Okunma

En Yeni ATI’ler Testte


12 Aralık 2007 Çarşamba 22:00
En Yeni ATI’ler Testte
Orta ve üst seviye kartlar artık oyuncuların ilk baktığı ürün grupları arasında yer alıyor. Giriş seviyesinde ancak çoklu ortam uygulamaları ve çok düşük yoğunluklu oyunlar oynamak mümkün. Orta seviye olarak kast ettiğimiz nokta 150-200 dolar seviyesi ve üzeridir dersek doğru bir tanım yapmış oluruz. Üst seviye ise 300 ve üstü olarak konumlandırılabilir. Gerçi hâlen piyasada 750 dolarlık grafik kartları olduğunu düşünürsek 300 doların üstü o kadar de üst seviye sayılmaz. Neyse, çaktırmayın.

Testte Kimler Var?

Testimize aşağıdaki grafik kartları katıldı. Kendileri orta ve üst seviye denildiğinde akla gelen ATI yongalı grafik kartları.

PowerColor HD 3870

Fiyat: 270 dolar + KDV
Özellikler: Referans tasarımı; 512 MB DDR 4 bellek 2252 MHz etkin hız, 256 bit, 775 MHz çekirdek hızı

AMD HD 2900 XT

Fiyat: 400 dolar + KDV’nin üstünde (artık pek yok)
Özellikler: Referans tasarımı; 512 MB DDR 3 bellek 1650 MHz etkin hız, 512 bit, 740 MHz çekirdek hızı

Sapphire HD 3850


Fiyat: 190 dolar + KDV
Özellikler: Referans tasarımı;  256 MB DDR 3 bellek 1660 MHz etkin hız, 256 bit, 670 MHz çekirdek hızı

MSI HD 2600 XT DDR4 DiamondFiyat: ~200 dolar + KDV (nesli tükeniyor)
Özellikler: Fabrika çıkışı hız aşırtılmış; 256 MB DDR 4 bellek 2300 MHz etkin hız, 128 bit, 850 MHz çekirdek hızı

Test Sistemi

:: AMD Phenom 9500 Dört çekirdekli işlemci
:: OCZ  2x 1 GB 4-4-4-12 800 MHz DDR2 bellek Satın Al!
:: Gigabyte MA790FX-DQ6 anakart
:: Akasa Green Power 500 Watt güç kaynağı
:: Zerotherm BTF 95 soğutucu Satın Al!
:: Viewsonic VX2435wm monitör Satın Al!
:: Seagate ST9120821AS sabit disk


Testler ve Değerlendirme

Kartlar orta ve üst seviye olunca testlerimizi de üst seviyeye
taşıdık. 1920×1200 çözünürlüğünde kartların yaptığı slayt gösterisini
izlemekten psikopatça bir zevk aldığımızı da belirtmek isteriz. Şimdi test sonuçlarına bakalım ve testimizi yakından inceleyerek biraz yorum yapalım.

3D Mark 2006

Klasik 3DMark 2006 testimizle başlayalım. Yapay DirectX 9 testimizde  HD 2900 XT, HD 3870’ten biraz daha iyi gibi görünüyor. Bu tablodaki en önemli nokta aslında AMD’nin En tepe ile ortanın arasını nasıl doldurduğu. Düşük çözünürlükte ve işlemcinin sınırlarındayken HD 3850’nin ağabeylerini nasıl yakaladığını görmek ilginç olsa gerek.  MSI’ın 2600 XT’si ise fena olmayan değerlere imza atıyor ama açıkçası neredeyse HD 3850’nin yarısı.

Company of Heroes

DirectX 10 testi olarak kullandığımız Company of Heroes oyununda düşük çözünürlük ve ayrıntı seviyesi gördüğünüz gibi rezalet çıkardı. HD 2600 XT hariç diğer tüm kartlar 59 kare/saniye hızında çakılı kaldı. Neyse ki DirectX 10’un güzelliği hâlâ kullanılan gölgelendiricilerin (shader) gücü  (veya kodlama yanlışlığı) sebebiyle çözünürlük ve ayrıntı yükseldikçe performansın bilmem kaçıncı dereceden kökünü alması.  B testinde gördüğünüz gibi, heyt be, nerede o güzel günler, diye soruyoruz HD 3870’e. C Testi ise HD 3850 ve HD 2600 XT için kıyım oluyor.

Call of Juarez

AMD’nin HD 2000 serisi tanıtımından beri kullandığımız Call of Juarez DirectX 10 ölçüm yazılımı en çok süründüren test yazılımlarından birisi. Sanırız mümkün olan her türlü özellik kullanılmış. Sözün özü, aslında her grafik kartının aynı derecede başarısız olabileceği bir test. HD 3870, HD 2900 XT’nin hep biraz önünde. Çözzünürlük HD kalitesine ulaşınca HD 2600’den geriye bir şey kalmıyor; ama oyun oynamak adına konuşuyorsak diğer ağabey kartlar da işe yarar miktarda kare/saniye üretmiyorlar.

Crysis

Bizim Trysis diye adlandırdığımız bu oyun, çalıştırılması denendiğinde çalışmaması, düşük kare/saniye değerleri vermesi ve insanı istediği sistem özellikleriyle bunalıma sürüklemesiyle ünlü. Aslında oyunun adına, CeBIT Bilişim Eurasia bir firmanın bu oyunu çalıştırmaya çalışırken eriyen makinesini düşünürsek, Frysis de diyebiliriz. Her neyse, makinedeki Phenom’muş, 2 GB bellekmiş, üzerinde son model grafik kartıymış aldırmadan canımıza okuyan Crysis, “Türklerin olaya noktayı koyma alışkanlığı” maddesinde incelenebilir. Bunu makul çözünürlük ve ayrıntı seviyesinde oynamanız imkânsız. Ama önemli olan kartlar arasındaki farkı göstermek.

Son Sözler

*** Dikkat! Burada okuyacağınız sıkıcı görünümlü bu metin bloğu, işe yarar bilgiler barındırıyor. ***
Aslında testlerdeki sonuçlara söyleyecek söz yok; ama hazır buraya kadar okumuşsunuz iki resim arasındaki bilmem kaç tane farkı eklemeden geçmeyeyim.

Yeni HD 3800 serisi grafik kartları, 55 nanometre işlem süreciyle üretiliyor. HD 2900 80 nanometre, diğer HD 2000 kartları ise 65 nanometre üretim teknolojileriyle geliyordu. 55 nanometreye inilmesi yonga maliyetini çılgınlar gibi düşürmüşe benziyor, zira 2900 XT’nin en son 450 dolara satıldığını düşünürsek fiyat birden bire 300 dolar altına inmiş. Bu az bir fark değil. Bu arada performans da birazcık artmış durumda.

Yeni seriyle birlikte, bir de kartların enerji tüketim sorunları ve sıcaklık meseleleri çözülmüş durumda. ayrıca bir hız aşırtma (overclock) işlemi için önlerinde daha fazla yol açılmış durumda. Tamam HD 3850 fazla ısınıyor deniliyor (aslında öyle) ama kart tek slota sığıyor ve çok fazla gürültü çıkartmıyor. Bu karşılıklı bir takastan başka birşey değil. Çift slot veya daha gürültülü bir soğutucu yaparsanız (ki yakında onları da inceliyor olacağız) serin bir kartınız olabilir. AMD’nin toplu test günlerinde aynı anda belki 50-60 tane grafik kartıyla benchmark yapılan bir ortamda kafa ütüleyecek bir uğultunun olmamasını buna borçluyduk. Lafın kısası, kartların referans tasarımları kötü değil; gerisi ise üreticilere kalmış durumda. Şu an soğutucu ve hız aşırtma fantezilerini gerçekleştiren birkaç üretici var.

Elektrik sorunu da ayrı bir macera. HD 2900 XT bir tane altı ve bir tane de sekiz iğneli beslemeye ihtiyaç duyuyordu. Bunlar yerine sadece iki tane altı iğneli güç girişi kullanırsanız sürücü arabirimindeki Overdrive menüsünün yerinde yeller esiyor. Şimdi ise tek bir 500-550 Watt güç kaynağıyla iki tane HD 3870 çalıştırmanız işten değil. Hem güç tüketimi azalmış hem de kart başına sadece tek fiş takıyorsunuz.

Yani…

HD 3800 serisi grafik kartları fiyat ve performans açısından gayet başarılı. ayrıca dört karta kadar çoklu grafik kartı kullanabileceğiniz bir platformla, AMD’nin Spider’ıyla, beraber geliyor. Her ne kadar Cross Fire sürücüleri konusunda biraz daha çalışma gerekse de, çok yakında geliyorlar. Hissediyorum.

Yatırımı sen hangisine yapardın, diyorsanız, tek başına bir HD 3870, şimdiki sistemimi güncellemek için iyi bir tercih olurdu. Bu tercihle yeni yılda sistemimi yenileyecek olduğumda çok uçmamış bir fiyata alacağım AMD 790X yongalı bir anakart ile Phenom‘lu bir platformda ileriye dönük çift kartlı Cross Fire yatırımı yapabileceğim gibi Intel işlemci tercih etmem durumumda X 38 gibi gelişmiş bir yongayla yine çift kartla Cross Fire ve yeni Penryn ailesindeki dört çekirdekli işlemcileri kullanabilirdim.Yazan:
Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" En Yeni ATI’ler Testte konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Yeni ATI’ler Testte ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Yeni ATI’ler Testte ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "