Okunma

Facebook Kapatılır mı?


22 Temmuz 2009 Çarşamba 14:02
Facebook Kapatılır mı?

Kılıçdaroğlu, son yerel seçimler öncesinde, Facebook‘ta ismiyle kurulan bir grupla kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle avukatı Mutluhan Karagözoğlu aracılığıyla mahkemeye başvurmuş, mümkünse gruba, mümkün olmaması halindeyse Facebook’a erişimin engellenmesi talebinde bulunmuştu.

Başvuruyu yerinde bulan Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi, gruba olmadığı takdirde, Facebook’a erişimin engellenmesine hükmetti.

Kararın tebliğ edildiği Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ise 20 Mart 2009‘da, mahkeme kararının uygulanmasının, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde mümkün olmadığını bildirdi.

Bunun üzerine Kılıçdaroğlu’nun avukatları, Şimşek hakkında, “mahkeme kararını yerine getirmemek suretiyle görevi kötüye kullandığı” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmada “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.

Kararda, kurumun, 5651 Sayılı Kanunun “Erişimin engellenmesi kararı ve yerine getirilmesi” başlıklı 8. maddesinde sayılan suçlar dışında kurumun uygulayabileceği herhangi bir tedbirin bulunmadığını belirttiği kaydedilerek, “kurum başkanlığının, katalog suç içinde yer almayan olayla ilgili tedbire yönelik mahkeme kararını infaz etme görev ve sorumluluğunun bulunmadığının anlaşıldığı” ifade edildi.

Şimşek’in, “mahkeme kararını yerine getirmeme kastı ile eylemde bulunmadığı” belirtilen kararda, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği bildirildi.

Takipsizliğe İtiraz

Kılıçdaroğlu’nun avukatları ise kovuşturmaya yer olmadığı yönündeki karara, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi aracılığıyla itirazda bulundu.

İtiraz dilekçesinde, bağımsız mahkemelerin kararına herkesin uyması gerektiği vurgulanarak, “İdari makamların ve bunların başında bulunan yöneticilerin, temyiz ve itiraz mercii gibi davranarak, mahkemelerin kararlarının hukuken geçerli olup olmadığını tartışma gibi bir hak ve yetkileri bulunmamaktadır” denildi.

Dilekçede, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının kovuşturmaya yer olmadığı kararı kaldırılarak, Şimşek hakkında kamu davası açılması talep edildi.

:: Sizce, Facebook kapatılır mı?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Facebook Kapatılır mı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  lütfen kapatılsın..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bir Çözüm Önerim Var :
  Interneti Komple Kapatsak?

  Herkes Rahat Etsin,
  Ne Kadar CSE,IT’ci Varsa Terketsin Ãœlkeyi,
  Sürülsün Falan…

  Yazabilecek O Kadar Çok Şeyim Var Ki, Neyse..
  Hayır ***** Birşey Olcak Diye Korkuyorum
  🙂
  [TuX]

 3. SDN Okuru dedi ki:

  youtube ve xxx siteleri gayet güzel kapatan, hatta bunu kendine iş edinmiş yani site site gezip zararlı içerik arayan ve mahkemeye başvuran insanlar mevcut Türkiye’de. Yasakları ise kendi çıkarlarına uygun olarak uygulayan ve uygulatanlar var. TT için youtube’u kapatmak iyi çünkü yetmeyen yurtdışı çıkışı rahatlamış oluyor. oysa ki bu kurum tebliğ edileni yapmakla yükümlü. gerisini siz düşünün. daha konuşmaya gerek yok…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  youtube gibimi :)istediklerini yapsınlar :):)

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be Sincan ***** nelere kadirsin be Sincan…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  kapansın nasl olsa görünürde kapatıyolar ama açık youtube da öyle onlar kapatsın herkes dalga geçer gibi giriyor zaten.

" Facebook Kapatılır mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Kapatılır mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Kapatılır mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "