Okunma

Facebook’un sızdırdığı veri sayısı net olarak açıklandı


05 Nisan 2018 Perşembe 10:45
Facebook’un sızdırdığı veri sayısı net olarak açıklandı

Facebook veri krizi olayı büyümeye devam ediyor. Basından ve kamuoyundan defalarca özür dileyen Mark Zuckerberg‘ün, 11 Nisan günü ifade vereceği açıklanmıştı. Bu açıklamanın ardından şimdi de sosyal medya devinin sızdırdığı veri sayısı net olarak açıklandı.

Facebook 87 milyon kişinin verisini sızdırmış!

İlk etapta sızdırılan veri sayısı 50 milyon olarak açıklanmıştı. Bu rakamın oldukça fazla göründüğünün farkındayız. Ancak Facebook tarafından açıklanan son veriler, vereceğiniz tepkileri daha da arttıracak cinsten. Resmi ağızdan yapılan açıklamalara göre; Cambridge Analytica‘ya tam 87 milyon kişinin verileri sızdırılmış.

ABD seçimlerini manipüle etmek için kullanılan bu verilerden dolayı Mark Zuckerberg‘ün başı ağrıyacak gibi görünüyor. Facebook, dün yayınladığı bülten ile gizlilik politikalarını değiştirdiğini ve kullanıcılarının verilerini 3. parti kurum ve kuruluşlara satmadığını belirtse de, sosyal medya devine olan güven oldukça azalmış durumda.

Tesla, Playboy ve SpaceX gibi önemli kuruluşların FB sayfalarını kapatması ve belli başlı reklam verenlerin bir sonraki emre kadar reklamlarını durdurması sosyal medya devi açısından hiç iyi olmadı. Kötü gidişat borsada da devam ediyor. 2017’nin sonlarına doğru 180 dolara kadar çıkan FB hisseleri şu anda 155 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Facebook

Borsadaki düşüşü durduramayan Zuckerberg ve ekibinin, Avrupa‘da haklarında açılacak davalardan sonra durumu toplamak için nasıl bir hamle yapacağı bilinmiyor. Bugünlerin Zuckerberg için iyi günler olduğunu söyleyebiliriz. Eğer söylendiği gibi davada sosyal medya devi suçlu bulunursa, ödeyeceği tazminat trilyon doları geçecek.

:: 87 milyon kişinin verilerinin sızdırılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook’un sızdırdığı veri sayısı net olarak açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’un sızdırdığı veri sayısı net olarak açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’un sızdırdığı veri sayısı net olarak açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "