Uzaydaki “kardan adam” teorileri tersine çevirdi!


14 Şubat 2020 Cuma 21:52
Uzaydaki “kardan adam” teorileri tersine çevirdi!

Bir uzay aracının keşfettiği en uzak nesne olarak kayıtlara geçen ve Arrokoth adıyla bilinen “2014 MU69” kodlu gök cismi, Güneş Sistemi’nde gezegenlerin oluşumuyla ilgili yaygın görüşü değiştiren yeni bulgular sağladı. Veriler, gezegen oluşum sürecinin bilinenin aksine daha yavaş gerçekleştiğini gösteriyor. En uzak gök cismi Arrokoth, teorileri tersine çevirdi diyebiliriz.

Gezegen oluşumuna ilişkin yerleşik görüş, uzaydaki cisimlerin hızla birbirine çarparak daha büyük parçaları oluşturduğu ve sonrasında da gezegen halini aldığı yönündeydi. Ancak, sonuçları Science dergisinde yayımlanan yeni bulgular, gezegen oluşum sürecinin daha yumuşak bir şekilde meydana geldiğine işaret ediyor.

En uzak gök cismi Arrokoth geleneksel görüşü değiştirdi

Arrokoth, Dünya’ya yaklaşık 6.5 milyar kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kızıl bir kaya olan cisim; “patates” ya da “kardan adama” benzeyen bir şekle sahip. NASA’nın New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay aracı, Arrokoth’un 4.5 milyar yıl önce iki ayrı cismin birleşmesiyle oluştuğuna dair gözlemler yaptı.

Washington Üniversitesi’nden New Horizons araştırmacısı William McKinnon, cismin şeklini, “Arrokoth, şiddetli çarpışmalarla değil, bileşen nesnelerinin bir araya gelmeden önce yavaşça birbirlerinin yörüngesinde döndüğü karmaşık bir dansta oluştuğu için böyle görünüyor.” ifadeleriyle açıkladı.

Arrokoth, bir Kuiper Kuşağı cismi konumunda. California Üniversitesi’nden astronom David Jewitt, bu kuşağa gönderilecek uzay araçlarıyla, birbirinden farklı gök cisimlerinin jeolojik ve jeofizik özelliklerinin incelenebileceğini söylüyor.

En uzak gök cismi
yazarCahid Atik

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü mezunu. Aynı bölümde özel öğrenci statüsünde yüksek lisans dersleri aldı. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Uzaydaki “kardan adam” teorileri tersine çevirdi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  selam

" Uzaydaki “kardan adam” teorileri tersine çevirdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzaydaki “kardan adam” teorileri tersine çevirdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzaydaki “kardan adam” teorileri tersine çevirdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
 10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)