Fikri olan buraya koşsun! Kuluçka merkezi nedir?


18 Temmuz 2020 Cumartesi 15:30
Fikri olan buraya koşsun! Kuluçka merkezi nedir?

Her gün kafamızdan birçok iş fikri geçiyor ve bu iş fikirleriyle birlikte hayallerimize de ulaşmaya çalışıyoruz. Kimileri iş fikirlerini gerçeğe dönüştürüp hayallerine ulaşırken, kimileri de maalesef sadece düşünmekle yetiniyor. Biz de bu videoda aklınıza gelen iş fikrini hayata nasıl geçirirsiniz bunlardan bahsettik. Girişimciler için kuluçka merkezleri ne anlam ifade ediyor?

Fikri olan koşsun! Kuluçka merkezleri ne işe yarar?

Hepimizin farklı fikirleri var, bu fikirlerle birlikte hayallerimize ulaşmak istiyoruz. Ama eğer girişimcilik kavramıyla uzaktan yakından alakanız yoksa ve gerçekten fikrinize güveniyorsanız bu süreçte birkaç önemli şeyi de öğrenmeniz gerekiyor. İş fikri nasıl iş modeline dönüştürülür, fikrimiz için ilk aşamada ortaya çıkarmamız gereken prototip yani MVP nedir, kuluçka merkezleri nedir gibi tüm soruların cevabını kısaca vermeye çalıştık.

Öncelikle bir iş fikriniz varsa bu iş fikrini daha rahat algılayabilmek ve detaylandırabilmek adına iş modeli kanvası olarak adlandırdığımız tabloyu doldurmanız ve orada yer alan kavramları netleştirmeniz gerek. Bu tabloyu internette iş modeli canvası veya business model canvas olarak arattığınızda rahatlıkla bulabilirsiniz. Ekstra olarak Canva, Canvanizer, CiziO gibi web sitelerinden rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

İş modelinizi netleştirip, ekibinizi kurduktan sonra yapmanız gereken ilk şey de MVP oluyor. MVP, Minimum Viable Product olarak adlandırılan ve aslında kullanılabilir ilk ürün anlamına da gelen bu kavram ilk protitipimiz olacak. Tabii bu süreçte mentorluk veya maddi, manevi farklı desteklere de ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu noktada da karşımıza kuluçka merkezleri çıkıyor ve bu kuluçka merkezlerine başvurularınızı gerçekleştirerek iş modelinizi gerçek bir işe çevirme sürecini kısaltabilirsiniz. Bu konuları birer başlık halinde daha detaylı bir şekilde anlatmamızı isterseniz yorumlarda belirtebilirsiniz.

Başvurabileceğiniz bazı kuluçka merkezleri

– itucekirdek.com

– btm.istanbul

– cap.cyberpark.com.tr

– startershub.com

– basaksehir-livinglab.com
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Fikri olan buraya koşsun! Kuluçka merkezi nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fikri olan buraya koşsun! Kuluçka merkezi nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fikri olan buraya koşsun! Kuluçka merkezi nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?