Evrenin sonu hakkında dikkat çeken üç ilginç teori


20 Haziran 2019 Perşembe 08:30
Evrenin sonu hakkında dikkat çeken üç ilginç teori

Evrende bulunan hemen hemen her şeyin belirli bir yaşam süresi bulunuyor. İnsanlar gibi yıldızlar da boyutlarına göre beyaz cüce, nötron yıldızı ve kara delik şeklinde ölüp form değiştirir. Evrende bulunan her şeyin bir sonu olduğunu düşünürken, evrenin sonu yok dememiz biraz yanlış bir düşünce olur. Sizler için evrenin sonu hakkında dikkat çeken üç teoriyi derledik!

Evrenin sonu hakkında dikkat çeken üç ilginç teori!

1920 yılında ortaya çıkan ve Einstein’in Temel Görelilik Kanunu’nu temel alan Big Bang Teorisi, temel olarak bizlere evrenin bir başlangıcının olduğunu anlatmakta. Bu teoriye göre patlamadan önce sonsuz yoğunlukta küçük bir nokta olan uzay, patlamanın ardından hızla genişlemeye başladı.

Tabii evrenin bir başının olduğunun ortaya atılması, bilim dünyasında evrenin sonu hakkında bazı soru işaretlerini yaratmayı başardı. Bu sonla ilgili ortaya atılan üç farklı teori bulunmakta.

Büyük Çöküş Teorisi

Bu teoriye göre evren çok daha uzun bir zaman dilimi boyunca genişlemeye devam edecek. Ancak bu genişlemenin ardından, genişleme için gereken enerji bitecek. Tabii evren hızla genişlerken bu enerjinin kaynağının ne olduğu da merak edilen sorular arasında bulunuyor, ancak bu yazıda bundan bahsetmeye şu an için gerek yok. Evrenin genişlemesi için gereken enerjinin bitmesinin ardından evrenin genişleme hızı önce yavaşlayacak daha sonra ise duracak.

Bu süreçten sonrası biraz daha korkutucu. Kütle çekim kurallarının düzgün bir şekilde işlemeye devam ettiğini düşünürsek, evren bu aşamadan sonra içe doğru çökmeye başlayacak. Bu aşamada yıldızlar ve galaksiler çarpışacak ve uzay, ilk olduğu yere gelip tek noktada birleşecek. Bu teoriye göre evrenin yaklaşık 25 milyar yıl daha genişleyeceğini söyleyelim.

Sonsuz Genişleyen Evren Teorisi

Bu teori, öncekine göre daha az ürkütücü olması ile ön plana çıkıyor. Bu teoriyi savunanlar, adından da anlaşılabileceği üzere evrenin sonsuza kadar genişleyeceğini savunmakta. Aynı hızda sonsuza kadar genişleyen uzayın sonucu, yıldızlar ve galaksiler birbirinden gitgide uzaklaşmaya başlayacak. Bunun sonucunda ortada tamamen karanlık, sonsuz ve soğuk bir evren bulunacak. Bu teoriyi savunan kişiler bu genişlemenin sonucunda bütün gezegenlerin ve uzayda bulunan her şeyin aşamalı bir şekilde öleceğini savunmakta.

Ancak bunun pek gerçekçi olmadığını da savunabiliriz. Sanıldığının aksine birbirinden uzaklaşan şeyler galaksiler değil, galaksi kümeleridir. Kütle çekim etkilerinden dolayı galaksiler, içlerinde bulunduğu kümelerden kolay kolay uzaklaşamazlar. Ancak bu durum galaksi kümeleri arasındaki uzaklaşma için geçerlidir.

Çoklu Evrenler Teorisi ile evrenin sonu

Son teori ise evrenin sonunu Çoklu Evrenler Teorisi ile açıklamayı tercih ediyor. Bu teorinin savunucuları tıpkı ilk teoride olduğu gibi evrenin bir noktaya kadar genişleyeceğini, bir yerden sonra ise içe doğru çökmeye başlayacağını ifade ediyor. Ancak bu çökme sonucu Çoklu Evrenler Teorisi ve Sicim Teorisi ile bağlantılı olarak, başka bir boyutta tekrar bir Big Bang patlaması daha gerçekleşecek.

Şu an bulunduğumuz evrenin sonuncu evren olmadığını savunan görüş sahipleri, bu durumun sınırsız bir döngüde gerçekleşeceğini de savunmaktalar. Yine bu teorinin savunucuları, bizim bulunduğumuz evrenin şu ana kadar var olmuş farklı boyutlardaki evrenlerden sadece biri olduğunu ifade eder.

Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Evrenin sonu hakkında dikkat çeken üç ilginç teori”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  E: MC 2 başladığında enerji maddeye dönüşürmustu/sonunda ise tabiki madde enerjiye dönüşecektir

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Etin kilosu ne kadar

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dünyanın genişleme bilgisini, evrenin genişleme bilgisiyle senkronizedir! Mantonun konveksiyon akımları dinamik süreci ile kapalı devre ve bu durum gün geçtikçe zayıf bir karekter oluşturur. Merkezde ısı kaybeden bir dünya eninde sonunda çöker. Evren de aynı bilgelikte. Total iç enerjisini ikinci bir evren sürecine doğru aktararak zayıflar. Çöker ve bu yoğunluk ikincisi evrenin çakmağı olur. Malzeme hazır olan ikincisi yüksek bir resksiyonla genişler ve bizim evrenin geçmiş hikayesinden başlar…

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Evrenin yaratıcısı Allah kitabında diyor ki “benim belirledigim bir zamanda tüm evreni yok edeceğim” nokta bitti gitti…

 5. barış dedi ki:

  bende boşuna korkmuşum. daha 25 milyar yıl var önümde 🙂

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   👍👍👍

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   25milyar olsa nolur sen yoksun en fazla50 yil sonra

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Selamün aleyküm evren genişliyor evrenin dışı varmı evrenden öte ne var madem bir sonu var başı var bu düzeni kuran var …sürekli doğum ölüm evrende ve dünya da var bilim insanı aşan konu bence onlar araştırıyor biz hotelde viski veriyoruz onlar ne derse de öyleymiş diyip kimi din bilim çelişkisi yaşıyor kimi de ben zaten öldükten sonra didmişim evreni diyor..kara delik yutar diyorum galaksiler ve dünyayı…

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kiyamet insanlarin ac gozlulugunden ve kibirinden kopacak baska sey degil

 8. Anonim dedi ki:

  öncelikle fizik ve bu gibi bilim konularına yer vermeniz sizin kalitenizi ortaya koyuyor konuya gelirsek farklı bir teoride ben sunabilirim ancak sadece teoride kalıyor ve bunları kanıtlamak çok güç

 9. Anonim dedi ki:

  Bu konu hakkında birşey düşünecek insanımız mı var?

 10. Anonim dedi ki:

  ne yani şimdi bu evrenin sonu var diyenler ,sonunda bir duvar mı var peki duvarın ötesinde ne var ,veya şöyle diyelim bir genişleme varsa genişleyeyerek kapladığı alanda şuan ne var, sonu var derken ömrünün sonu derse elbette sonu var

  1. Berk Demirci dedi ki:

   Evrenin sonu derken süre olarak bahsediliyor, boyut olarak değil

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Geri sayım başlasa başlasın artık insaniyet insanlığını vicdanını kaybetti

 12. Anonim dedi ki:

  Doğal olarak hepsi saçma.

  1. Anonim dedi ki:

   sence bunlar saçma da ya senin düşüncelerin nedir bu konu hakkında her kez doğar yaşar ölür hiç kimsede hesap sormaz mı eğer bu ise yanlış yoldasın malesef

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kesinlikle farklı boyutlarda farklı evrenler olabilir hatta sicim teorisi bunun kanıtı gibidir. Evrenin sonu değilde bu dünyanın sonunu konuşacak olursak bence bu gerçekten kıyamet olmayacak bir avuç insanın dünyadaki insan sayısını azaltmak için yaptığı bir proje olacak. Kıyamet ne zaman olur onu bilemeyiz.

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Allah bilim insanlarına yardım etsin

" Evrenin sonu hakkında dikkat çeken üç ilginç teori konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Evrenin sonu hakkında dikkat çeken üç ilginç teori ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Evrenin sonu hakkında dikkat çeken üç ilginç teori ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "