Facebook drone ile internet arayışında


25 Nisan 2017 Salı 17:00
Facebook drone ile internet arayışında

İlk olarak Google’ın Loon projesi ile erişimi olmayan bölgelere internet bağlantısı sağlamaya yönelik çalışmaların ardından, bu ay içinde ABD’li Verizon şirketinin doğal afet sonrası iletişimin kesilmesi durumunda kullanılacak uçan baz istasyonu tanıtılmıştı.

Facebook havadan internet hizmetine yönelik güneş enerjisi ile çalışan sabit kanatlı drone Aquila projesinin yanında, bu sefer de döner kanatlı drone projesini duyurdu.

Facebook drone çözümleri

Facebook doğal afetlerde internet altyapının zarar görmesi durumunda araba büyüklüğündeki drone helikopter ile internet hizmeti sunmayı hedefliyor.

Tether-tenna adını verdiği drone helikopter, internet sağlanması gereken yerin 30-60 metre üzerinde uçarak fiber kablolardan aldığı sinyalleri wi-fi olarak yayınlayacak. Facebook’un “anlık-altyapı” adını verdiği yöntem sayesinde internet bağlantısı geri kazanılabilecek. Drone yere bağlı olarak kablolardan aldığı elektrik ile aylarca çalışabilecek.

Yael Maguire Facebook’un düzenlediği F8 konferansında “Teknolojinin geliştirilmesi tamamlandığında, acil internet bağlantısı gereken yerlere aylarca kesintisiz bağlantı sunabileceğiz. Bu sayede altyapı tamir olana kadar insanlar internetten kopuk şekilde beklemek zorunda kalmayacaklar.” şeklinde açıklama yaptı.

Ayrıca Aquila projesinin hayata geçmesi için on yıla ihtiyaç duyulduğu, kablosuz internet kapsama alanının genişletilmesine yönelik Terragraph projesinin devam ettiği açıklandı.

Facebook’un yere bağlı olarak kullanacağı bir balon yerine, neden bir helikopter drone seçtiği ise merak konusu. Projenin hayata geçmesi için biraz zaman gerektiği aşikar.

:: Projenin başarıya ulaşacağına inanıyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Facebook drone ile internet arayışında”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Helikopteri seçmesi'nin nedeni bir aksilikte daha rahat kumanday'la müdahele edebilinmesi için balon ise rüzgar,fırtına veya yağmur gibi olaylar'dan çok çabuk etkilene bilen ve yavaş hareket eden bir şey ayrıca kablosu koparsa uzaya kadar çıkar ve patlar!

" Facebook drone ile internet arayışında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook drone ile internet arayışında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook drone ile internet arayışında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
 10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)