Okunma

Facebook Tık Avına Savaş Açtı


26 Ağustos 2014 Salı 08:00
Facebook Tık Avına Savaş Açtı

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren en sinir bozucu trendlerden biri de tık avı, orijinal adıyla click-bait oldu. Bu isimle tanımasanız da, Facebook’ta ya da Twitter’da “BU YAZIYI OKUYUNCA HAYATA BAKIŞINIZ DEĞİŞECEK” benzeri başlıklarla servis edilen haber linklerini hemen hatırlarsınız.

Facebook, içerik kalitesi düşük makalelere, yanıltıcı başlıklara davetiye çıkaran bu gibi paylaşımların kendi ağında kullanılmasına izin vermek istemiyor. Bu amaçla tık avına yönelik bir temizliğe girişen sosyal ağ, makalenin kendisiyle ilgili bilgi vermeksizin iddialı söylemlerle link paylaşımlarını haber akışlarında daha az görüntüleyeceğini açıkladı.

Kullanıcılar kandırılmak istemiyor

Tık avı yöntemiyle daha fazla hit alınabildiğini belirten Facebook, yaptığı araştırmada ise kullanıcıların içerikle ilgili bilgi veren başlıkları tercih ettiğini gördü, hem de yüzde 80 oranında. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek isteyen Facebook, Haber Akışı‘nda artık insanların herhangi bir haber linkine tıkladıklarında orada ne kadar vakit geçirdiğini de ölçümleyecek.

Böylelikle örneğin kullanıcılar yoğun biçimde Facebook’tan bir dış linke yönelip, kısa süre içinde geri dönerse bu makale “tık avı” veya genel anlamda niteliksiz bir içerik olarak değerlendirilecek ve haber akışında görünürlüğü seyreltilecek. Benzer şekilde, açıklamasında yazılı link bulunan fotoğraf ve diğer paylaşımlar da daha az servis edilecek.

:: Sizce bu güncellemeler Facebook deneyimini daha kaliteli hale getirir mi?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Facebook Tık Avına Savaş Açtı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Facebook gibi büyük bir sosyal ağın böylesine yanıltıcı içerikleri en başında yasaklaması gerekirdi. Tıklayınca bilgisayarlara yerleşen virüsler sayesinde binlerce insan hiç haberi olmadan başka içerikleri paylaştı ya da tıklanmasına sebebiyet verdi. Facebook iş analistleri yatıyor galiba…

" Facebook Tık Avına Savaş Açtı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Tık Avına Savaş Açtı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Tık Avına Savaş Açtı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "