çoğunlukla sporla ilgili bedava oyunlar sunan web sitelerine erişerek karmaşık oyunlar oynanmasına olanak verir.

Kendi sosyal internet ağı sayfalarını oluşturan daha maceracı kişiler için faydalı, oldukça yüksek kapasitede 80GB ve üzeri sabit diskler bulabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlar, çocuklarınıza evde dolaşabilme ve istediklerini yapabilme özgürlüğü de sunar.


On İki – On Dört Yaş

İlk ergenlik dönemindekiler iletişim kurmaya bayılır. Birbirleriyle iletişimleri zaman zaman korkutucu olabilecek yoğunluktadır. Keşfetmek, ifade etmek ve birbirlerini aydınlatmak yönündeki arzularını mekan bağımsız olarak ifade etmelerine olanak veren her türlü cihazı büyük bir sevinç ile karşılarlar. Bu iletişim dürtüsü onları bilgisayarı SMS, e-posta ve gitgide daha önemli hale gelen anlık mesajlaşma (SMS) gibi iletişim yöntemleri ve etkileşimli, birden fazla katılımcıyla oynanan oyunlar ve sosyal ağ siteleri gibi olanaklar sunan eğlence sitelerinden yararlanmaya iter. Interneti aynı zamanda, spor ve moda ile bağlantılı konuları araştırmak ve taşınabilir müzik aletlerine şarkı indirmek için de kullanırlar.

 

İletişim kurması için ona bir ultra ince dizüstü verin.

 

Ultra-ince dizüstü bilgisayarlar bu yaş grubu için en uygun seçenektir. Yakın zamana kadar daha yüksek fiyatları nedeniyle daha az kullanıcının ulaşabildiği ultra-ince dizüstü bilgisayarlar, günümüzde düşen fiyatları ile artık daha geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından alınabilir hale geldi. Çocuğunuzun büyüyen ihtiyaçlarına cevap verebilecek performansı sunan ultra-ince bilgisayarlar, ideal bir uzun dönem yatırımıdır. Genellikle 2 kg ağırlık ve 25mm kalınlığın altında olan bu bilgisayarlar, rahatlıkla taşınabilecek ve havalı görüntü sunacak kadar ince, hafif ve şıktırlar. Bütçe ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda, temel Intel Celeron ‘dan Intel  Core  2 Duo‘ya kadar değişik işlemciler üzerinde çalışan bu bilgisayarlar arasında seçim yapabilirsiniz. Daha gelişmiş işlemci sayesinde alacağınız bilgisayarı birkaç yıl rahatlıkla kullanabilirsiniz.


On Dört – On Yedi Yaş

Birçok yeni internet trendi 14 – 17 yaş grubundaki çocuklar tarafından kullanılır. Bu yaş aralığındaki çocuklar YouTube, Instant Messenger ve Facebook gibi sosyal ağlarda çok aktif konumdadırlar ve tüm bu teknolojileri akranları ile iletişim kurmakta yaratıcı biçimde kullanırlar. Müzik bu yaş grubunda belirleyici özellikken, video görüntüleme de son derece popülerdir. Hatta video görüntüleme, kendi videolarını yapıp çevrimiçi paylaşan bu yaş grubundaki birçok çocuk için TV’nin yerini almıştır. Blogging (internet günlüğü) de popüler bir etkinliktir, dünyadaki en iyi blogların bazıları bu yastaki gencler tarafından yaratılmıştır. Okul ve üniversite eğitiminin büyük bölümü, öğretmenlerinin yol gösterdiği çevrimiçi etkinliklere dayalı olacaktır.

 

Artık üst seviye bir bilgisayar hak ediyor

 

Bu yoğun bilgisayar kullanımını sağlaması ve değişken ihtiyaçları karşılaması açısından, bu yaş aralığındaki çocuğunuz için yüksek özellikli bir dizüstü bilgisayarı tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Böyle bir cihaz, bu yaş grubuna okul ödevleri, ev kullanımı ve arkadaşlarının evinde kullanmaya uygun hareket özgürlüğünü sağlayacaktır.

Video kurgulama, Photoshop ve veri-yoğunluklu 3 boyutlu oyunlar bu gruptaki yaygın uygulamalardır. Dolayısıyla 100 GB sabit disk, yüksek çözünürlükte ekran, güçlü ve duyarlı bir işlemci kesinlikle asgari gerekliliklerdir. Masaüstü bilgisayarların yerini tutabilen bu seviyedeki dizüstü bilgisayarlar, aynı zamanda DVD yazıcıların yanı sıra MP3 çalar, harici hafıza gibi cihazların bağlanmasına olanak veren ikiden fazla USB çıkışı bulunan cihazlardır. Intel Core 2 Duo işlemciler üzerinde çalışan bu dizüstü bilgisayarlar, gereken gücün sağlanmış olması sayesinde okuldan üniversiteye ve hatta iş dünyasına uzanan mükemmel bir köprüdürler.

Evinde tüm ailenin kullanımı için performanslı bir masaüstü bilgisayar olmasını isteyen kullanıcılar ise, Intel’in Core i5 işlemcileri üzerinde çalışan bilgisayarları tercih edebilirler.

:: Intel’in bu çalışması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" En İdeal Bilgisayar Hangisi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İdeal Bilgisayar Hangisi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İdeal Bilgisayar Hangisi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "