Etkili Reklam Metini Yazmak


09 Kasım 2012 Cuma 07:30
Etkili Reklam Metini Yazmak

Adwords reklamlarında başarıya ulaşmanızı sağlayacak temel faktörlerden biri çarpıcı ve etkili reklam metinleri yazmaktır. İyi hazırlanmış bir reklam metni, iyi bir performans sağlayacaktır. Web sitenizi ziyaret eden her bir potansiyel müşterinin web sitenizi ziyaret etmesinin sebebi reklam metninizdir.

Bu nedenle, reklam metininiz reklam kampanyanızın performansını belirlemede çok önemli bir rol oynar. Alakalı arama sonuçlarında, alakalı reklam metinleriyle tıklama oranını yükseltebilir, ziyaretçilerin dikkatini çekerek onlara daha kolay bir şekilde ulaşabilir ve geri dönüşüm olarak büyük katkı sağlayabilirsiniz.

Etkili bir reklam metni sayesinde yüksek bir Tıklama Oranına (TO) sahip olmanız daha üst konumlarda reklamlarınızın çıkmasına ve daha düşük tıklama başı maliyetleri (TBM) ödemenize yardımcı olacaktır.

Reklam metni Başlık, 2 Açıklama Metni ve Görünen URL olmak üzere 4 satırdan oluşmaktadır. Şimdi her bir bölümü detaylı bir şekilde inceleyelim ve bu bölümlerde hangi konulara dikkat etmemiz gerektiğine bakalım ;

Reklam Metni Başlığı: Reklam metni başlığında boşluklarda dahil olmak üzere maksimum 25 karakterlik yazı yazılabilmektedir. Potansiyel müşterilerinizin ilk dikkatini çeken kısım olması bakımından en önemli reklam metni unsuru başlıktır diyebiliriz.

 

Reklam metninizin başlığında, metni yazdığınız reklam grubunda bulunan en önemli ve en fazla arama potansiyeline sahip anahtar kelimeyi kullanmanız çok önemli bir unsurdur.

Başlıkta doğru anahtar kelime kullanımıyla birlikte kullanıcılar bu anahtar kelime ile arama yaptıklarında reklam metninin başlığı koyu renkte görünerek daha dikkat çekici bir özelliğe sahip olmuş olacaktır. Böylelikle reklamınızın TO açısından doğru bir uygulama yapmış olacaksınız.

Reklam Metni Açıklama Satırları : Bu bölümde iki adet açıklama satırı bulunmaktadır. Açıklama satırlarının her birinde boşluklarda dahil olmak üzere 35 karakter sınırı bulunmaktadır. Böylelikle toplamda 70 karakterlik bir açıklama satırı alanı vardır.

Satışı yapılan ürün veya vermiş olduğunuz hizmetin açıklaması basit ve etkili bir şekilde yapılmalıdır. Açıklama satırında dikkat edilmesi gereken önemli püf noktaları vardır. Rakiplerinizden sizi ayıran özellikleri ve sağladığınız avantajları reklam metninizde belirtmeniz daha etkili olacaktır.

Örneğin; Kapıda Ödeme, 12 Taksit, Hızlı Gönderi, Ücretsiz Kargo, % 50 İndirim gibi avantajlarınızı reklam metninizde belirtebilirsiniz.

Açıklama bölümünde ürün veya hizmetinizi basit şekilde açıkladıktan sonra kullanıcıları hedefinize yönlendirmelisiniz. Bunun için kullanıcıları harekete geçirecek ifadeler kullanmanız gerekmektedir. Harekete geçirici ifadeler kullanıcıları hedefinize ulaşmalarını sağlamak için ne yapmalarını beklediğinizi net bir şekilde anlamalarını sağlar.

Harekete geçirici ifadelere örnek olarak ‘Hemen Alın, Hemen Sipariş Verin, Hemen Arayın, Siz de Katılın, Satın Alın, Sipariş Verin, Şimdi Kaydolun, Fiyat Teklifi Alın’ gibi harekete geçirici ifadeler verilebilir

Reklam metninde, “Bul” ve “Ara”  gibi ifadeleri kullanmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü bu kelimeler kullanıcının halen arama halinde olduğunu ima eder ve kullanıcıyı sitenize girmeye teşvik etmeyebilir.

Bir diğer önemli püf noktası ise büyük harfleri etkili bir şekilde kullanmanızdır. Bağlaçlar haricindeki tüm kelimelerin ilk harflerini büyük yazmak ilgi çekici reklam metinleri oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Böylece reklamlarınızı, reklam metninin tamamını küçük harfle yazmış bir rakibinizden farklılaştırabilir ve daha dikkat çekici olup tıklama oranınızı yükseltebilirsiniz.

 

Reklam Metni Görünen URL: Etkili reklam metni yazmanın yollarından bir diğeri ise görünen URL’de ürün veya hizmetinizle alakalı genel bir anahtar kelimenin kullanılmasıdır. Böylelikle reklam metninin araması yapılan ürün veya hizmetle alakalı olduğu ve kullanıcının reklamı tıkladıktan sonra yönlendirileceği sayfa hakkında fikir sahibi olmasını sağlayacaktır. Görünen URL’de de en fazla 35 karakter kullanılabilmektedir.

Doğru Hedef URL Seçimi: Web sitenizi inceleyin ve reklamını yapmış olduğunuz ürün veya hizmetle en alakalı sayfayı bularak reklamlarınızı bu sayfaya yönlendirin.

Çünkü eğer kullanıcılar yönlendirildikleri sayfada direkt aradıklarını bulamazlarsa büyük olasılıkla sitenizden kısa sürede ayrılacaklardır. Ayrıca reklamınızda görülen bilgilerin Hedef URL’nizin gittiği açılış sayfasında bulunduğundan emin olun.

Birden Çok Reklam Metni Deneyin: Her bir reklam grubu için birden fazla reklam metni varyasyonu deneyin. Bu reklam metinlerinde en etkili olacağını düşündüğünüz farklı ifadeleri farklı reklam metinlerine yerleştirin. Google Adwords başlangıçta bu reklam metinlerini dönüşümlü olarak yayınlayacaktır.

Zaman içerisinde daha iyi performans gösteren metin daha fazla yayınlanacaktır. Böylece tıklanma oranları ve kalite puanı yükselecek, maliyetleriniz ise düşecektir.

Bu yazı Sempeak Google Reklam Ajansı‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

:: Google Adwords kullanıyor musunuz? 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Etkili Reklam Metini Yazmak”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  metin kelimesi i alırsa sonuna, metni diye yazılır diye biliyorum yoksa kurallar değiştimi bilemedim …

" Etkili Reklam Metini Yazmak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Etkili Reklam Metini Yazmak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Etkili Reklam Metini Yazmak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!