Facebook’un Gerçek Sahibi Kim?


13 Temmuz 2010 Salı 07:30
Facebook’un Gerçek Sahibi Kim?

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in başı bu aralar sitenin %84′ünün kendisine ait olduğunu iddia eden bir adam ile dertte.

Paul Ceglia adlı adam, Zuckerberg’e dava açarak Facebook’un %84′lük hissesinin kendisine ait olduğunu ve bu hisselerin kısa bir süre içerisinde kendisine geri verilmesini talep ediyor. (Teknoloji dünyasının en zekileri)

Mark Zuckerberg, Facebook’u Harvard’daki yurt odasında geliştirdi

Ceglia, 2003 yılında Zuckerberg’ten bir sosyal ağ sitesi geliştirmesini istediğini ve bunun için kendisiyle bir anlaşma imzaladığını söylüyor. Bu anlaşmaya göre, Zuckerberg’e 1000 $ ödenecek, iş bittiğinde ise sitenin %50 payı Zuckerberg’e verilecekti. İşin bitişi için belirlenen tarih geçildiği takdirde, her gün için %1′lik hisse Ceglia’ya geçecekti.

TheFacebook’un %84’ü

4 Şubat 2004 tarihinde TheFacebook.com adıyla açılan site, belirlenen tarihten 34 gün geç bittiği için Ceglia, yapılan anlaşmaya göre %84′lük bir paya sahip olduğunu iddia ediyor. TheFacebook.com şimdiki Facebook’un ilk hali olarak biliniyor.

Facebook’un ilk hali

Ceglia’nın bu iddiaları doğru mu değil mi bilinmez, fakat bilinen bir şey var ki o da adamın çok da güvenilir biri olmadığı. Ceglia ve karısının başında bulunduğu Allegany Pellets adlı bir ahşap üretim şirketi, 2009 yılında açılan dava ile kapatılmıştı.

Davada Ceglia’nın müşterilerinden 200 bin $ para alıp, karşılığında hiçbir ürün teslim etmediği ve geri ödeme yapmadığı ortaya çıkmıştı.

Facebook’un cevabı

Facebook basın sözcüsü Barry Schnitt tarafından yapılan açıklamada açılan davanın temelsiz ve adaleti yanıltmaya yönelik olduğu ve şirketin bu iddia ile sonuna kadar savaşacağı belirtildi.

Zuckerberg’in kişisel servetinin 4 milyar $ olduğu tahmin ediliyor

Ancak her ihtimale karşı, davaya bakan yargıç Thomas Brown, dava sonuçlanana kadar Facebook’un para transferi yapmasını yasaklayan bir karar çıkardı.

Yaklaşık 500 milyon üyeye sahip olan Facebook’un değerinin 6,5 milyar $ olduğu tahmin ediliyor. Mark Zuckerberg’in tahmini serveti ise Fortune dergisine göre 4 milyar $ civarında.

:: Ceglia’nın iddiaları sizce doğru olabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Facebook’un Gerçek Sahibi Kim?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık ne poker oynadım çünkü size hiç güvencim kalmadı bir yanlışlık yaptık onu bile düzeltemedim ben size artık nasıl güveneyim güvencem 0 size nalet olsun seni artık bir şey iptal etmeniz daha ne söyleyim

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  fılm de 26 dolar dıyor bız hangısıne ınanalım

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  yapmau yın ya

" Facebook’un Gerçek Sahibi Kim? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’un Gerçek Sahibi Kim? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’un Gerçek Sahibi Kim? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 2. 2 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 3. 3 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 4. 4 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 5. 5 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 6. 6 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 7. 7 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 8. 8 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 9. 9 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 10. 10 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!