Okunma

En İyi Cep Telefonu Firması Hangisi?


18 Ağustos 2009 Salı 09:07
En İyi Cep Telefonu Firması Hangisi?

Araştırmaya göre, dünyada bu yılın 2. çeyreğinde 2.8611 milyon cep telefonu satıldı. Piyasa genelindeki düşüş ise geçtiğimiz yıla göre 6.1 oldu. Akıllı telefonlar ise 40 milyon ünite satıldı. Bu rakamın yıldan yıla yüzde 27 artmış olduğu gözleniyor.

Gartner analistçilerine göre piyasada çok fazla rekabet olmasına rağmen, bazı mobil telefon modelleri müşterilerin rağbetini sürdürüyor. Daha önce orta sınıf mobil telefon müşteri grubu olan insanlar ekonomik veya giriş seviyesine düştü. Üst grup ise hala dokunmatik ve QWERTY klavyeli modellere yönelmeye devam ediyor.

Nokia markası zirvede kalmayı sürdürüyor. Bu sezonda toplam 105 milyon cep telefonu satan firmanı piyasada ki paylaşımı ise yüzde 39.5. Bu sezonun Nokia lider modeli Haziran ayının sonunda piyasaya çıkan N97. Toplam satışı 500,000 ünite olan telefon ilk hafta satışları 1 milyon olan iPhone 3GS‘la karşılaştırıldığında başarı değil.

Nokia’dan sonra iki Güney kore firması Samsung ve LG geliyor. Bu firmaların satışları ise 55 milyon ve 30.5 milyon ünite. Samsung dokunmatik ekranı, full klavye ile piyasada iyi bir artış sağlamayı amaçlıyor. LG ise düşük teknolojili modelleri ile hedefini gelişmekte olan ülkelere çevirmiş durumda. Motorola ve Sony Ericsson gibi iki eski üretici ise zor durumda.

Gartner özellikle küresel akıllı telefon piyasasının verilerini oranlamış durumda. Bu firmaların arasında en göze batan ise Aplle. iPhone sadece ikinci çeyrekte 5.43 milyon ünite satıldı. Ürünün Pazar payı ise yıldan yıla yüzde 13.3 artmış durumda. Yeni iPhone 3GS Haziran ayında piyasaya sürüldü. Bu ürün ise rakiplerinden oldukça fazla rağbet görüyor.

:: Kullandığınız cep telefonunun markası nedir?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “En İyi Cep Telefonu Firması Hangisi?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    en çok reklamı yapılan en çok satılmış

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bu da soru mu? Herhalde Nokia!

" En İyi Cep Telefonu Firması Hangisi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İyi Cep Telefonu Firması Hangisi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi Cep Telefonu Firması Hangisi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "