Okunma

FBI, VW yöneticisini tutukladı!


10 Ocak 2017 Salı 05:30
FBI, VW yöneticisini tutukladı!

Volkswagen gibi dev bir şirketin, tüm dünyadaki trafik yasalarını çiğnemek için kasıtlı olarak otomobillerine hile yazılımı yüklemesi dünya tarihine geçen efsanevi bir skandaldı.

“Dieselgate” adı verilen skandal hakkında şimdi yeni bir dönemece girildi.

Bugüne kadar yasaları çiğnemek için kasten girişimde bulunan şirket hakkında herhangi bir suçlamada bulunulmamış, sadece para cezası gündeme gelmişti.

Dieselgate skandalında ilk tutuklama

Ancak ABD iç güvenlik kurumu FBI, yapılan işlemin büyük bir suç olduğunun yeni farkına varmış olacak ki, şirketin ABD’deki yöneticilerinden Oliver Schmidt’i tutukladı.

Volkswagen otomobillerinin ABD yasaların uygun şekilde trafiğe hazırlanmasından sorumlu olan Oliver Schmidt, yasaları aldatmak için kasten hile yazılımlarını araçlara yerleştirmekle suçlanıyor.

Oliver Schmidt, 2014’te emisyon sonuçlarındaki şüphe üzerine bilgi isteyen makamlara, yanıltıcı teknik veriler sunarak, hile yazılımının keşfedilmesini geciktirmişti.

Karbon emisyon sonuçlarını, araç muayenesi sırasında kasten azaltan hile yazılımı keşfedildikten sonra ise Volkswagen 11 milyon araca bu yazılımı yüklediklerini itiraf etmişti. 

VW şimdi bu hile yazılımı nedeniyle onlarca milyar dolar değerinde tazminat ödemeye hazırlanırken işin içine bir de hava kirliliği nedeniyle akciğer sorunları yaşayıp hayatını kaybedenlerin ailelerinin açabileceği tazminat davaları devreye girecek.

Sadece İngiltere’de her yıl,  30 bin kişi dizel araçlardan yayılan nitrojen oksit gazına bağlı akciğer sorunları nedeniyle hayatını kaybediyor.

:: Dieselgate skandalı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “FBI, VW yöneticisini tutukladı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Co ktaniyoruz Oliver Schmidt i haci biz. Cok umrumuzda yani.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Helal sana adalet hukuk sadece abd de var neden biz oyle bir sey yapmiyoruz eyyy basimizdakiler

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Abd tutukluyor, ülkemde başları dik geziyorlar. Başları kopsun.

" FBI, VW yöneticisini tutukladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FBI, VW yöneticisini tutukladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FBI, VW yöneticisini tutukladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "