Eski Netflix yöneticisi suçlu bulundu: Kara para


01 Mayıs 2021 Cumartesi 20:32
ABONE OL
Eski Netflix yöneticisi suçlu bulundu: Kara para

Eski Netflix yöneticisi Michael Kail‘in kara para aklama ile yargılandığı davada, mahkeme suçlu buldu. Üç yıldır devam eden ve Federal hükümet tarafından açılan dava sonucuna, Kail avukatı ile itiraz edecek. Ancak eski Netflix yöneticisine yöneltilen suçlamalar oldukça ağır.

Eski Netflix yöneticisine kara para dahil 28 suçtan ceza

İçerik platformunun 2011’den 2014’e kadar  bilgi teknolojisi operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı olan Michael Kail‘i, Netflix 2014 yılında dava etti. Bu davada Netflix, yöneticinin pozisyonunu kullanarak bilişim teknolojilerine dair satın alımlarda usulsüzlük yaptığını iddia etti.

Buna göre Kail, yaptığı satın alımlarda parayı öncelikle kendi danışmanlık şirketine aktardı. Ancak Netflix ile Kail ile gizli bir anlaşma imzaladı ve dava sonuca ulaşmadı.

Federal hükümet ise eski Netflix yöneticisi için kara para aklama suçlamasıyla 2018 yılında 29 suçlamayla dava açtı. Bu suçlamalar arasında on dokuz banka dolandırıcılığı, yedi kara para aklama ve üç posta dolandırıcılığı yer aldı. Mahkeme bu 29 suçlamadan 28 tanesinde Michael Kail‘i suçlu buldu.

netflix kara para, eski netflix yöneticisi, Michael Kail

Michael Kail, Federal Mahkeme tarafından 28 ayrı suçtan suçlu bulundu.

Suçlamaların ayrıntıları da ilginç. Söz konusu 2011 ve 2014 yılları içinde Kail, IT biriminin başında yer aldı. Yönetici 2012 yılında kendisine ait olmayan bir banka hesabı üzerinden paravan bir şirket kurdu. Kail, Netflix’e ürün ve hizmet sağlayan dokuz teknoloji şirketinden toplam 500 bin dolardan fazla rüşvet aldı.

Satın almalar üzerinden komisyon alan yöneticinin bu suçu 20114 yılında Netflix tarafından fark edildi. Kail’in bu teknoloji şirketlerinin hisse senedi opsiyonları üzerinden de dolandırıcılık yaptığı da ortaya çıktı.

Netflix’in Kail ile 2015 yılında nasıl bir gizli anlaşma yaptığı ise merak konusu. Firma, konu hakkında  şu an için yorum yapmamayı tercih etti.

Mahkemenin verdiği kararla birlikte Kail, kara para aklamadan en fazla yirmi yıl hapis ve 250 bin dolar para cezası aldı. Yine her bir banka veya posta dolandırıcılığı mahkumiyeti için on yıl hapisle de karşı karşıya. Eğer Kail Netflix’in brüt zararını karşılamayı kabul ederse, mahkeme hapis cezasında indirim yapacak.

Eski yönetici, mahkeme kararından sonra kefaletle serbest kaldı. Ancak üç ay içinde Kail’in ceza duruşması başlayacak. Eski yöneticinin avukatı ise karara itiraz etmek için Yüksek Mahkeme’nin yolunu tuttu.
yazarVeyis Özen Ertuğ

Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yazar, ilk gençliğinden itibaren yeni teknolojilere, teknoloji tarihine ve kültürüne merak duyuyor. Bu merakını okuyucusuna aktarmaya çalışan yazarın, Mobimag dergisi ile 2011 yılında başladığı teknoloji editörlüğü macerası, 2018 yılından beri SDN ailesinde devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Eski Netflix yöneticisi suçlu bulundu: Kara para konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eski Netflix yöneticisi suçlu bulundu: Kara para ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eski Netflix yöneticisi suçlu bulundu: Kara para ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!