Okunma

Facebook kendi gözlüğünü mü geliştiriyor?


20 Ağustos 2017 Pazar 07:00
Facebook kendi gözlüğünü mü geliştiriyor?

Facebook bünyesindeki Oculus departmanı tarafından yapılan bir patent başvurusu, şirketin bir artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışıyor olduğunu ortaya çıkartmış durumda. Tabii ki sanal ve artırılmış gerçekliğin sıkça konuşulduğu bir dönemde Facebook’un buna kayıtsız kalması beklenemezdi.

Facebook artırılmış gerçeklik özellikli akıllı gözlük hazırlığında

Patent başvurusunda, artırılmış gerçeklik gözlüğünden iki boyutlu tarayıcılı dalga kılavuzu ekran olarak bahsedilirken bilgisayar tarafından üretilen öğelerin gerçek dünya arka planına ekleneceği ifade ediliyor. Ekranın göze takılabilmesi için bir çerçeveye monte edileceği ve medyayı kullanıcıların gözleri önüne sereceği belirtilmekte. Yani özetle Facebook, sanal gerçeklik özellikli akıllı gözlükler üzerine çalışıyor. Ekran video ve görüntüleri gösterecekken, ses ise hoparlörler veya kulaklıklar ile aktarılacak.

17-08/19/facebook-oculus-artirilmis-gerceklik-akilli-gozluk-sdn-02.png

Oculus baş bilim insanı Michael Abrash, 20-30 yıl içerisinde insanların akıllı telefonlar taşımak yerine gözlükler takacağını ve tüm gün kullanılabilecek bu gözlüklerin sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve bunlar arasında kalan her şeyi sunacağını ifade etmişti.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin sonraki büyük bilgi işlem platformları olacağı demecini vermişti. Hatta kendisi de gözlüklerin ve bilgisayarların akıllı telefonların yerini alacağını ön görerek 2014 yılında Oculus’u 2 milyar dolara satın almıştı.

:: Sizce, Facebook tarafından sunulacak bir artırılmış gerçeklik özellikli akıllı gözlük neler sunabilir?


yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

3 yorum - “Facebook kendi gözlüğünü mü geliştiriyor?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bunu da mı Snapchat'den arakladılar?

Yorum yazın

Geri bildirim