En Uçuk İnşaat Projeleri


10 Haziran 2010 Perşembe 13:00
En Uçuk İnşaat Projeleri

Günümüzün çok ötesindeki teknolojileri tasarlayan Japon bilim adamları ve mühendisleri, geleceğin dünyasını şimdiden şekillendirmek için planlar yapıyorlar.

Japonya’nın en büyük inşaat firmalarından biri olan Shimizu, geleceğe dair çok uçuk planlara sahip. Planların günümüz şartlarında uçuk olduğunu söyleyebiliriz fakat yakın gelecekte bunlar gerçek olabilir.

Tokyo’nun ortasında piramidin ne işi var?

Shimizu’nun tasarladığı yapılar gerçekten de insanların hayallerinin bile sınırlarını zorlayacak şekilde. Şirketin en öne çıkan gelecek planlarını ilerleyen sayfalarda bulabilirsiniz.

Ay’dan güneş enerjisi

Biricik uydumuz Ay’ın yörüngesinde boş boş dönmesini istemeyen mühendisler onu dev bir güneş enerjisi santrali haline getirmeyi planlıyorlar. Ay’ın ekvatorunu tamamen saracak, yaklaşık 10 bin km uzunluğunda ve 400 km genişliğinde güneş paneli inşa edilmesi planlanıyor. Luna Ring adlı bu istasyondan elde edilen enerjiyi mikrodalga ve lazer olarak dünyaya iletmeyi hedefleyen mühendisler bu yolla dünya üzerinde güneş enerjisi elde edilmesini olumsuz etkileyen etkenleri de ortadan kaldırmış olacaklar.

Okyanus üzerindeki şehir

Bir ada devleti olan Japonya gün geçtikçe topraklarına sığmamaya başlıyor. Bu sebeple çevresini saran okyanusa göz diken mühendisler, burada su üzerinde yüzen dev şehirler tasarlıyorlar. Nilüfer bitkisinin yapısını örnek alan Green Float adlı bu projede, yaprakların yerini magnezyum alaşımlı devasa tabakalar alıyor. Orta kısımlarında bulunan 1000 metre yüksekliğindeki kulelerde yaşayacak insanlar, çevreyi saracak ormanlık alanlarda ve kumsallarda vakit geçirebilecekler.


Japon piramidi

Adalara sığmayan Japonları denizlerin üzerine taşıyacak projelerden biri de Mega City adlı piramit şehir. İnşa edilirse dünyanın en büyük binası olacak olan Mega City, içerisinde 100 katlı çok sayıda gökdelen barındıracak. İskeletini oluşturan tünellerin genişliği 15 metre, uzunluğu ise 300 metre olacak ve bu tünellerin içerisinde bir yerden, bir yere gitmek için raylı sistemler yer alacak. Mega City’nin Tokyo Körfezi’ne yapılması planlanıyor. Mega City’nin videosunu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Robot üs

Okyanusların yanı sıra Ay’daki düzlüklerin de çok boş olduğuna inanan Japon mühendisler buraları da yerleşim birimlerine çevirmek için planlar yapıyorlar. Ay üzerindeki materyalleri toplayacak olan robot kazıcılar, buradan elde edilenlerle altıgen şekilli modüller halinde üssü genişletecek. Üs daha sonra insanların yaşayabileceği bir yer haline gelecek. (Japonların Ay’daki robot üssü)

Uzaydaki otel

Uzayda otel kurmak yeni bir fikir değil fakat Japon mühendislerin tasarımı bu fikirler arasında en sağlamlarından biri olarak duruyor. Enerji ihtiyacını güneş panelleri ile giderecek olan otel, yerden yaklaşık 400 km yüksekte olacak. Saatte üç tur atan çember kısmında 64 adet oda olacak olan otelde yer çekimi de dünyadakinin %70′i kadar olacak.

Çölde vaha misali


Okyanusun üzerindeki Green Float projesinin bir benzeri olan Desert Aqua projesi çölleri yaşanabilir bir yer haline getirmeyi hedefliyor. Çölün ortasına açılacak 30 km genişliğindeki çukurlara, beton borular üzerinden okyanus suyu taşınarak yapay göller oluşturulması planlanıyor. Bu yapay göllerin ortasında oluşturulacak adalarda şehirler kurulacak. Bu şehirlerin enerjisinin güneş panelleri ile elde edileceğini söylemeye gerek yok diye düşünüyoruz.

:: Bu projelerin en etkileyicisi sizce hangisi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" En Uçuk İnşaat Projeleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Uçuk İnşaat Projeleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Uçuk İnşaat Projeleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!