Okunma

Facebook, HTML 5’e Geçiş Yaptı!


19 Aralık 2015 Cumartesi 09:00
Facebook, HTML 5’e Geçiş Yaptı!

Uzun yıllardır kullanılan Adobe Flash, güvenlik açıkları ve performans sorunları nedeniyle birçok teknoloji devini kendinden uzaklaştırmaya başladı. Özellikle HTML 5’in çıkması ile sonu görülen Adobe Flash kullanımına son veren firmalar serisine Facebook’ta eklendi. 

Facebook, Adobe Flash’a Veda Ediyor!

Facebook’un büyük ve karmaşık ihtiyaçlarını karşılamak için yeniliklere hızlı adapte olmaya çalıştıklarını belirten Facebook yetkilileri, bugünden itibaren tüm videoların varsayılan olarak HTML 5 ile oynatıldığını duyurdu.

15-12/19/facebook.jpg

Adobe Flash kullanımında oldukça sıkıntı çektiklerini belirten Facebook Güvenlik Birimi, HTML5 video oynatıcı ile farklı işletim sistemleri ve tarayıcılar üzerinde yaptıkları testlerde oldukça hızlı ve güvenilir bir yapının oluştuğunu açıkladı.

Ayrıca HTML5 oynatıcı geliştirme sürecinin daha kolay olduğunu açıklayan yetkililer, test süreci boyunca videoların daha hızlı oynatıldığını ve şikayetlerin ciddi oranda azaldığını belirttiler.

:: Facebook’un video oynatıcısını beğeniyor musunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Facebook, HTML 5’e Geçiş Yaptı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bende diyorum Facebook neden hızlı. 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Steve'nin dedikleri yine bir bir oluyor. Adobe'nin sermayecisi olan Steve'i ihanet eden Adobe sahipleri, zamanında ayaklarını denk alacaktı.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sonuda facebook virüü adobe flash yüzünden bulaşıyordu

 4. SDN Okuru dedi ki:

  iyi olmuş artık her site html 5 e geçsin….

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yaptığımız yorumları beğendimiz gönderi ve sayfaları hâlâ gizleyemiyoruz kimse bana facebook gelişti ya da gelişiyor demesin.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  oyun ları ne olacak flashlı oyunlar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haberde zamanında Steve Jobs Flash/ HTML ile ilgili fikirleri yüzünden demediğini bırakmayan, vizyon sahibi olamamış ama kendilerini tekno uzmanı gören cahillere gelsin.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  geç bile kalmışlar

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Nihayet

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Html5 ilk çıktığında hiç tahmin edemezdik şimdi resmen Flash öldü inanılır gibi değil

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Biraz erken dimi 😀 youtube 2 senedir bunu varsayılan oynatıyor

 12. SDN Okuru dedi ki:

  facebook bir CIA projesidir.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  İyi oldu

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Sonunda bir dev daha flasha yüz çevirdi. Artık kaldırmak istiyorum bunu pcden

" Facebook, HTML 5’e Geçiş Yaptı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, HTML 5’e Geçiş Yaptı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, HTML 5’e Geçiş Yaptı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "