Fiber İnternet İle İndirme Süreleri


18 Mayıs 2012 Cuma 15:00
Fiber İnternet İle İndirme Süreleri

Bundan birkaç sene önce ADSL hizmetiyle yeni tanıştığımız dönemde 128 kbit hızla internete bağlanıyor ve işlerimizi hallediyorduk. Ardından 256, 512 derken 1 megabit hıza geldiğimizde internet gerçekten epey hızlanmıştı. Artık indirebildiğimiz filmlerin, müziklerin boyutu artmış, online oyunlarda daha akıcı oynar hale gelmiştik. Tabii bize hızlı geliyordu çünkü bugünden geriye baktığımızda aslında azıcık olan ihtiyacımızı karşılayabiliyormuşuz. 

Bugün internet demek artık neredeyse elektrik, su kadar bir evin olmazsa olmazlarından biri. İnternet bağlatmak lafını geçtik, artık internet hızımıza göre istediğimiz bağlantıyı seçtiğimiz döneme geldi. İşte bu noktada ihtiyacınıza göre internet konusunda fiber internet devreye giriyor.

İnternet artık evin her yerinde

İnternete bağlanan bir bilgisayarınız, televizyonunuz, oyun konsolunuz ve tabletiniz olduğunu düşünelim. Bilgisayar ile neler yapabileceğinizi zaten anlatmaya gerek yok. Televizyon ile internete bağlanıp Youtube, Facebook gibi uygulamaları kullanabilir, oyun konsolunuzla internet üzerinden başkalarıyla ya da arkadaşlarınızla oyun oynayabilir, tabletinizden de televizyon karşısındayken internette dolaşabilir, canlı müzik dinleyebilirsiniz. Bu noktadan baktığımızda evdeki birçok cihazın internete bağlanması gerektiğini görebiliyoruz. 

DSL tipindeki bir internetiniz olduğunu, örneğin 8 megabitlik bir internetiniz olduğunu düşünelim. Bu durumda birçok işi aynı anda yapabilirsiniz ancak birçok görevden vazgeçmeniz gerekecek. Örneğin bilgisayardan download yaparken konsoldan online oyun oynadığınızı, tabletten de müzik dinlediğinizi düşünelim. Elinizdeki bağlantının yükleme yani download hızı çok fazla olmayacağı için bilgisayardaki indirmeyi kapatmanız gerekebilir.

İsterseniz gelin fiber internetle önce tek tek, sonrasında da birçok cihazla internete girildiğinde nasıl bir hızla bağlanacağınızı aktaralım. Fiber internet paketlerinin artık en düşüğü 20 megabit (20Mbps) olduğu için biz de bunu baz alalım. Örneğin geçen aylarda çıkan Windows 8 Consumer Preview versiyonunu indirmek ve kurarak Windows 8’i ilk deneyenlerden olmak istiyorsunuz. 32 bitlik işlemci kullanıyorsanız Windows 8 32 bit’i Microsoft sunucularından 2.5 GB dosya ile indirebilirsiniz.

Yarım saatte işletim sistemi

2.5 GB demek 20 mbit’lik bir internet için hız değişimlerine bağlı olarak ortalama 25 dakika. Bu da neredeyse 40-45 dakika içerisinde Windows 8’i indirip DVD’ye yazmanız anlamına geliyor. Ya da başka bir değişle siz dışarı çıkıp DVD satın alıp gelene kadar Windows 8 evde inmiş olabilir. 64 bit’lik sürümünü indirmek isterseniz yaklaşık bir 10 dakika daha beklemeniz gerekecek. 


Windows 8 Consumer Preview’dan bir görüntü

20 Mbit internetin saniyede ortalama 2 MB indirme hızı bulunuyor. Sunuculara bağlı etkenlerle bunun bazen 1 MB’a kadar düştüğünü baz alsak bile küçük çaplı yazılımları indirmek sadece birkaç saniyenizi alıyor. Örneğin Google Chrome’u 19 saniyede, Firefox’u 15 saniyede, VLC Player’ı 10 saniyede, iTunes’u 30 saniyede indirebilirsiniz. Kurma işlemi indirme sürelerinden kat kat daha fazla. Hatta siz indirme linkine tıkladıktan sonra indirdiğiniz klasörü açana kadar dosyanız çoktan inmiş olacak.

Gelelim internetten bir şeyler izlemeye. Biliyorsunuz, internet hızlarının artışıyla doğru orantılı olarak internet üzerinden film ve televizyon izleme dönemi başladı. Hatta artık Digiturk bile yeni ürünüyle internet üzerinden eski kayıtların izlenmesini sağlıyor. İnternette de birçok canlı televizyon izleten siteler, sistemler, dizilerin geçmiş bölümleri, canlı maçlar bulunuyor. Ancak bunları kesintisiz izlemek için iyi bir internet çok önemli.

Bu noktada da devreye fiber internet giriyor. Hem de sadece kesintisiz izleyebilmeniz için değil, hem HD kalitesinde yayın izleyebilirken hem de internette halen dolaşmanızı sağlayacak kadar interneti size sağlayabiliyor. Popup pencerede canlı yayını kaliteli görüntüyle izlerken bir yandan da tarayıcınızda internette dolaşmaya devam edebilir, hatta YouTube’dan video bile izleyebilirsiniz. Peki internetten indirmek istersek nasıl olacak?

Film indirmek

O konuda da içiniz rahat olabilir. Diyelim ki bir siteden film satın aldınız ve hemen indirip izlemek istiyorsunuz. Eğer stream özelliği yoksa normal internette beklemeniz gerekebilir. Ancak fiber ile bekleme süreniz epey azalıyor. Örneğin 4.5 GB’lık DVD boyutundaki bir filmi 45 dakika içerisinde indirmeniz mümkün. İndirme linkini tıkladıktan sonra film için hazırlıkları yapmanız ile zaten filmin yarısı inmiş oluyor.


7.5 GB boyuta sahip Diablo 3 oyunu

Online oyunlar ve oyun indirmek

Oyun tarafında aslında üzerinde çok konuşulacak bir konu yok. Bırakın rahat oyun oynamayı, 24 kişilik bir Call of Duty oyununun host’u bile olabilirsiniz. Bu sayede sizin üzerinizden oyun oynayanlar da olası problemler yaşamazlar. Peki ya oyun indirme süreleri? Bu hafta başında Diablo 3 piyasaya çıktı. Kutulu olarak satılmasının yanı sıra dijital olarak da indirilebiliyor. 7.5 GB’lık kocaman bir dosyaya sahip. Normal şartlarda ürküten bir boyut olsa da fiber ile en fazla bir buçuk saatini alacaktır. O da arada hız değişimlerini hesaba katarak. Xbox 360 ya da PlayStation 3 üzerinden kablosuz oyun güncellemelerini yapmak da bir o kadar hızlı. 

Fiber internet ile Youtube videoları da sorun olmaktan çıkıyor. Videoyu açtığınız anda yüklemeye başlıyor. Eğer SD bir video izleyecekseniz video anında doluyor ancak HD 1080P izleyecekseniz siz izlerken yükleme çubuğu sizden oldukça ilerde gidiyor. İki türlüsünde de durma tuşuna basıp beklemenize gerek yok.

Aslında genel olarak bakıldığında belki sadece Diablo 3 gibi yüksek boyutlu bir oyunu indirmek 1 saati geçiyor. Onun dışında büyük filmler için yarım saat, genel programları indirmek ise bir dakikanın altında sürelerde gerçekleşiyor. Kısacası bütün işlerinizi 1 saatin altında gerçekleştirebildiğinizi söyleyebiliriz.

Yazının başında belirttiğim gibi bir de bunun çoklu kullanımı var. Yani konsoldan oyun oynarken bilgisayardan internete girmek ya da download yapmak gibi. Aslında burada da kabataslak interneti kullanım miktarına göre ikiye bölebiliriz. Örneğin konsoldan online oyun oynuyorsunuz, bilgiyasarda ise bir download var. Kabataslak bir hesapla hızı ikiye bölüm. 10 Megabit bilgisayara, diğer 10 megabit ise konsolunuza kalıyor. İkisi için de hız gayet yeterli. Bilgisayarda indirme hızınız saniyede 2 MB’dan 1 MB’a düşüyor ki bu bile ADSL’in herhangi bir hızından çok daha fazla.

Fiber internet, bekleme sürelerini çok daha indiren bir hizmet diyebiliriz. Özellikle günümüzün büyük bir kısmının beklemekle geçtiğini düşünürsek sayfaların açılmasını beklememek ya da indirdiğiniz dosyaları çok beklememek için fiber internet tam size göre.

Unutmadan hızların ve sürelerin hepsinin 20 Mbit’e göre olduğunu, daha üstü için hızı çarpmanızı söyleyelim. Yani 50 Mbit için 2.5 katı, 100 Mbit içinse 5 katı daha hızlı indirebileceksiniz. Yani Bir buçuk saatlik Diablo 3, 18-20 dakikaya kadar düşüyor.

Bu makaledeki bilgiler Turkcell Superonline’ın Fiber İnternet hizmeti kullanılarak derlenmiştir.

:: Fiber internet kullanıyor musunuz? Hızından memnun musunuz?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

31 yorum - “Fiber İnternet İle İndirme Süreleri”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  (indiriceginiz dosyanın boyutu mb cinsinden)x8/(baglantı hızınız Mbps cinsinden)/60=indirme süresi dakika cinsinden

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  birde özgür internet derler sınırsız limitsiz diye satarlar ancak 50gb sınır koyarlar bunu 100 gb a çıkarmanızı önermek için ararlar ama 2 tane ayrı ağ çekmişsin gibi ücret isterler böyle bir sistemde boğulmak ne kadar tuhaf bu çağda.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  akk denen illet nolcak onu hiç yazmamislar

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  2.5 GB dosyaya 20 mbit ile 45 dakika demişsiniz ama
  Ben turknet 8mbit dsl kullanıyorum 1GB dosya 5 dakikada iniyor

  2.5 GB dosya ozaman 8mbit dsl de:
  13 dakikada

  20Mbit Fiber internette:
  45 Dakikada iniyor

  Çok saçma

 5. Ziyaretçi dedi ki:
 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Kullanmak istiyoruz ama bitişimizdeki binada fiber varken bize vermiyorlar, niye çünkü bitişiğimdeki bina site içinde, bizimki tek apartman..

  Şuan 8 Mbit bağlantıya 59 TL + 22 TL telefon faturası ödüyorum (ki evde telefon bile yok) = 81 ***** />
  Fiber alsam 50 Mbit 250gb AKK ile 89 TL ödeyeceğim. 250gb AKK zaten yeterde artar ***** />
  Fiber bu yüzden çok uygun geliyor bana. Ancak alamıyoruz işte çünkü pencereden pencereye konuşabileceğim mesafedeki bina site içinde, ama biz değiliz…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu hızları ttnet stabil olarak vereceğini zannetmiyorum. Adil kullanım adı altında bunu yapamayacağını zaten göstermiştir. Daha doğru düzgün 16mbit interneti veremiyor. Bu arada upload hızlarıda ortada dünyada upload hızı en düşük ülke Türkiye. Doğru düzgün trackerlarda tutunamıyoruz. İlk önce bu soruna bir el atsın. Seedboxdan, Vpn den belimizi doğrultamıyoruz. Fiber internet adı altında bir uydurmaca çıkarıyorlar. 50 gb kotayı istersen 1 milyon mbitle ver. 1 gün indirisin 29 gün bekle dur. Yazıklar olsun aldığın paralara ttnet.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar AKK’nin yetersizliğinden bahsetmişsiniz fiber internete 6 GB kota koyan zihniyet 55 TL’ye AKK’yi 50 GB yapar hiçmi bakmıyorlar acaba yurt dışına adamlar gerçek limitsiz yapıyor hemde uygun fiyata

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  kaç aydır fibere geçecektim, 3 gün önce aradılar telekomdan ücretsiz fiberinternet modem dağıtıyoruz diye. koşul yok şart yok, sadece başka bir servis sağlayıcıya geçtiğimde modemi geri vermem gerekiyor.

  24mb bağlantı var şu anda. acayip hızlı. modem de zyxel multimodem p2812.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  sağ üstte ttnet logosu ve fiber haberleri 🙂
  Edit: İlgili makalenin sonunda da belirtildiği üzere bu yazıda Turkcell Superonline Fiber İnternet hizmetinden yararlanılmıştır.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  EYY ttnet siz bu milleti aptal mı zannediyorsunuz ? akk kotasını kaldır fiber fiber diyo halen fiber’e 50 gb kota koymuşsun öillet çok mu zengin 200 liraya sınırsız mı alalım evimize ?

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  AKK olduğu sürece tırttt

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu ülkede cebinden tomarla para vermediğin sürece interneti zevk alarak sonuna kadar kullanmanın başka bir yolu yok.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Aynen bende yaklasik 2 yildir turkcell superonline 20 mbts sinirsiz kullaniyorum. Kesinlikle cok memnunum 900 mb lik bir filmi 8 dakikada indiriyorum. Ayrica 1080p den bahseden arkadas o senin bilgisayarinin yetersizligidir ben gayet rahat izliyorum Hd. Ha bu arada yanlis bilmiorsam Superonline da adil kullanim yok cunlu 3 komsu kullaniyoruz( aylik 23 lira oluyorda) gecen ay 200 gb kullanilmis bir an bile yavaslamadi…

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell Superonline’ın fiber internetini yaklaşık 2 senedir kullanıyorum ve gerçekten memnunum. Bazen kesintiler yaşanıyor fakat alt yapının geliştirilmesine bağlıyorum. Teşekkürler! 🙂

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  fiber internet güzelde 20 mbit almak bizim için iyi olur çünkü 1000 mbit alsanız yanına bi ssd almanız gerek çünkü harddiskinizinde yazma hızı var internet 1000 mbit gelir ama 40 mbitle indirir

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  AKK varken hesaplayın 20mbit internetle kaç saate bitiririm o akkyi …

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  2,5GB 50 dakika kadar… evet çok yavaş…

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar
  8 megabit hızla kota dolduktan sonra 1 megabite düşüyor. Ama 20 megabitten 1 megabite düşmesi çok mantıksız, haksız bir uygulama. 8 megabit ile 20 megabit arasındaki fiyat farkına hiç bakmıyorlar, ikisi aynı parayı ödemiyorki.
  En azından; kotayı aştıktan sonra 3-5 megabit olması lazım.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Son günlerde forumda bi fiber aşkıdır gidiyor Ama bizim ülkenin daha o nimetlerden faydalanması için en az gsm

  opreratörlerindeki gibi 3 sağlam rekabetçi servis sağlayıcı lazım tabi btk denen formalite kurumda son kullanıcı lehine çalışmalı

  ( gsm operatörleride saçma hızlar ve saçma kotalar dan kurtulmalı koyulacaksa bile mantıklı kotalar olamalı hızlar kesinlikle

  mobilde olsa en az 1mb vermeli vs…) …

  ama bu yazdıklarıma kendimde inanmıyorum çünkü burası Türkiye internet sahasına adalet getiricek hiçbi kurum yok malefes

  olanlarda ilgilenmiyor yada son kullanıcı aleyhine kararlara imza atıyor..

  2023 dede her evde 100 mb e kadarrr 4 gb kotalı netler olacağına göre benim umudum en yakın 2050 ye

 21. Ziyaretçi dedi ki:
 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Youtube olayı yanıltıcı olmuş biraz. 16 Mbit ile bırakın 1080 i 720 yi hatta 480 i bile zor oynatıyoruz. Burda iş sadece sende değil bağlandığın sunucuyada bakman gerekiyor. Malesef ki Youtube Türkiye’ye bakmıyor 😀

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  @totleben

  Fiber internet ile 1 Mbit kullanmanın dayanılmaz bir hafifliği olmalı. Düşünsenize evinize 1 Gbit hız sağlayabilecek kadar gelişmiş bir teknoloji var ve siz belli bir kullanımdan sonra 1 Mbit kullanıyorsunuz. Üstelik öyle aşırı kullanımla erişeceğiniz kadar yüksek bir sınır değil. Madem kullanım sınırı koyacaklar bari adam gibi gerçekten bu hizmeti sömüren kişilere dokunacak miktarlara koysunlar. Kimse kusura bakmasın ama bize sunulan tarifelerin özeti (ISP farketmeksizin) şudur: Kablo israfı. Bakırla bile 16 Mbit kullanabiliyoruz. 1’den bahsetmek bile istemiyorum. Boşuna o kadar kazıp pahalı kabloları israf etmeselerdi.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  bunları hepsi kodaman insanların erişebileceği hizmettir. öğrenci kesimi için olan hizmet ise 60 ile 100 arasında ping, ortalama 0.5 mbit indirme hızı ve 0.4 mbit yükleme hızı
  ayrıca doğa üstü yetenekleriniz varsa ve 50 gb adil kullanım kotasını geçerseniz hızınız 0.01 mbit oluyor,
  Haaa bu arada servis sağlayıcıları, kodamanlardan alamadığı sabit telefon parasını bize kitliyor.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  İyimser olarak söylüyorum ilk gün 50gb doldurur, kalan 29 gün 1mbit sürünürsün. İnceleme boş ve gereksiz olmuş.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  MetroNet de Adil Kullanım Kotası yok ve Gayet Uygun Fiyata 50mbps hiz ile kullanabiliyorsunuz ki torrentcilerin sevecegi birsey ise download 50mbps ve upload da 50mbps ve hic bir kisitlama yok

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  7 buçuk gb ürkütücü ise ben star wars blue ray cektim seri 200 kusur gb o da kabus oluyor o zaman :):)

 28. Ziyaretçi dedi ki:
  Alıntı totleben Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Peki kaç dakikada adil kullanımı doldurduğumuzuda hesaplayabiliyor musunuz?

  Ben cevaplayım mantıkla bulabilirsin TTnet ise 50 gb koto koyar yani günde 4-5 oyun indir hızın 1 mbit

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  AKK varken bu değerlerin bir anlamı kalmıyor maalesef.

 30. Ziyaretçi dedi ki:
 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Peki kaç dakikada adil kullanımı doldurduğumuzuda hesaplayabiliyor musunuz?

" Fiber İnternet İle İndirme Süreleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fiber İnternet İle İndirme Süreleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fiber İnternet İle İndirme Süreleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!