Facebook, kullanıcıları ikna etmek için kampanya başlattı


26 Şubat 2021 Cuma 12:23
ABONE OL
Facebook, kullanıcıları ikna etmek için kampanya başlattı

Facebook, iPhone kullanıcılarını reklam izlemeyi etkinleştirmeye ikna etmek için yeni bir reklam kampanyası başlattı.

Bilindiği üzere Facebook gibi şirketler tarafından demografiye, coğrafi konuma, ilgi alanlarına ve etkinliğe göre reklamları tek bir kişiye göre kişiselleştirmek için çeşitli veriler kullanılır. Bu bağlamda geçen yılın sonlarında Apple, tüm uygulama geliştiricilerini kullanıcılardan bu verileri toplamak için açıkça izin istemeye zorlayan yeni gizlilik odaklı değişikliklerini tanıttı. 

Facebook: ‘Sizi takip etmemize izin verin’

Elbette bu durumdan memnun olmayan Facebook, Apple‘ı rekabete aykırı davranışlarla suçlamak için bir dava hazırlamanın yanı sıra, küçük işletmelere zor zamanlarda yardımcı olmaya odaklanan yeni bir reklam kampanyası başlatıyor.

Sosyal medya platformu Perşembe günü “İyi fikirler bulunmayı hak eder” sloganıyla bir video reklam yayınlandı.

iOS 14.5‘ten önce herhangi bir uygulama, kullanıcılar uygulamanın veya hizmetin hüküm ve koşullarını kabul ettiği sürece kullanıcılarından veri toplayabiliyordu.

Apple, iPhone kullanıcılarının gizliliğini korumak amacı ile bu şartın artık yeterli olmadığına karar verdi ve tüm uygulamaları kullanıcıya uygulamanın bu değerli verileri toplamasına izin verip vermeyeceklerini sormaya zorladı.

Video reklama dönecek olursak Facebook kullanıcılarını açık bir şekilde hedeflenen reklamlar için izlemeye devam etmek istiyor ve bunun için kullanıcılarını izin vermesi noktasında ikna etmeye çalışıyor.

Platform tarafından yayınlanan videonun açıklaması ise şu şekilde; Dünya iyi fikirlerle dolu. Artık kişiselleştirilmiş reklamlar sayesinde, küçük işletmeler kendi reklamlarını bulabilir. İyi fikirler bulunmayı hak eder.”

Bu videonun açıklamasındaki ifadeler, kişiselleştirilmiş reklamların yeni bir şey olduğunu gösteriyor gibi görünüyor. Facebook, bu güncellemeden önce kullanıcılarını zaten izliyordu ve Facebook ve Instagram’da kişiselleştirilmiş reklamlar için etkinlik takibini açıkça devre dışı bırakmayan kullanıcıları izlemeye devam ediyor.

Yine de kampanya tamamen kötü niyetli olmadığı düşünülüyor. Facebook, Haziran 2021‘e kadar Mağazalarda Checkout ile ürün satan işletmelerin ücretlerinden feragat edecek ve ayrıca Ağustos ayına kadar ücretli çevrimiçi etkinlikler için ücret toplamıyacak.

“Yakındaki İşletmeler” ekranlarında restoranları bulmanın bir yolunu ekliyor ve restoranların menülerini Facebook Sayfalarına eklemesini kolaylaştırıyor. Bu jestler işletmelere bazı reklam maliyetleri konusunda yardımcı olsa da, yine de Facebook’un alt satırına yardımcı oluyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

facebook kendi ayağına sıktı, şimdide bunu düzeştmeye çalışıyor. yok öyle yağma.

" Facebook, kullanıcıları ikna etmek için kampanya başlattı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, kullanıcıları ikna etmek için kampanya başlattı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, kullanıcıları ikna etmek için kampanya başlattı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!