Okunma

Facebook, YouTube ve Twitter Yasaklandı!


06 Nisan 2015 Pazartesi 10:42
Facebook, YouTube ve Twitter Yasaklandı!

Geçtiğimiz günlerde yasalaşan Torba Yasa ile beraber, TİB’e geniş bir kapatma yetkisi tanınmıştı. Yasa gereği, TİB uygunsuz bulduğu içerikleri 4 saat içerisinde kaldırmayan siteleri kapatabiliyor. 

Türkiye, en kapsamlı kapatmayla karşı karşıya

Türkiye‘de aynı anda Twitter, Facebook ve YouTube’un kapatılma kararı daha önce verilmemişti. Şu an en kapsamlı kapatılma kararıyla karşı karşıyayız. 

TİB’in sitesinde bulunan erişim engelleme karar sorgulama ekranlarında henüz yayınlanmış bir karar gözükmüyor fakat bazı, internet servis sağlayıcıları kararı uygulamaya başladılar.

Kararın gerekçesi

Kararın gerekçesinde, Savcı Mehmet Selim Kiraz’a yapılan saldırıya ait fotoğrafların sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde yayınlanmasına değiniliyor.

İlgili içerik kaldırma talebinin yapıldığı siteler arasında Twitter, YouTube ve Facebook dışında NTV ve internethaber.com gibi popüler haber siteleri de bulunuyor.

Kapatma kararı nasıl uygulanıyor?

Eğer bu videolar YouTube, Facebook ve Twitter’dan 4 saat içerisinde kaldırılmadığı sürece, engelleme kararı tamamen uygulamaya geçecek.

Güncellenen yasa ile beraber, 4 saat içerisinde kaldırılmayan içerikler için İnternet Servis Sağlayıcıları’na bildirim gidiyor ve ilgili sitelerin erişime engellenmesi gerçekleştirilebiliyor. 

4 saat içinde yanıt verilmezse ne olacak?

Türkiye’de resmi ofisleri bulunmayan Youtube, Twitter ve Facebook’un bu süre içerisinde yanıt vermesinin mümkün olmadığı ortada. Yetkililerden aldığımız bilgiye göre; sosyal medya devleri, 4 saat içerisinde yanıt veremese de, mahkeme kararının ulaşmasının ardından, söz konusu içeriklerin silineceği ve uygulanan erişim engellemelerinin de ortadan kalkacağı belirtiliyor. 

Hangi ISS’ları yasakladı?

Turkcell Superonline ve TTNET’ten hizmet alanların YouTube ve Twitter’a giremedikleri, servis kullanılamıyor hataları aldıkları gelen bilgiler arasında. 

Dediğimiz gibi 4 saat içerisinde gerekli istekler yerine getirilmedi mi kapsamlı bir kapatmayla karşı karşıya kalacağız.

 

:: Facebook, YouTube ve Twitter’a gelen yasaklama kararı hakkında düşünceleriniz neler?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

88 yorum - “Facebook, YouTube ve Twitter Yasaklandı!”

 1. eSa dedi ki:

  Hayret ya sürekli haber kaynaðý yükleme hatasý veriyor

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  Eklenti 9818

  Ekranda sürekli ayný görüntü

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  Kurtulmam lazým

 2. eSa dedi ki:

  Hayret ya sürekli haber kaynaðý yükleme hatasý veriyor

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  Eklenti 9818

  Ekranda sürekli ayný görüntü

 3. eSa dedi ki:

  Hayret ya sürekli haber kaynaðý yükleme hatasý veriyor

 4. Elusive dedi ki:

  Google dns ile sýkýntýsýz hala.

 5. Shit Happens dedi ki:
 6. eSa dedi ki:

  3 saattir facebook açýlmýyor bende, bir kaç arkadaþa sordun onlar da da aynýymýþ. Sizde durum nedir? Var gene bir þeyler

 7. -Hewal- dedi ki:

  Googleyi kapatsalar rahat bir nefes alýrlar malum çýban baþý google!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bu haberi okuyan aşağıdaki adam yotube giremiyorum bu yüzden ötürü mü demiş? bu sorudan sonra internetinde yasaklanması gerek

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar hep seçime yönelik yatırım oyunu, güya hassasmış gibi davranıyorlar milliyetçi oyları alabilmek için ancak bizde buna inanacak sazan çok

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Youtube giremiyorum acaba bu sebepten ötürü mü? :S

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Zorbalar!!!

 12. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman para kazandıkları yere biraz zahmet edipde bi ofis falan açsınlar

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Kindar nesilden bir örnek arkadaş

  2. SDN Okuru dedi ki:

   kişisel bir fikir neden kindar olsun..

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Devletimizin şehit savcısının gururu mu yoksa sosyal medyanız mı daha değerli? Devletimiz doğru olanı yaptı savcının kötü goruntuleri kaldırmak istemesi kadar doğru bir karar olamaz.

  1. SDN Okuru dedi ki:

   hee la heeee öyle olacak

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Kul kendini bilmesem azar ve haddini bilmez bir hal alır!!!

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar ilk başlarda AB ye üye olacağız diyordu, şimdi arap birliğine üye oluruz artık rahatlıkla

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle şey mi olur bee

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Savcımızın son fotoğrafı olan lanet teröristlerin yaydığı fotoğrafı boy boy hesaplarında paylaşanlar hep buna sebep oluyor, azıcık hassasiyetleri olsa keşke… Keşke bir insan hayatının 3-5 saat internet de bir siteye girememekle nası hiçe saydıklarını görseler, neymiş 4 saat içinde kapatılacak dünyada görülmemiş vs. hikaye bunlar çinde komple internet neredeyse yasak, amerikada devletin istemedği bir şeyi paylaş bak bakayım federal servisler kaç saatte kapında oluyor, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir internet sitesine bunu silmezsen ülkemde erişimi yasaklarım diyorsa onu yapacak o site sahipleri arkadaş. Özgürlük o savcının küçük oğlu için de var interneti her açtığında babasının o fotoğrafını görmemek istemesi senin özgürlüğü kısıtlamaz.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  8.8.8.8
  8.8.4.4

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Oh be çok iyi olur 😀 Umarım kapanırlar özellikle ntvspor ve facebook kapansın 😀

 20. hamza5806 dedi ki:

  saçmalýða bak ülkeyi iyice ortadoðu diktatörlüðüne çevirdiler bir de bu durumu haklý karþýlayanlar var girmek zorunlu deðil ya istemeyen girmez sevmiyorsan sende girme ama girene de karýþma!!!!taraftarlýðý bi kenara býrakýp 2dk düþünün ya

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Facebokkkk kapatilsin lutfennnnnnnnnn !!!

 22. engerex dedi ki:

  Mahkeme kararý olmadan engelleme yasasý yeni çýktýðý için sadece çalýþýyor mu diye deniyorlar. Telaþ edecek durum yok.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Millet fantezi olsun diye kapansın istiyor ne kadar akılsız insanlar var anlayamıyorum youtube ve twitter açılsın yeter birşey istemiyorum

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter yasağını tweetle öğreniyoruz 🙂

 25. sarý_kanarya dedi ki:

  hiç açýlmaz inþallah

" Facebook, YouTube ve Twitter Yasaklandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, YouTube ve Twitter Yasaklandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, YouTube ve Twitter Yasaklandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "