Okunma

Felçli adam robot kolla tekrar hissetti


15 Ekim 2016 Cumartesi 17:00
Felçli adam robot kolla tekrar hissetti

Robot teknolojisi giderek gelişiyor ve filmlerde gördüğümüz ilginç cihazlar imkansız olmaktan çıkıyor. Her ne kadar şu an o kadar ileriye gidilmiş olmasa da, özellikle protez ve tıp alanında robotik teknolojiler insanlara faydalı çareler sunuyor.

İlk defa felçli birisi gerçekten ‘hissetti’

28 yaşındaki Nathan Copeland, felçli olmasına rağmen parmaklarını ‘doğal’ şekilde hisseden dünyanın ilk insanı ünvanını taşıyor. Tabii bunları da BCI (Beyin Bilgisayar Arayüzü) teknolojisine ve onu geliştiren Pittsburgh Üniversitesi araştırmacılarına borçlu.

Bir kaza geçiren, ardından parmaklarındaki ya da kollarındaki hisleri kaybeden insanlar için geriye dönüş imkansız gibi gözükse de, artık hayal olmaktan çıkıyor ve beyin tarafından kontrol edilen robot kollarla bu ‘his’ duygusu gerçeğe dönüyor.

16-10/15/felcli-adam.jpg

Nathan Copeland’ın beynine 4 adet elektronik çip yerleştirildi ve bunlar da robot kola bağlandı, bu şekilde beynin hasarlı omurgası da aşıldı. Bu implantlar beynin hasarlı olan ve kontrol hissini harekete geçiren kısımlarını uyarıyor, robot kolla da bir şeye dokunduğunda o his duygusunu tekrar alıyor.

Bu şimdilik protez ve robot teknolojisinde çok önemli bir adım ve daha önce de başarılmış değil. Yani artık robot kollarla sadece nesnelere dokunmakla kalınmayacak, aynı zamanda his duygusu da tekrar kazanılacak. Teknoloji yaygınlaştıkça da, belki binlerce felçli insan tekrar eskisi gibi hissedecek.

:: Sizce robot teknolojileri daha ne kadar ileri gidebilir?
yazarAnıl Kalkan

Teknolojinin her alanına derin derin bir tutku duyan Anıl, bulduğu her bilgi kırıntısını okumayı ve eline geçen her oyunu oynamayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Felçli adam robot kolla tekrar hissetti”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Neyi hissetti.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Waaaooww

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle haberler okuyunca çok seviniyorum vücudumuz sağlam olduğundan bu insanların ne çektiğini bilmiyoruz ama onlar için mucize gibi bişey olmalı

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hissetmek fiili nesnesiz kullanilmaz. Neyi hissettigini de belirtmeniz gerekir. Örnegin, "nasil hissediyorsun?" yanlis; "KENDiNi nasil hissediyorsun?" dogru.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bati bizi kiskaniyor bir dua okuyup yine hissederdi ki ne gerek var robota mobota :))

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Eyi 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Cyborgs coming soon…

" Felçli adam robot kolla tekrar hissetti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Felçli adam robot kolla tekrar hissetti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Felçli adam robot kolla tekrar hissetti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "