Dikkat bağımlılık yapar: En iyi çevrimdışı 20 oyun


02 Mayıs 2021 Pazar 18:52
ABONE OL
Dikkat bağımlılık yapar: En iyi çevrimdışı 20 oyun

Teknolojinin gelişmesiyle oyun sektörü de her yıl katlanarak  büyüyor. Grafikler, sistem gereksinimleri ve çevrimiçi özellikler artıyor. Ancak oyuncular çevrimdışı oyunlara yönelişi de sürüyor. Özellikle hikayeli çevrimdışı oyunlar son yıllarda büyük rağbet görüyor. Hikayesi gerçekten oyuncuları etkileyen oyunlar kısa sürede popüler oluyor. Bu oyunlarda hikayenin derinliği ve sunumu oyuncuları cezbeden en önemli iki etken olarak karşımıza çıkıyor. Biz de bu kriterleri de dikkate alarak en iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar listesi hazırladık.

2021’de en iyi hikayeli oyunlar

20- Detroit: Become Human

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar

Detroit Become Human her bölümde onlarca farklı sonu olan ve sağlam hikayeye sahip oyunlardan biridir.

PC ve konsollar üzerinde oynanabilen Detroit Become Human, oyuncuların karşısına sağlam ve derin hikayesiyle öne çıkıyor. Akıllı teknolojilerin gelişmesi sebebiyle dünyaya artık android robotlar hizmet ediyor. Bu robotlar sahip olduğu yapay zeka sayesinde zamanla daha fazla bilgi elde etmesi ve insan gibi düşünce sistemini elde etmesiyle insanlık için tehlikeli bir düşman haline geliyor. Ancak asıl tehlikeli olan insanlar mı yoksa androidler mi? Bu sorunun cevabını oyun sizlere kapsamlı bir şekilde sunuyor. Ancak ilerleyebilirseniz tabii…

19- The Witcher serisi

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar

The Witcher serisi her oyuncunun mutlaka oynaması gereken rol yapma oyunlarından biridir. Çevrimdışı hikayeli oyunlar listemizde ona da yer verdik.

Açık dünya ve rol yapma öğelerinin birleştiği The Witcher oyunu toplamda 3 seriden oluşuyor. Oyunculara bu seri boyunca uzun bir serüven ve hikaye sunuyor. İnsan dışı bir varlık olan Witcher’lar, insanlar tarafından duygusuz bir canavar olarak görülüyor. Para karşılığında her işi yapan bir yaratık olarak nitelendirilen Witcher’ların aslında bir duygusunun olduğu ve insanlar gibi düşünebildiği çok sonradan anlaşılıyor.

18- Red Dead Redemption 2

En iyi hikaye tabanlı oyunlar arasında yer alan Red Dead Redemption 2, vahşi batı temasını yansıtıyor. Aksiyon dolu macerası ve üstün grafikleriyle de ön plana çıkıyor. 1899 yılındaki Amerika’yı yansıtan oyunda Artur Morgan karakterini yönetiyorsunuz. Diğer taraftan çetelerden ve ajanlardan kaçıp hayatta kalmanız gereken oyunda yaptığınız seçimler hikayenin gidişatını etkiliyor.

17- Life Is Strange

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar

Farklı yeteneklere sahip ve diyalog odaklı bir oyun arıyorsanız Life is Strange tam size göre.

Dontnod Entertainment tarafından geliştirilen Life is Strange, en iyi hikaye tabanlı ve seçim odaklı oyunlar arasında yer alıyor. Max Caulfield‘in hikayesini konu alan oyunda gizli ve doğaüstü yeteneklerini keşfetmeye başlayacaksınız.

Etkileyici anlatıma sahip oyun bizlere zor seçimler yaptırıyor. Seçimleriniz hikayenin gidişatını fazlasıyla etkiliyor. Eğer yanlış seçimlerin kurbanı olursanız zamanı geri alarak bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

16- The Last Of Us

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar

The Last Of Us serisi uzun bir macerayı kapsayan sağlam hikayeye sahip ender oyunlar arasında yer alıyor.

Ellie ve Joel karakterlerinin hayatta kalma mücadelesini konu alan The Last Of Us oyunculara inanılmaz derecede heyecanlı bir hikaye ve macera deneyimi sunuyor. Zombilerle dolu bir dünyada tanışan Ellie ve Joel zamanla birbirlerine baba-kız edasıyla yaklaşacaktır. Aralarında oluşan bu duygusal bağ oyun boyunca daha da ilerlemeye gösterecektir.

15- The Walking Dead

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar listemizde TWD mutlaka oynanması gereken beş seriden oluşan bir yapımdır.

Telltale Games ve Skybound Games tarafından geliştirilen seçim odaklı hikaye tabanlı oyun, zombilere karşı yaşam mücadelesini konu alıyor. Beş bölümden oluşan oyun, Clementine adındaki küçük bir kızın zamanla bu vahşi dünyadaki değişimini oyunculara yansıtıyor. Yaptığınız seçimlerin sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağınız bu yapım, oyunculara heyecan dolu anlar yaşatıyor.

14- Tomb Raider

Tomb Raider 2013 yılında piyasaya sürülen en iyi çevrimdışı hikayeli oyunlarından biridir .Oyuncular tarafından çıktığı ilk günden beri rağbet gören oyun, Arkeolog bir babanın kızı Lara Croft‘u konu alıyor. Keşif yapmak için deniz yolculuğuna çıkan Lara, talihsiz bir kaza yaşar. Karaya vuran gemiyi tekrar onarmak ve buradan kurtulmak için elinden geleni yapar.

13- Mafia Serisi

2K Games tarafından yayınlanan oyun aksiyon ve macera türünü yansıtıyor. Birçok serisi bulunan oyunun ilk 2002 yılında çıktı. Ana karakter Thomas Angelo’nun taksisine çete kavgasından kaçmaya çalışan Salleri biner. Bu kesişme ile beraber Thomas çete savaşlarının arasında kalır ve bir hedef haline gelir.

12- The Elder Scrolls V Skyrim

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar

The Elder Scrolls farklı evrenler arasında dolaşabileceğiniz devasa haritaya ve açık dünyaya sahip bir macera oyunudur. Oyuncular bu evrende kendilerine verilen görevleri yerine getirebilir ve dünyayı keşfedebilir. Bu bölgede yer alan Alduin adlı bir ejderha evrenin sonunu getirecektir. Bu ejderhayı ortadan kaldırmak ise sizin ana görevinizdir.

11- Assassin’s Creed

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar

Ezio’nun maceralarını anlatan ilk serisi oyun tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

Assassin’s Creed oyununda suikastçı soyundan gelen ana karakter Desmond Miles bir şirket tarafından kaçırılır. Doktor Vidic onu Animus adlı bir cihaza bağlar. Animus cihazı dünyayı kurtarmak ve geçmişteki atalarıyla bağlantı kurmak içindir. Dünyayı kurtarma işi tamamlanır ancak Desmon’dan bundan daha fazlası istenir.

10- S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Chernobyl

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar

Ürkütücü yapısıyla Stalker oyunu nükleer kaza sonrasında yaşanan olaylarıyla ön plana çıkıyor.

Çernobil Nükleer Santral olayını konu alan oyun, reaktörün patlaması sonucu oluşan tahribatı yansıtıyor. Bu bölge artık aşırı derece radyasyona maruz kalarak kullanılamaz hale geliyor. Çeşitli bölgelerden insanlar burayı görmek için ziyarete geliyor. Ziyaret edenlerden biri de oyunun ana karakteridir.

Ana karakter hafızasını bir şekilde kaybeder. Kolunda Stalker dövmesi bulunduğu için Marked One lakabı takılır. Etrafta bulunan insanlar aracılığıyla da kim olduğumuzu öğrenmeye çalışırız.

9- Metro 2033

Metro 2033

Kıyamet sonrası yaşantıyı en iyi yansıtan oyunlardan biri olan Metro 2033 aksiyon ve hayatta kalma temasını yansıtıyor. Ana karakter Artyom’u vahşi yaratıklar tehdit eder. Bu tehdidi ortadan kaldırmak için daha önce Hunter adında bir asker yola çıkar ancak bir daha geri dönmez. Burada ise Artyom devreye girer.

Artyom, Hunter’ı bulmak, ne olduğunu öğrenmek ve tehditleri ortadan kaldırmak için yola koyulur. Ancak işler hiç beklediği gibi gitmez.

8- Half-Life

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar

Efsane Valve yapımı oyun ilk çıktığı günden beri oyuncuların dilinden düşmüyor. Half Life 3’ü halen bir umut bekliyoruz..

