Eski NASA çalışanı Mars’ta yaşam bulunduğunu iddia ediyor


15 Ekim 2019 Salı 12:30
Eski NASA çalışanı Mars’ta yaşam bulunduğunu iddia ediyor

NASA ve birçok bilim insanı uzayda bizim dışımızda yaşam olup olmadığını araştırıyor. Zaman zaman birçok iddia ortaya atılsa da Mars’ta yaşam bulundu iddiası şu an gündemde.

NASA ve birçok bilim insanı uzayda bizim dışımızda yaşam olup olmadığını araştırıyor. Zaman zaman ufo görenlerden ya da 51.bölge‘deki uzaylı deneylerine kadar birçok iddia ortaya atılıyor. Hatta bazı iddialar İkinci Dünya Savaşı‘nda Nazi Almanyası‘na kadar uzanıyor. Ancak eski NASA çalışanının ortaya attığı iddiaya göre, 1976’da Mars‘ta canlı yaşamı bulunmuş olabilir.

Söz konusu iddialar yaklaşık 40 öncesine dayanıyor

Yaklaşık dört milyar yıl önce Mars bizim bildiğimizin aksine, yaşanabilir nehirlere, göllere ve hatta derin okyanusların olduğu bir dünyaydı. Hatta bu özellikleriyle Mars, Dünya’nın erken dönemki halinden çok daha yaşama elverişli olduğu bile tahmin ediliyor. Bazı astrobiyologlar böyle düşünüyorken, gelişen bazı bilimsel fikirlere göre, Dünya’ya çarpan asteroitler Mars’taki yaşamı da bitirmiş olabilir.

Bununla birlikte, Kızıl Gezegen olarak adlandırılan Mars, manyetik alanını kaybetmesiyle, içinde barındırdığı yaşam kırıntılarını da kaybetti. Bu da Güneş’ten gelen ışınların, Mars’ı alev alev yakmasına neden oldu. Ancak tekrar gündeme gelen iddialara göre, Mars’ta yıllar önce yaşam belirtileri bulundu ve bunun üzeri örtüldü.

Mars'ta yaşam bulundu iddiası

Yayınlanan makaleye göre, eski bir NASA çalışanı olan bilim insanı Gilbert Levin, Scientific American’da yayınlanan görüşlerine göre, Levin 1976 yılında Viking misyonuyla beraber ortaya çıktı. Yapılan deneyler sırasında yalnız olmadığımızı öğrenenen ekip, bunun üzerine gidemedi. O yıllarda NASA deney yapmak ve söz konusu tahminleri kanıtlamak için yörüngeye birkaç araç gönderdi ve ilk kez bir uzay aracı gönderilmiş oldu.

Mars’ta yaşam bulundu iddiası doğru olabilir mi?

Gilbert Levin’in bahsettiği söz konusu deneye göre, Mars’tan alınan toprak örneğine azot bazlı bir besin çözeltisi karıştırılarak topraktaki değerler ölçülecekti. Toprağın içindeki değerler ile karşılaşılan sonuçlar şaşırttı. Zira mikroorganizmalar için pozitif sonuçlar ortaya çıktı. Levin’e göre, bu bulgular üstüne gidilmesi gereken bir olay olarak olsa da NASA yetersiz gördüğü için bu görevi sonlandırıyor. Çünkü NASA, Mars topraklarında yaşama dair bulguların yetersiz olduğunu söylüyor.

Yani bu durumda Mars’ta yaşam bulundu tarafını savunan Gilbert Levin’in tam karşısında, yaşamın olmadığını ya da en azından Levin’in söylediği gibi bir yaşamın mümkün olmadığını düşünen NASA bulunuyor.

NASA ve Levin’in bu noktada görüş ayrılıklarının yaşanmasıyla, görevler de değişti. NASA en yüksek öncelikleri arasından doğrudan yaşam aramayı çıkarttı. Toprak örneklerinin Dünya’ya getirilmesi gerektiğini savunan Levin, bilim insanlarının 1976’li yıllarda bulunan sonuçlarla ilgili deneylerin genişletilmesini ve benzer testlerin yapılması gerektiğini söylüyor. Böylelikle Mars’ta olası bir yaşam var ise buna ulaşmaya birkaç adım daha yaklaşmış olacağız.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Eski NASA çalışanı Mars’ta yaşam bulunduğunu iddia ediyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Mars’ta yaşam vardır ama bakteriler gibi mikroorganizmalar vardır. Mars’ın oldukça ince atmosferi canlıların yaşamasını zorluyor. Mars’ta manyetik alan bulunmadığından güneşin zararlı etkilerinden kendini koruyamıyor. Bu kadar radyasyona sadece belirli yaşam formundaki canlılar katlanabilir. İleride Mars’ın yeni evimiz olacağını düşünüyorum. 2030 ılında Mars’a insan gönderimini merak ile bekliyorum.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  insan yaratılıyor da uzaylı neden yaratılmasın, hem de kavim kavim bir sürü uzaylı mevcut, bizim aklımız sadece cep telefonu nasıl alabilirim olunca uzaylı yı duyunca o ne vay diyoruz.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaşam her yerde var. Gezegenin kendisi de bir tür yaşam biçimi.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaşam her yerde var. Gezegenin kendisi de bir tür yaşam biçimi.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaşam her yerde var. Gezegenin kendisi de bir tür yaşam biçimi.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Uzaylı saçmalığı

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaşam vardır mutlaka ama bizim gibi ya da bilim kurgu filimlerinde olduğu gibi değildir

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Aynen dükkanlar akşam altıda kapanıyor hiç hayat yok Marsta.

" Eski NASA çalışanı Mars’ta yaşam bulunduğunu iddia ediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eski NASA çalışanı Mars’ta yaşam bulunduğunu iddia ediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eski NASA çalışanı Mars’ta yaşam bulunduğunu iddia ediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 2. 2 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 3. 3 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 4. 4 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 5. 5 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 6. 6 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 7. 7 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 8. 8 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 9. 9 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 10. 10 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!