Valve‘in efsane oyunlar biri Haf-Life senaryosuyla tüm oyuncuların gönüllerini fetheden bir yapımdır. Ana karakter ünlü fizikçi Dr. Gordon Freeman oyun boyunca hiç konuşmaz. Çalıştığı şirket Black Mesa’ya giden Gordon, burada tehlikeli bir deneyin yapıldığını öğrenir. Deneyi kontrol etmek için Kütle Odası‘na varır ancak işler istediği gibi gitmez. Yaşanan kaza sonucu Dünya ile Xen arasında yeni bir portal açılır.

7- BioShock

BioShock

Rapture şehrine adım atmadınız mı? Atmadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir. BioShock hikayesiyle ön plana çıkan ender oyunlardan.

Irrational Games tarafından geliştirilen BioShock, 2007 tarihinde piyasaya sürüldü. Birçok serisi bulunan oyun 1960 yılında Rapture adında devasa bir su altı dünyasında geçer. İş adamı Andrew Ryan hükümetten bağımsız olarak bir ütopya kurmak ister. Bu ütopya ise Rapture olacaktır.

Rapture 1940 yılında su altında kurulan bir su altı şehridir. Buradaki bilimsel çalışmalar ve incelemeler zamanla ileri boyuta ulaşır. Çalışmalar sonucu Adem adlı bir plazmid elde edilir. Canlılar aracılığıyla elde edilen bu plazmid insan DNA’sı ile birleşince süper bir güç ortaya çıkar.

6- Max Payne

Max Payne

Efsane oyunlar arasında yer alan Max Payne serisi mutlaka denenmesi gereken oyunlar arasında.

Remedy Entertainment tarafından geliştirilen Max Payne üçüncü şahıs nişancı oyunudur. İlk oyunu 2001 yılında çıkan oyunun birçok serisi piyasada. Max Payne 1988 yılında New York Emniyet Müdürlüğü (NYPD)’nda çalışır. Bir gün işten eve dönerken evde bulunan ailesi silahlı saldırganların kurbanı olur. Hızla yetişmeye çalışan Max saldırganları etkisiz hale getirir ancak karısını ve çocuğunu kurtaramaz.

Öldürülen saldırganların adli tıp raporunda Valkyr adlı bir sentetik madde ortaya çıkar. Bu madde daha önce hiç duyulmayıp, Max bu madde ile ailesinin öldürülmesi arasındaki bağlantıyı araştırmaya koyulur.

5- Beyond Two Souls

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar

Sağlam hikayeye ve grafiklere sahip bilim kurgu temalı Beyond Two Souls oyunu ile Aiden varlığını kontrol etmeyi öğreneceksiniz.

Quantic Dream tarafından geliştirilen Beyond Two Souls 2015 yılında piyasaya sürüldü. Oyun ölümden sonra ne olduğu hakkındaki yanıtları aramayı konu alır. Doğumundan beri bünyesinde bulunan Aiden adındaki varlığı ana karakter Jodie Holmes, neler olduğunu çözmeye çalışır. Aiden’in gerçek anlamını keşfetmek için yola koyulan Jodie, türlü tehlikeler atlatır. En iyi çevrimdışı oyunlar arasına rahatlıkla alabilirsiniz.

4- God Of War

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar

Son oyunuyla çıtayı arşa çıkartan God Of War oyunu ile uzun soluklu bir macera sizleri bekliyor. Yapım, en iyi çevrimdışı oyun listemize girmeyi hak ediyor.

Yunan mitolojisini temel alan God Of War Kratos‘un başından geçenleri konu alıyor. Oğlu Atreus ile yaşamını sürdüren Kratos, ”yarı tanrı” özelliğini oğlundan saklamaya çalışıyor. Atreus’un ölmüş annesinin küllerini istediği yere serpmek için maceraya başlayan ikili zorlu mücadelelerle karşı karşıya kalıyor. Odin‘in hükmettiği bu topraklarda karşılarına türlü yaratıklar çıkıyor.

3- Uncharted 

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar

Uncharted serisi her konsol oyuncusunun mutlaka oynaması gerektiği kadar hikayesi ve grafikleri ile iddialı.

Birçok serisi bulunan Uncharted‘ın her bir oyunu ayrı ayrı sağlam hikayeye sahiptir. Eğer oyunu oynamaya başlamadıysanız sizi uzun bir yolculuk bekliyor. Hazine avcısı Nathan Drake karakterini konu alan Uncharted, senaryo olarak Tomb Raider ve Indiana Jones ile benzerlik gösteriyor. Ancak en iyi hikaye anlatımı ödülü alan oyun, uzun soluklu bir maceraya oyuncuları davet ediyor.

2- Mass Effect

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar

Aksiyon ve savaşı ön plana alan Mass Effect, 2183 yılında Samanyolu Galaksisi‘nde geçer. İnsanlık bu galakside Reapers adı verilen gelişmiş mekanik bir ırk tarafından tehdit edilmektedir. Oyuncular ana karakter ve komutan Sheaperd’ı oynayarak tehdiddi ortadan kaldırmaya çalışır.

1- Yakuza 0

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar: Yakuza

En iyi çevrimdışı oyunlar arasında Yakuza efsanedir.

Çevrimdışı en iyi hikayeli oyunlar listemizde Yakuza 0‘da yer alıyor. Japonya’da borç alanında tahsildarlık yapan Kazamu Kiryu türlü ihanetlerle karşılaşır. Farklı dövüş sanatlarına sahip Kazamu kardeşliğin, sevginin ve ihanetin ne demek olduğunu anlar.

Editörün en iyi çevrimdışı oyun önerisi: Undertale

En iyi çevrimdışı hikayeli oyunlar

Yüksek grafiklere sahip olmadan da sağlam bir hikayenin anlatıldığı oyunlar arasında Undertale yer alıyor. Eski görsellere sahip oyun dokunaklı bir hikayeyi oyunculara sergiliyor. İnsanlar ve yaratıklar arasındaki savaşı ele alıyor. Savaşı insanların kazanmasıyla yaratıklar yer altına bir büyü ile hapsediliyor.

Bir gün Frisk adındaki bir çocuk yaratıkların hapsedildiği dağa tırmanır. Talihsiz bir şekilde büyü ile hapsedilen yaratıkların inine düşer. İnsanların arasına dönmek için zorlu bir mücadeleye başlar.

Listemiz burada sona eriyor. Ancak listeye dahil etmediğimiz sağlam hikayeye sahip daha birçok oyun bulunuyor. Siz de eklemek istediğiniz oyunları yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.
yazarMehmet Tandoğan

1994 yılında İstanbul Eminönü'nde doğdum. Uzun yıllardır oyun ve teknolojiyle iç içeyim. Oyun sektörü ile ilgili birçok yerelleştirme çalışmasında yer aldım. SDN ailesi ile oyun ve teknoloji yolculuğumu sürdürüyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
26 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Snake

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

metro 2033 çok hak veriyorum biraz daha önde olmalıydı sanki 5 veya 6 gerçektem harika oyun

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

10/10

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Oyunlar güzel ama bilin bakalım ne eksik

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Pc😁

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Prince of persia

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Witcher 3 oynadım, God Of War oynadım ve Ac serisinden baya oyun oynadım, RDR2 oynadım.
Hepsi harikaydı.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Bu son oyun baya yecüc mecücden bahsediyor sanki 🤔

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Oh ve gerçekten tam aradığım listeydi sağolun
Hikayesiz oyun benim için oyun değildir

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Tlou şart 2 yok sevmedim =)

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Crysis nerede?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

O oyun karı bizde biliyoruz ama onları oynuyacak ne PS4 ne bilgisayar nede alıcak para var

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Yarısını oynamışım en beğendiğim rdr 2 oldu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Gta 4 koymamissiniz püüü

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Grand theft auto serisi nerde red dead redemption gta yok

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Yakuza ile god of war yer değiştirmeli. 👎

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Çoğunu pcim kaldırmıyo

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

2018’de çıkan God of War oyunu Yunan mitolojisini değil İskandinav mitolojisini konu alıyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

The Last of us ve Witcher 3 .

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Bence crysis seriside olmalıydi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Rdr2 hariç gerisi çöp

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Ps4 ün krallığı ortada

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Half Life’ın senaryosu yok ki doğru düzgün hikayeyi anlat desem kimse de anlatamaz yok çünkü. Hak edecek başka oyunlar var.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Skyrim ❤️

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Ağa gta5 nerede

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Fahrenheit Indigo Prophecy neden listede yok?

" Dikkat bağımlılık yapar: En iyi çevrimdışı 20 oyun konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dikkat bağımlılık yapar: En iyi çevrimdışı 20 oyun ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dikkat bağımlılık yapar: En iyi çevrimdışı 20 oyun ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?